Rośliny doniczkowe – instrukcja obsługi

Rośliny doniczkowe w tej chwili są niezwykle popularne. Ich wybór jest naprawdę przeogromny i czasem trudno po prostu wyjść z kwiaciarni, czy sklepu z pustymi rękami. No i wtedy zaczynają się schody. Przynosisz swą zdobycz do domu i stajesz przed dylematem: a gdzie ja ją teraz postawię?

Grunt to odpowiednie stanowisko

Nasłonecznienie

Kiedy klienci przychodzą do mnie z wyraźną chęcią posiadania kwiatka we własnym domu, zawsze pytam ich najpierw: w jakim miejscu chce go Pan/i postawić? Bardzo ważne jest nasłonecznienie. Jeśli delikwent ma stać na oknie południowym, gdzie większość dnia operuje słońce, a latem można smażyć na parapecie naleśniki, to dobrym wyborem będzie np. kaktus. Natomiast jeśli ma stać w korytarzu, gdzie jest mała dostępność światła proponuję rośliny cieniolubne, czy cienioznośne np. bluszcze, czy paprocie.

Wyróżniamy trzy stanowiska ze względu na nasłonecznienie: stanowisko jasne, półcieniste i cieniste. Poszczególne rośliny doniczkowe mają różne stopnie tolerancji na światło. Jednym jest w zasadzie wszystko jedno, gdzie będą stały, oby je czasami podlać. Inne z kolei na słońcu skarłowacieją, uschną im liście, a dobrze będą się czuły tylko w cieniu lub półcieniu. Ważne, by przed zakupem rośliny dowiedzieć się na jakim stanowisku będzie się czuła najlepiej, a odwdzięczy się pięknym i zdrowym wyglądem.

Wilgotność

Wilgotność w mieszkaniach jest różna. Zależy to od wielu czynników, o którym ja wiem niewiele, a Wy pewnie jeszcze mniej :) Jeśli roślina stoi w łazience, czy kuchni, gdzie pary wodnej jest więcej to jasne, że wilgotność będzie trochę większa. Jeśli mamy dużo urządzeń biurowych, czy klimatyzowane wnętrze np. w biurze, to powietrze będzie bardziej suche. Suche powietrze dobrze znoszą niektóre gatunki sukulentów, czy np. zamiokulkasy Zamioculcas zamiifolia (możecie o nich poczytać tutaj). Możemy zwiększać wilgotność poprzez zraszanie roślin, lub ustawianie ich na podstawce wypełnionej keramzytem i zalanej wodą.

Zapotrzebowanie na wodę

Każda roślina ma inne wymagania, jeśli chodzi o podlewanie. Azalia indyjska Rhododendron simsii jest nawet pod tym względem nazywana „pijakiem”, nie ukrywajmy – lubi sobie chlusnąć. Niektóre gatunki wolą z umiarem – kieliszeczek tygodniowo. Kaktusy i sukulenty natomiast mogą obejść się bez wody nawet przez dłuższy czas. Dlatego sprawdzą się u osób, które zapominają o podlewaniu kwiatów w domu.

Temperatura

Rośliny doniczkowe, zwane też pokojowymi z reguły lubią temperaturę pokojową. w granicach 20- 25 stopni. Ale jak już wielokrotnie wspomniałam każdą trzeba traktować indywidualnie. Większość roślin do efektywnego wzrostu i kwitnienia potrzebuje zimowego okresu spoczynku. Dlatego, jeśli jesteś posiadaczem zimnej werandy – szczerze zazdroszczę. Niektóre rośliny lubią latem wyższe temperatury, można im to zapewnić wynosząc je na taras (np. oleander pospolity Nerium oleander).

Mam nadzieję, że już wiecie gdzie możecie postawić Waszą roślinę. Jeśli nie, polecam sprawdzić na etykiecie, zazwyczaj są tam umieszczone te podstawowe informacje. W kolejnym wpisie opowiem Wam w jaki sposób swoją roślinkę odpowiednio wyeksponować.

Zdjęcia: Pinterest, Unsplash, Pixabay

14 marca 2019|Praktyczne porady, Przemyślenia|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments