Green Design na tropie wiosny. Gdzie są tulipany?

W końcu ciepło! Z tej radości mamy dzisiaj dla Was kolejną wycieczkę z cyklu „Green Design na tropie wiosny”. Było już zaproszenie do Arboretum w Kórniku, w Białymstoku pokazałyśmy Wam z Marysią piękne pole krokusów. Dziś pora na kolejne cebulowe piękności – tulipany!

W związku z tym, że dookoła nas wszędzie remonty, gdy pogoda dopisuje często wyruszamy z Marysią na spacery po Białymstoku. A efektami dzielimy się z Wami na bieżąco, często podziwiamy nowe nasadzenia, znajdujemy nowe murale, ale o tym niebawem w osobnym wpisie.

Jak już wspominałam, były krokusy, teraz czas na tulipany, które pięknie wybijają się w wielu zakątkach naszego miasta. Zawsze podziwiałam Białystok za to, że na każdym kroku jest zielono. Z roku na rok zauważam tej zieleni coraz więcej, w coraz piękniejszej formie, ale może to tylko zboczenie zawodowe.

Na potwierdzenie moich zachwytów chcę Wam dziś pokazać kilka miejsc w centrum miasta, gdzie spacerując, a może pokonując codzienną drogę do pracy możecie cieszyć oko takimi pięknymi widokami.

Tulipany na rondach i placach

Klasyką jest już coroczne nasadzenie na Rondzie im. dr n. med. A.P. Lussy.

W tym roku możemy jednak podziwiać piękne tulipany nie tylko tam. Plac Uniwersytecki w centrum oraz rondo im. Aleksandra Małachowskiego (wjazd do Białegostoku od strony Warszawy) zdobią cudownie pastelowe tulipany i żonkile. Nasadzone zostały jesienią specjalną maszyną, więc rosną równiusieńko :)

Tulipany w centrum

Nie zdążymy już niestety podziwiać tulipanów w okolicach Kościoła św. Rocha, bo przekwitają, ale nic straconego, będąc w tych okolicach warto przejść się ul.Lipową.

Całą ulicę zdobią donice z wiosennymi stokrotkami, a prawdziwą perełką jest zaułek przy Księgarni Naukowo-Technicznej  (za przystankiem autobusowym). Zakochałam się w tym widoku! Marysia chyba też :)

Tulipany w parkach

I na koniec spacerkiem po naszych parkach. Pięknie kwitnące tulipany znajdziemy przy Teatrze Lalek w Parku Centralnym, zobaczcie sami.

Warto też przespacerować się białostockimi Plantami, przy Bulwarach Kościałkowskiego znajdziemy takie cuda.

Wiosenne nasadzenia możemy podziwiać również w Ogrodach przy Pałacu Branickich.

Nie są one aż tak bogate, ale możemy przy okazji podziwiać inne kwitnące wiosenne piękności.

tulipany w Białymstoku tulipany w Białymstoku

Idąc dalej w kierunku Parku Konstytucji jeszcze niedawno można było podziwiać cudowne żonkile, posadzone w ramach akcji Pola Nadziei, a teraz kawałek dalej kwitną tulipany – odmiany Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska – będące nawiązaniem do nazwy skweru.

tulipany w Białymstoku tulipany w Białymstoku

Przyznajcie sami….piękny ten nasz Białystok!

Teraz czekamy, aż na skwerze przy Cerkwi Św. Mikołaja zakwitną nasze ukochane czosnki :)

tulipany w Białymstoku

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments