Gwiazda betlejemska – królowa Bożego Narodzenia

Pochodzenie

Gwiazda betlejemska, nazywana też poinsecją rośnie dziko na wyżynach Ameryki Środkowej, osiągając wysokość nawet pięciu metrów. W Meksyku jest ona kojarzona ze świętami Bożego Narodzenia już od XVI wieku. Jednak jej światowa kariera jako gwiazdy betlejemskiej, używanej do dekoracji świątecznych, rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku.

W roku 1804 roku, roślina została przywieziona do Europy przez botanika Alexandra von Humboldta. Została skatalogowana w Berlinie pod nazwą Euphorbia pulcherrima. W 1828 roku amerykański ambasador w Meksyku, Joel Roberts Poinsett, sprowadził ją także do Stanów. Dla uhonorowania ambasadora, roślinę nazwano ‚poinsettia’.

Uprawa

Poinsecja nie jest wymagającą rośliną. Najważniejsze w uprawie to nie dopuszczenie do przesuszania i zalewania bryły korzeniowej. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni. Liście są najlepszym wskaźnikiem tego, w jakiej kondycji jest roślina: jeśli żółkną lub opadają trzeba sprawdzić poziom jej nawodnienia. Wielu miłośników chcąc dla niej jak najlepiej przelewa ją, podczas gdy ona potrzebuje mało wody. Niewielka ilość co drugi dzień lub zanurzenie całej bryły korzeniowej raz w tygodniu zupełnie wystarczy.

Gwiazda betlejemska nie lubi pomieszczeń ciemnych i przewiewnych, preferuje miejsca dobrze oświetlone. Bezpośrednie nasłonecznienie na parapecie, w szczególności podczas krótkich zimowych dni nie stanowi dla niej problemu. Idealnie odnajduje się w temperaturze pokojowej między 15 a 22 stopniami Celsjusza. Poinsecja nie toleruje przeciągów. Na czas wietrzenia pomieszczenia należy ją przestawić w zaciszne miejsce.

Odmiany

W latach pięćdziesiątych XX wieku niemieckim ogrodnikom udało się wyhodować zwarte odmiany o krótkich łodygach, które jako rośliny pokojowe były w stanie wytrzymać temperaturę ogrzewanych pomieszczeń. Wiele od tego czasu się zmieniło: obecna paleta liczy ponad 150 odmian i możemy spotkać takie egzotyczne nazwy jak: ‚Autumn Leaves’, ‚Christmas Aurora’, ‚Christmas Beauty Nostalgia’, ‚Christmas Feelings Glitter’, ‚Ice Punch’, ‚Maxima’ Primero Glitter, ‚Princettia’, ‚Sigma’, czy ‚Titan’. Odmiany różnią się kolorami, wzrostem i pokrojem liści, które mogą być szpiczaste, wyszczerbione czy pomarszczone. Poinsecje dostępne są we wszystkich rozmiarach, od kilkucentymetrowych miniatur przez „regularne” i rozkrzewione okazy, po duże, metrowe drzewka. Obecne odmiany są mocniejsze i bardziej odporne.

Gwiazda betlejemska jest już na tyle popularną rośliną, że wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez udekorowania domu jej pięknymi kwiatami. Poniżej podsyłam Wam kilka trików DIY zapożyczonych ze strony  Stars for Europe.

Źródło:

Tekst i zdjęcia na podstawie: Stars for Europe

20 listopada 2019|ABC ogrodnika, Katalog roślin, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments