Kokedama, czyli ogród sznurkowy

Kokedama

Kokedama jest to kulka ziemi ogrodowej pokryta mchem, w której posadzona jest roślina ozdobna. Często wisi ona na przyczepionym sznurku. Ten sposób eksponowania roślin pochodzi z Japonii, jest czasami nazywany ogrodem sznurkowym.  Z kokedamą pierwszy raz zetknęłam się kilka lat temu na wystawie w Muzeum Południowego Podlasia, gdzie znany team Kwiaty i MIUT przygotował instalację z wykorzystaniem wiszących roślin umieszczonych na metalowej formie inspirowanej małą architekturą ogrodową. Wybaczcie jakość zdjęć, były bardzo duże tłumy :)

Taki sposób ekspozycji pozwala spojrzeć na rośliny z innej, bardzo ciekawej perspektywy. Bardzo ładnie w formie kokedamy prezentują się rośliny o zwisającym pokroju. Asparagusy, zielistki i paprocie szczególnie przyciągnęły moją uwagę.

Po szybkim zgłębieniu tematu w Internecie odnalazłam inne rodzaje roślin eksponowanych w ten nietypowy sposób. Zauważyłam, że dużą część z nich stanowią sukulenty. Trudno się dziwić – ich pielęgnacja na pewno jest łatwiejsza ze względu na ograniczone podlewanie.

Jak wykonać kokedamę?

Do wykonania kokedamy potrzebujecie:

  • ziemi ogrodowej z domieszką gliny
  • mchu
  • sznurka

oraz     

  • wybranej rośliny :)

Najpierw wyjmujemy roślinę z plastikowej osłonki, po czym formujemy wokół jej korzenia kulkę z ziemi. Możemy ułatwić sobie sprawę za pomocą bandaża, który będzie utrzymywał ziemię na swoim miejscu. Następnie gotową kulę okładamy mchem i okręcamy ciasno sznurkiem. I voilà – kompozycja gotowa. Jeśli chcecie zawiesić swoją kokedamę, potrzebujecie odrobiny sznurka, który będzie służył do zawieszenia jej na przykład w oknie.

Pielęgnacja

Kokedamę można zraszać za pomocą spryskiwacza. Można ją także podlewać przez zanurzanie w naczyniu z wodą. Po odsączeniu kokedamę zostawiamy na chwilę, żeby przeschła i wieszamy na miejscu.

Źródło zdjęć: Pinterest

6 maja 2019|DIY ;), Lifestyle|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments