Jadalne kwiaty – piękno z ogrodu przeniesione do kuchni

Dla wielu z nas kwiaty to niezbędnik w ogrodzie i w domu. Ja nie wyobrażam sobie swojego domu bez poustawianych doniczek z różnymi kwiatami, nie wyobrażam sobie też ogrodu tylko np. z iglakami i trawą. Kwiaty wnoszą kolor i życie w te miejsca. Ale czy wiecie, że możemy je też zastosować w kuchni? Otóż płatki wielu kwiatów świetnie nadają się do spożycia i ze względu na walory smakowe i estetyczne są chętnie stosowane w kuchni. Aby jednak móc ich używać w potrawach to muszą pochodzić z ekologicznych miejsc. Oprócz tego, że mają być smaczne, to mają być też zdrowe. A jakie jadalne kwiaty możemy dodawać do swoich potraw? O tym poniżej.

jadalne kwiaty

Cukinia

Kwiaty cukinii są dość popularnym dodatkiem, ponieważ i sama cukinia jest chętnie stosowana w polskiej kuchni. Kwitnie ona na przełomie maja i czerwca, tak więc to w tym okresie możemy cieszyć się z takiego dodatku np. do zup z dyni. Kwiaty cukinii doskonale smakują usmażone w cieście naleśnikowym. Te piękne, żółte, lekko słodkie kwiaty są bogate w potas i wapń, zawierają witaminy B1, B2, C i PP. Oprócz tego odkwaszają organizm, obniżają cholesterol i przyspieszają przemianę materii. Warto więc, by znalazły się na naszych talerzach.

jadalne kwiaty
jadalne kwiaty

Czarny bez

Czarny bez to popularny krzew w naszych ogrodach, ale równie często można go spotkać gdzieś na przydrożnych rowach czy w lasach. Kwitnie on w czerwcu i w lipcu. Ma śliczne, delikatne, białe kwiaty o lekko gorzkawym smaku. Kwiaty te można zasuszyć bądź zrobić z nich bezowy syrop, można je też podawać w cieście naleśnikowym. Ze względu na swoje właściwości już od dawna są stosowane do spożycia – czarny bez działa przeciwgorączkowo i napotnie, a także bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Tak więc obok walorów kulinarnych roślina ta ma także walory zdrowotne. Jeżeli chcecie poznać nasz przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu, to zapraszamy do TUTAJ :)

Fiołek

Fiołek trójbarwny kwitnie w czerwcu, lipcu, sierpniu i we wrześniu. Jest to po prostu często spotykany bratek polny. Kwiatki fiołka zawierają dużo witaminy C. Ma on działanie moczopędne i przeciwbólowe, reguluje ciśnienie i wzmacnia naczynia krwionośne. Jest doskonałym dodatkiem do zup i różnych sałatek, których bazę stanowi zielona sałata. Kwiatki bratka są więc nie tylko zdrowe, ale i świetnie wyglądają na naszych talerzach.

jadalne kwiatyjadalne kwiaty

Nasturcja

Nasturcja to kolejna długo kwitnąca roślina, ponieważ zaczyna w czerwcu, a kończy kwitnąć aż w październiku. Mamy wiec sporo czasu, by kulinarnie wykorzystać jej kwiaty mające dość intensywny zapach i ostry smak. Jest to doskonały dodatek do potraw z jajkami i z serem, do zwykłych kanapek, a także do zapiekanek i pasztetów. Nasturcja ma także inne walory – nie tylko smakowe: jest bogata w sole mineralne, działa wykrztuśnie, dezynfekująco i to na cały układ pokarmowy, a także przeciwskurczowo i przeciwzapalnie.

jadalne kwiaty

Róża

Kwiaty róż to doskonały dodatek do galaretek, lodów i deserów. Płatki obtoczone w cukrze są z kolei ciekawym dodatkiem do ciast. Róża działa wzmacniająco, uspokajająco i zwiększa odporność. Stosując w kuchni różę musimy mieć pewność, że nie była ona na pewno opryskiwana np. na mszyce, które niestety bardzo lubią ją atakować.

jadalne kwiaty

W kuchni możemy też zastosować także i inne kwiaty roślin takich jak: mieczyk, stokrotka, rumianek, ogórecznik lekarski, goździk ogrodowy, tulipan, aksamitka, niecierpek czy lawenda.

jadalne kwiaty

Kwiaty świetnie też sprawdzą się jako ważny składnik przetworów:

Przepis na konfiturę z płatków róż

Składniki:

  • 25 dag płatków róż
  • 1,5 szklanki wody
  • 1 szklanka cukru
  • sok z całej cytryny

Wszystkie składniki wrzucamy do garnka i gotujemy na małym ogniu tak długo, aż powstanie masa. Trwa to około godziny. Przez ten czas co chwilę delikatnie mieszamy, by nic się nie przypaliło. Tak powstała konfitura jest idealnym dodatkiem do pączków.

25 dag płatków róż gotujemy z 1-2 szklankami wody, 1 szklanką cukru i sokiem z cytryny aż powstanie masa, czyli przez około 1 godzinę.

Dżem morelowy z kwiatami lawendy

Składniki:

  • 0,9 kg dojrzałych moreli (zważonych już bez pestek)
  • 3 suszone kwiatostany lawendy
  • 0,1 kg miodu
  •  0,4 kg cukru żelującego

Morele myjemy, osączamy i ściągamy z nich skórkę. Owoce kroimy, wyciągamy z nich pestkę i kroimy na malutkie kawałki. Kwiatostany lawendy drobniutko siekamy. Wszystkie składniki mieszamy w garnku i odstawiamy pod przykryciem na noc, by się zmacerowały. Na następny dzień wszystko doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 3 minuty. Powstałą pianę zdejmujemy na bieżąco. Dżem przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i gotowe.

Zachęcam do korzystania z darów natury. Jest tyle ciekawych roślin, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też i świetnie smakują. Warto więc choć od czasu do czasu spojrzeć na nie inaczej i zaskoczyć swoich bliskich kwiatową sałatką :)

10 maja 2019|DIY ;), Lifestyle, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments