Kara za grzybobranie? Sprawdź, zanim udasz się do lasu!

Mówi się, że grzybobranie to narodowy sport Polaków. Całe szczęście, że Polska pod tym kątem ma jedno z najbardziej liberalnych praw w Europie, podczas gdy w innych krajach europejskich takich jak: Niemcy, Anglia, czy Francja istnieje szereg ograniczeń. 

Nie obowiązują nas limity ilościowe oraz nie potrzebujemy licencji uprawniającej do grzybobrania – to wszystko sprawia, że co roku lasy przyciągają tłumy, a Polska stanowi jeden z największych eksporterów grzybów. 

Jednak, aby w pełni swobodnie i bezpiecznie korzystać z bogactw natury prześledźmy obowiązujące zakazy.

Specjalnie dla miłośników grzybów przygotowałam prawny przewodnik po grzybobraniu :-)  

Sprawdź, co warto wiedzieć zanim udasz się do lasu.

Legalne grzybobranie – czyli jakie? 

Zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych dozwolony jest zbiór grzybów jadalnych bez oznak rozkładu na własne potrzeby, pod warunkiem przestrzegania przepisów dotyczących ochrony gatunkowej i obszarowej.

Pamiętajmy, że zbieranie grzybów w lasach objętych ochroną w postaci rezerwatu przyrody lub parku narodowego jest zabronione.

Kara za grzybobranie?

Jeśli przestrzegamy przepisów dotyczących ochrony gatunkowej i obszarowej oraz poruszamy się w lasach publicznych, należących do Skarbu Państwa możemy być spokojni – wówczas żadne sankcje nam nie są groźne.

Kodeks Wykroczeń przewiduje karę grzywny albo nagany za niszczenia elementów runa leśnego takie jak: rozgarnianie ściółki, niszczenie grzybów lub grzybni. Grzywna może wynieść od 20 do 5000 zł. Co ciekawe, ustawodawca nie wymaga, by las był cudzy – karalne są zatem niszczenie runa leśnego zarówno w lesie cudzym, jak i należącym do sprawcy.

Które grzyby są pod ochroną?

Wykaz grzybów objętych ochroną znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów – http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20140001408&type=2

Okresowy zakaz wstępu do lasu – gdzie go sprawdzić? 

Okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza się najczęściej ze względu na zagrożenie pożarowe lub zabiegi ochronne. 

Po aktualną mapkę okresowych zakazów wstępu zajrzyj na stronę Lasów Państwowych – https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

Co, jeśli zbiór dokonywany jest w celach przemysłowych?

Pozyskiwanie grzybów do celów przemysłowych wymaga zawarcia umowy z nadleśniczym.

Jak prawidłowo zbierać grzyby? 

Owocniki grzybów powinny być pozyskiwane w całości, poprzez delikatne wykręcanie ze ściółki. Nie jest zalecane obcinanie nożem u nasady trzonu! 

Zostaw samochód, wybierz spacer

Pamiętaj, że po większości drogach leśnych (poza drobnymi wyjątkami) nie możemy poruszać się samochodem. Co więcej, kierowca sam musi być czujny, ponieważ nie istnieje obowiązek ustawiania tabliczek informujących o zakazie wjazdu. Zgodnie z Ustawą o lasach ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.

Grzybobranie z czworonogiem

Las to prawdziwy raj dla czworonogów – ogromna przestrzeń i brak ruchliwych ulic. Jednak puszczanie psa bez smyczy może skończyć się mandatem, sięgającym nawet do 5000 zł.

Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń puszczanie luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Natomiast trzymając psa na smyczy chronimy życie, zdrowie i byt zwierząt dziko żyjących w lesie, jak również leśną roślinność.

Jeśli sprzedaż, to tylko w wyznaczonych miejscach

Sprzedaż na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy (czyli np. poza halą targową lub bazarem), podlega karze grzywny. Zatem ustawianie się ze swoimi zbiorami przy drodze i handel nimi jest zabroniony.

Las – wspólne dobro

Na koniec nie zapominajmy – las jest dobrem wspólnym narodu. Śmieci i wszelkie niepotrzebne przedmioty schowajmy do torby i wyrzućmy do kosza na parkingu leśnym.

Wszystkim wybierającym się do lasu życzę udanych zbiorów! 

W razie pytań zapraszam do pozostawienia komentarza – chętnie odpowiem :-) 

 

Źródła:

  1. Daniluk P. (red.), Kodeks wykroczeń. Komentarz, Wydawnictwo C.H. Beck, wyd. 2, Warszawa 2019 r.
  2. Załącznik nr 1 do Zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 7 listopada 2019 r., w sprawie wprowadzenia wytycznych pod nazwą „Zasady użytkowania lasu” w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, t.j. ZM.7603.13.2019.
  3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów, tj. Dz.U. 2014 poz. 1408.
  4. Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r., tj. Dz. U. 1991 Nr 101 poz. 444.

 

Zdjęcia:

Pinterest.com (data dostępu: 20 października 2020 r.) 

 

 

25 września 2020|Praktyczne porady, Prawo w architekturze krajobrazu|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments