Ognisko w ogrodzie – aranżacje i pomysły na przytulny kącik

Od zarania dziejów ogień towarzyszył człowiekowi. Początkowo był bogiem, światłem, obrońcą, źródłem ciepła i pomagał w przygotowywaniu posiłków. Jak wiemy również, przez te wszystkie lata ogromnie wpłynął na rozwój cywilizacji i technologii. Pomimo, że czasy od prehistorii uległy diametralnej zmianie to jedno jest stałe: nadal podczas chłodnych wieczorów i nocy chętnie ogrzewamy się przy ciepłych płomieniach ognia. W moim dzisiejszym wpisie chcę przybliżyć Wam inspiracje i pomysły  na wprowadzenie tego żywiołu do Waszej własnej zielonej przestrzeni tworząc kącik, gdzie ognisko w ogrodzie będzie niesamowitym, przytulnym miejscem spotkań.

Ognisko w ogrodzie – kształt i forma

Sposobów na urządzenie takiej przestrzeni jest mnóstwo! Ognisko może być okrągłe, kwadratowe, prostokątne czy też przybrać kształt nieregularny. To samo jest z materiałami. Najbardziej popularne są oczywiście ogniska kamienne oraz betonowe.

Ognisko w ogrodzie Green Design_05Ognisko w ogrodzie Green Design_04

Dość ciekawą formą jest ognisko w kształcie koła. Mam wrażenie, że jest to bardzo naturalny kształt, ponieważ ludzie od pokoleń, gromadząc się przy ogniu zazwyczaj ustawiali się obok siebie, tworząc właśnie okrąg. Takie rozwiązanie wydaje się zatem po prostu bardzo przytulne i integrujące :)

Ognisko w ogrodzie Green Design_08

Ostatnio dość sporo jest również gotowych elementów, które spełniają rolę mis ogniskowych. Te są o tyle ciekawe, że możemy je dowolnie przenosić i stawiać tam gdzie aktualnie jest taka potrzeba.

Ognisko w ogrodzie Green Design_06

Ognisko w ogrodzie – nawierzchnie

Jak widzicie na ilustracjach powyżej, ogniska możemy wykonać na różnych podłożach. Najbardziej popularne są wszelkie nawierzchnie sypkie, jednak dość często w projektach używamy także nawierzchni kamiennych. Jeżeli natomiast chodzi o nawierzchnie drewniane, to naszym zdaniem jest to bardzo ryzykowne rozwiązanie, ponieważ żar z ogniska może bezpowrotnie zniszczyć strukturę deski. W przypadku kiedy bardzo nam zależy na wprowadzeniu drewna w tej przestrzeni, to polecam wybrać nawierzchnię imitującą prawdziwe drewno. Mogą to być płytki ‚drewnopodobne’ lub też tak zwane ‚betonowe drewno’.

Ognisko w ogrodzie Green Design_04Ognisko w ogrodzie Green Design_02Ognisko w ogrodzie Green Design_01

Ognisko w ogrodzie – przepisy i pozwolenia

Przepisami regulującymi palenie ognisk jest: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 r., Nr 109, poz. 719, z późniejszymi zmianami), a także zapisy art. 144 Kodeksu cywilnego, tzw. przepis „prawa sąsiedzkiego”, który nakazuje powstrzymanie się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Ważnym sformułowanie jest tutaj „ponad przeciętną miarę”. Naruszenie tzw. „przeciętnej miary”, a więc przedostanie się dymu pochodzącego z nielegalnego paleniska w miejsce dostępne dla publiczności bądź na drogę publiczną a zatem stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym, grozi sankcjami karnymi, nawet mandatem karnym w wysokości do 500 zł (zgodnie z art. 145 Kodeksu wykroczeń).

Jeżeli jesteście posiadaczem działki tzw. ROD (czyli działki na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym), to jak mówi Regulamin ROD uchwalony 1 października 2015, który obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku, a dokładnie  § 68, Działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się:

 5)  spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych

Niestety jak dowiemy się na stronie Polskiego Związku Działkowców, do tej kategorii wchodzą również ogniska, do tak zwanych celów rekreacyjnych. Czyli na terenach działek palenie ognisk jest zabronione. Można jednak wykorzystać tutaj pomysł, który widzicie poniżej i do swojego ‚ogniska’ dodać lampki ledowe, które swoim światłem stworzą ciepłą poświatę imitującą płomienie.

Ognisko w ogrodzie Green Design_07

Ognisko w ogrodzie – miejsce składowania drewna

Ostatnim punktem, na który chcę zwrócić Waszą uwagę jest miejsce składowania drewna. Ja jestem zwolenniczką posiadania wszystkiego pod tak zwaną ‚ręką’.  W swoich projektach lubię stosować triki, które są połączeniem ergonomii i estetycznych rozwiązań. Dlatego też polecam Wam składowanie drewna pod ławkami czy w specjalnie przygotowanych przestrzeniach przy ognisku, co daje nie tylko wygodę, ale również stanowi dodatkowy element dekoracyjny.

Ognisko w ogrodzie Green Design_09

Mam nadzieję, że podobają się Wam moje inspiracje, które widzieliście powyżej. Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania lub sugestie, to piszcie w komentarzach, odpowiem na wszystkie :) A teraz zapraszam Was do obejrzenia naszego projektu altany ze Starogardu Gdańskiego, przy której zastosowaliśmy obniżone ognisko wraz z siedziskami. Jest to modernistyczne rozwiązanie, które tworzy przytulną przestrzeń przy nowoczesnej bryle altany.

Jeżeli natomiast dysponujecie około 85m2 powierzchni to zapraszam Was do obejrzenia naszego Ogniska z Hortensjami :)

 

3 listopada 2017|Inspiracje architektoniczne, Projekty|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments