Kamienne ognisko – projekt leśnego ogrodu według Green Design

Ostatnio pokazałam Wam mnóstwo inspiracji na temat ogrodowego ogniska. Dzisiaj chcę przybliżyć Wam jeden z moich pomysłów na kamienne ognisko, które znalazło się w projekcie leśnego ogrodu w okolicach Białegostoku.

Leśny ogród- inspiracje

Kamienne ognisko _Green Design Blog_Inspiracje

Pani Małgorzata i Pan Krzysztof podczas rozmów na temat wyglądu swojego przyszłego ogrodu, od samego początku zaznaczali, że najbardziej zależy Im na dopasowaniu koncepcji do tego co znajduje się na działce, czyli przede wszystkim do istniejących drzew.  Ja natomiast od razu ucieszyłam się, że trafiłam na świadomych Inwestorów, którzy doceniają to co mają, czyli ponad 25letnie okazy drzew, które tak naprawdę już same w sobie tworzą ogród.

Sam początek naszych prac polegał na inwentaryzacji całego terenu, którego powierzchnia wynosi ponad 1,2 ha. Podczas inwentaryzacji naliczyliśmy prawie 1000 drzew (!). W tym między innymi: brzozy brodawkowate, świerki pospolite, sosny zwyczajne, dęby szypułkowe czy klony pospolite. Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądała mapka z naniesionymi drzewami.

Leśny ogród _Inwentaryzacja_Karolina Peliksza

Na podstawie inwentaryzacji powstał projekt koncepcyjny, którego podstawowym założeniem było dopasowanie ścieżek do istniejących nasadzeń.

Leśny ogród _Projekt koncepcyjny_Karolina Peliksza

Kamienne ognisko na polanie

Przy inwentaryzacji zobaczyliśmy, że w części leśnej jest ciekawe miejsce na stworzenie ogniska. Była to niewielka polanka, którą osłaniały dookoła sosny. Znalazłam jedno zdjęcie na którym możecie zobaczyć tę polankę wraz z przywiezionymi kamieniami, które miały posłużyć do ułożenia ogniska.

Tak natomiast prezentuje się sam projekt na którym możecie zobaczyć ułożone już kamienie. Zależało mi na tym, aby były one umieszczone w sposób jak najbardziej naturalny, tworząc przy tym siedziska oraz miejsce na kamienny stół.

Kamienne ognisko _Green Design Blog_Karolina Peliksza

Centralnym punktem jest oczywiście samo palenisko, wokół którego zostały rozmieszczone płaskie, kamienne płyty. Ten sam motyw został powtórzony po obwodzie całego ogniska, przechodząc swobodnie w ścieżkę kamienną.

Kamienne ognisko _Green Design Blog_Karolina Peliksza

Rośliny użyte do projektu miały być delikatnym akcentem całej kompozycji, ‚wchodząc’ naturalnie pomiędzy kamienie ogniska. Znajdziemy tutaj macierzankę piaskową, rozplenicę japońską oraz miskanty chińskie, które w sezonie wiosennym wzbogacone są czosnkami olbrzymimi.

Kamienne ognisko _Green Design Blog_Karolina Peliksza

Kamienne ognisko -oświetlenie

Poniżej możecie zobaczyć również moją propozycję oświetlenia przestrzeni wokół ogniska. Ze względu na naturalny charakter miejsca chciałam aby oświetlenie było delikatne i nie kolidowało z resztą przestrzeni. Przy kamieniach użyłam lampek najazdowych z regulowanym kierunkiem oświetlenia, w trawach natomiast wkomponowałam lampy stojące. To wyższe oświetlenie ma być nawiązaniem do spotykanych w ogrodach pochodni bambusowych, których płomienie umilają letnie, chłodne wieczory. W tym projekcie chciałam jednak, aby ogień znajdował się jedynie w ognisku, ponieważ  jest ono sercem tego niewielkiego projektu.

Kamienne ognisko _oświetlenie_Green Design Blog_Karolina Peliksza

Projekt kamiennego ogniska został oczywiście wykonany i od razu po realizacji prezentuje się następująco:

Nie jest to jeszcze efekt finalny, ponieważ najważniejsze są tutaj rośliny, które dopełnią całą kompozycję. Jak tylko będę miała aktualne zdjęcia, to od razu podzielę się z Wami tymi widokami w jednym z moich kolejnych wpisów. Zachęcam Was więc do obserwowania naszego bloga, ponieważ jeszcze sporo projektów i inspiracji przed nami :) Teraz tak na zachętę zdjęcie gdzie możecie zobaczyć fragment tego projektu w części przy stawie.

A tak w ogóle to może pamiętacie białe krokusy przy ścieżce wiodącej do drzwi wejściowych, które pokazały się w jednym z naszych wcześniejszych wpisów? Jeżeli nie, to zachęcam Was do lektury :) Te zdjęcia również dotyczą tego leśnego projektu, który widzicie powyżej :)

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota
3 lat temu

Dzień dobry, strasznie podoba mi się to palenisko. Czy mogę zapytać co to za kamienie i skąd były przywiezione?
Pozdrawiam