Jak przygotować ogród do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości?

Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Zanim zainteresowany nieruchomością przekroczy jej próg, zobaczy otaczający ją ogród. To, jak wygląda przestrzeń wokół domu, może mieć bardzo duży wpływ na decyzję o jego zakupie bądź wynajmie. Co zrobić, aby ogród zaprezentował się jak najlepiej? Poniżej kilka pomocnych informacji od Kasi z bloga morizon.pl.

Czy ogród wpływa na wartość nieruchomości?

Mimo że kluczową rolę przy wycenie domu odgrywa jego metraż oraz proporcja jego wielkości do rozmiarów działki, wygląd ogrodu nie pozostaje bez znaczenia – w końcu stanowi on integralną część posesji. Zaniedbany ogród może obniżyć wartość nieruchomości nawet o kilka procent. Z kolei dobrze zaaranżowana przestrzeń sprawi, że całość będzie postrzegana jako bardziej atrakcyjna, co z pewnością wpłynie pozytywnie na przebieg transakcji.

Garden staging, czyli magia pierwszego wrażenia

Ogród może więc zachęcić lub zniechęcić potencjalnych nabywców do podjęcia ostatecznej decyzji. To dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie go do sprzedaży czy wynajmu nieruchomości. Celem naszych działań powinno być ukazanie potencjału ogrodu poprzez uporządkowanie go i wykreowanie jak najbardziej neutralnej przestrzeni, tak aby oglądający mógł wyobrazić sobie w niej siebie i swoją rodzinę.

Składające się na ten cel zabiegi określamy mianem garden stagingu. Podobnie jak home staging, garden staging polega na profesjonalnym przygotowaniu danej przestrzeni (w tym przypadku ogrodu, a nie wnętrz) do sprzedaży albo wynajmu – „odpersonalizowaniu” jej i odnowieniu niewielkim kosztem, aby zainteresować jak najwięcej oglądających, przyspieszyć transakcję i sprzedać/wynająć z zyskiem.

Przygotowanie ogrodu – najważniejsze kwestie

Na czym powinniśmy się skupić? Niezależnie od wielkości ogrodu i rodzaju porastającej go roślinności, najważniejsze jest to, żeby prezentował się estetycznie i sprawiał wrażenie wypielęgnowanego. Warto więc pamiętać o:

  • ogólnym uporządkowaniu terenu (usunięcie wszelkich zbędnych elementów, dekoracji, uprzątnięcie sprzętów ogrodowych),
  • zadbanym, równo przystrzyżonym trawniku (świetną inwestycją będzie trawnik z rolki – dzięki temu rozwiązaniu natychmiast uzyskamy perfekcyjnie wyglądającą trawę),
  • wyrównaniu terenu (usunięcie kretowisk, zakopanie dołków),
  • wykonaniu niezbędnych napraw (zadbanie o stan techniczny i wygląd schodów, werandy, tarasu, odnowienie ogrodzenia itp.),
  • odświeżeniu wyglądu rabat (usunięcie chwastów, starych roślin, przystrzyżenie zbyt bujnych egzemplarzy, które zasłaniają okna czy utrudniają przejście ścieżkami, wyściółkowanie korą, nowe nasadzenia atrakcyjnych wizualnie roślin),
  • „przedogrodziu” (przedogródek to najbardziej reprezentacyjna, bo znajdująca się przed domem, część ogrodu – zaaranżowanie tej przestrzeni powinno być priorytetem),
  • odświeżeniu wyglądu ścieżek i podjazdu (czyszczenie kostki brukowej, wysypanie żwirem, zadbanie o oświetlenie, np. ustawienie klimatycznych lampionów),
  • wyczyszczeniu oczka/stawu,
  • ustawieniu mebli ogrodowych, zamocowaniu hamaka (dzięki tego typu zabiegom oglądającym będzie łatwiej wyobrazić sobie siebie wypoczywających w ogrodzie)
  • super szybki i efektownym rozwiązaniem jest także wykonanie kompozycji kwiatowych w donicach i ustawienie ich w różnych częściach ogrodu

Wszystko to pomoże nam stworzyć zadbaną, bezpieczną i zachęcającą do relaksu przestrzeń. Nawet niewielki nakład środków wystarczy, aby ogród prezentował się atrakcyjnie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 W garden stagingu nie chodzi o to, aby stworzyć luksusowy ogród od zera, wydając przy tym znaczną sumę – nowy właściciel na pewno będzie miał swoją wizję zagospodarowania tej przestrzeni, a naszym zadaniem jest tylko zaakcentowanie jej walorów. Ważna jest ocena aktualnego stanu ogrodu i zaplanowanie niezbędnych prac, zwracając przy tym uwagę na dopasowanie ich do pór roku. Jeśli zamiast ogrodu dom otacza łąka, wystarczy zadbać o wyrównanie terenu i ładny trawnik. Jeżeli nasz ogród został zaprojektowany wiele lat temu, a bujna roślinność jest jego atutem, lepiej skupić się na odświeżeniu wyglądu ścieżek, wyczyszczeniu kostki i ogólnych porządkach.

W sytuacji, gdy wygląd ogrodu pozostawia wiele do życzenia, a zakres niezbędnych prac przerasta nasze możliwości i umiejętności, warto powierzyć to zadanie specjalistom – taka inwestycja z pewnością się opłaci.

 

2 kwietnia 2019|Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments