Hiacynty- cebulowe kwiaty wiosny

Hiacynty dzięki bogatej gamie kolorów i pięknie pachnącym kwiatom – to jedne z popularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Kwitnienie występuje w okresie od kwietnia do mają i trwa ok. 2 tygodni. Efektownie wyglądają zarówno w ogrodzie, jak i uprawiane jako rośliny doniczkowe. Ostatnio w sklepach, kwiaciarniach coraz częściej możemy zauważyć kwitnące lub będące jeszcze w pąkach  hiacynty. Dlatego dzisiaj opowiem Wam o wymaganiach i uprawie hiacyntów w ogrodach jaki i na naszych parapetach, a jeśli troszeczkę się pospieszymy to może uda się jeszcze wyhodować hiacynta jako dekorację na stół wielkanocny.hiacynt

Hiacynty są to rośliny cebulowe natomiast łuska okrywająca ten organ ma barwę zależną od barwy kwiatów: jest biała u odmian o kwiatach białych, kremowych i żółtych, a jasnopurpurowa do ciemnofioletowej u pozostałych odmian. Kupując cebule hiacyntów, należy pamiętać, że jedynie ze zdrowej cebuli wyrośnie okazały kwiat. Dlatego nie wolno wybierać cebul uszkodzonych, o zbutwiałym zapachu, z nalotem pleśni, pomarszczonych, z suchą skórką i przebarwieniami, a także już kiełkujących.

Roślina ma niewielkie wymagania co do gleby. Nie może być ona jednak kwaśna i bardzo wilgotna. Dobrze rośnie na podłożu żyznym o odczynie obojętnym. Stanowisko dla hiacyntów powinno być nasłonecznione, ale dopuszczalne jest lekko zacienione. Plusem  takiego stanowiska jest dłuższy okres kwitnienia. Miejsce nie powinno być narażone na silne wiatry. Głębokość sadzenia hiacyntów powinna być równa trzykrotnej wysokości cebul. Rozstawa sadzenia jest zależna od wielkości cebul: hiacynty o średnicy cebul powyżej 14 cm sadzi się w odstępach 18–20 cm, o średnicy 12–14 cm w odstępach 15 cm, o średnicy 10–12 cm w odstępach 8 cm, o średnicy 6–10 cm w odległości 4 cm. Przed sadzeniem warto cebule zaprawić środkiem grzybobójczym np: Kaptan, Dithane, Funaben T,  Pamiętajmy podczas wysadzania cebul hiacyntów, aby sadzić je zawsze piętką ku dołowi! Dla przypomnienia – piętka cebuli jest w miejscu gdzie pojawiają się małe korzonki, jest to spłaszczona część cebuli.Cebulki

rabataHiacyntnajefektowniej wyglądają w większych grupach tworząc mono-gatunkową połać. Dobrze jest sadzić je na przedzie kompozycji. Pod względem uprawy hiacyntów, podobnie jak pozostałych roślin cebulowych wyodrębnić można dwie szkoły postępowania z cebulkami. Pierwsza mówi, że po przekwitnięciu i uschnięciu liści pod koniec czerwca możemy je wykopać, osuszyć i przechowywać w suchym, ciemnym, chłodnym miejscu.
Wykopanie cebul, sprawi że w następnym roku  hiacynty mocniej będą kwitnąć a ich kwiaty będą większe. Podczas przechowywania cebul trzeba je systematycznie przeglądać i usuwać te, które wykazują objawy chorób (okrągłe, żółtobrązowe plamy pod łuską okrywającą mogą być oznaką szarej pleśni; małe, jasnobrązowe punkty zlewające się w większe plamy i towarzyszący im często gumowaty wyciek to objawy suchej zgnilizny). Druga szkoła wychodzi z założenia, że jeżeli nie mamy miejsca na przechowywanie cebul ani zbyt wiele czasu i chęci na to żeby je wykopać to z powodzeniem możemy pozostawić cebulki w gruncie. W firmie zasięgnęliśmy porad wielu szkółkarzy i większość z nich podzielało zdanie, iż cebul nie trzeba wykopywać. Tak więc sami przy pielęgnacji ogrodów pozostawiamy hiacynty na zimę w gruncie i jak na razie się nie zawiedliśmy.

Rozmnażanie hiacyntów nie jest proste. Robi się to przez nacinanie lub drążenie piętki cebul (aby zniszczyć stożek wzrostu). W miejscach zranienia, po letnim przechowywaniu zawiązują się małe cebulki (są gotowe do kwitnienia po 3–4 latach). Amatorsko hiacynty rozmnaża się z cebul przybyszowych, czyli małych cebulek które przyrosły podczas kwitnienia.Tak jak już wcześniej wspomniałem hiacynty nadają się także do uprawy w doniczkach,  pędzone z cebul mogą zdobić dom wczesną wiosną. Aby uzyskać kwitnące rośliny w lutym-marcu, należy cebule posadzić do doniczek w listopadzie- grudniu. Jeśli chcemy żeby hiacynty zakwitły na początku kwietnia to musimy się pospieszyć  i posadzić je już teraz.  Cebule można sadzić pojedynczo (wtedy najlepiej użyć wysokich naczyń), a w celu uzyskania kompozycji – kilka cebul do szerokiej doniczki (odległość między roślinami powinna wynosić ok. 6 cm).

hiacynt2doniczka2doniczka

Naczynia wypełnia się piaszczystym i przepuszczalnym podłożem. Posadzone cebule należy przykryć centymetrową warstwą piasku, jednorazowo podlać i trzymać w chłodnym pomieszczeniu 4-6 tygodni, aż do ukorzenienia. Gdy pojawią się kiełki na doniczkę trzeba założyć papierowy stożek i  trzymać go aż do pojawienia się pąków kwiatowych. Po przekwitnięciu należy kontynuować podlewanie aż do całkowitego zaschnięcia liści. Potem cebule należy wyjąć, oczyścić i przechować w suchym miejscu.

3 marca 2015|Katalog roślin, Pielęgnacje|3 komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
wojciech
wojciech
3 lat temu

W moim ogrodzie królują właśnie hiacynty. Według mnie są to jedne z najpiękniejszych kwiatów jakie istnieją. Najlepsze kolory to ciemny i jasny fioletowy. W połączeniu ze sobą tworzą bardzo ładną kompozycję na stole.

Karolina
CEO
Karolina
3 lat temu
Odpowiedź na komentarz  wojciech

Fiolet jest również i moim ulubionym kolorem, w każdym odcieniu! <3

Lucyna
Lucyna
9 lat temu

Praktycznie wszystkie rośliny w dużych połaciach są efektowne. Ale weź pod uwagę, że zwykle mamy malutkie działeczki i każdy by chciał mieć kilka kolorów hiacyntów, do tego parę odmian tulipanów a między nimi prymule i co tam jeszcze. Powstaje pstrokacizna która cieszy bo to pierwsze kwiaty.Wydaje mi sie, że przydały by się rady typu ca z czym łączyć by mimo malej powierzchni fajnie wyglądało. Np kępa z kilku hiacyntów niebieskich z żółtymi żonkilami. Teraz jakie odmiany by to grało.