Kosaciec syberyjski czyli Irys- kwiat bogini tęczy

Irysy to kolorowe byliny, które w pierwszej kolejności kojarzą nam się z wiejskim ogródkiem, niewątpliwie są roślinami z długą, ogrodową tradycją. Kosaciec syberyjski to prawdziwy skarb w naszych ogrodach i nie ukrywam,że to mój ulubiony kwiat. Irysy – bo właśnie tak często są nazywane wyróżniają się przepięknym szafirowo- ciemnoniebieskim kolorem. Kwitną dość wcześnie, już na przełomie maja i czerwca możemy cieszyć się wspaniałymi kwiatami.

Green Design Blog- Kosaćce 5

Nasz green- designowy zespół odwiedził przepiękny ogród Pani Eli, w którym od samego wejścia przywitały nas właśnie ciemnoniebieskie kosaćce.

Green Design Blog- Kosaćce 2

Green Design Blog- Kosaćce 3

Green Design Blog- Kosaćce 4

Kosaćce są bylinami cebulowymi i kłączowymi, których odmian jest niezliczona ilość, dlatego tak bardzo się je ceni. Liczba kolorów oraz kształtów tego kwiatu jest olbrzymia, dzięki temu w naszym ogrodach może powstać prawdziwa tęcza kwiatów. W mitologii greckiej Irys (Iris, Iryda) to bogini i uosobienie tęczy, wyjątkowo trafna nazwa dla tych pięknych roślin :)

Green Design Blog- Kosaćce 6

Green Design Blog- Kosaćce 6

Green Design Blog- Kosaćce 7

Wygląd

  • Liście wąskie, zielone, delikatnie, przewieszające się.
  • Dorasta do wysokości 100 cm.
  • Pędy kwiatowe są wyższe od liści, rozgałęzione, z 3-5 kwiatami na wierzchołkach.
  • Kwiaty, z jasnym rysunkiem na dolnych płatkach.

Green Design Blog- Kosaćce 8

Green Design Blog- Kosaćce 9

Green Design Blog- Kosaćce 9

W warunkach naturalnych Kosaćce możemy spotkać na mokrych łąkach, w wilgotnych zaroślach, nad ciekami wodnymi. Preferuje stanowiska wilgotne, oraz zasobne gleby o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale również dobrze rośnie w lekkim cieniu.

Green Design Blog- Kosaćce 10

Green Design Blog- Kosaćce 11

Rozmnażanie

Rozmnażamy je poprzez podział kłączy. Po kilku latach od posadzenia, należy wykopać karpę i podzielić ją na mniejsze oraz oczyścić. Po takim zabiegu rosną znacznie lepiej oraz kwitną obficiej. Cały zabieg najlepiej wykonać kilka tygodni po przekwitnięciu.

Irysy są roślinami mrozoodpornymi dlatego możemy zostawić je na zimę w ziemi. Mniej odporne odmiany, należy przykryć liśćmi, słomą lub otuliną w trakcie większych mrozów.

Green Design Blog- Kosaćce 12

Kosaciec syberyjski jest niezawodny na każdej rabacie, szczególnie w nasadzeniach nadwodnych, naturalistycznych i łąkowych. Ogromna zaletą tych kwiatów jest to, że Irysy nadają się na kwiat cięty. Można tworzyć z nich przepiękne bukiety w wazonach, które  będą zdobić nasze domy :) Pamiętajcie, że należy ściąć kwiaty przed rozkwitem pąków.

Green Design Blog- Kosaćce 1

Ciekawostką jest to ze Kosaćce w Polsce, a także w innych krajach europejskich, objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

Green Design Blog- Kosaćce 13

Mam nadzieję ze podobał wam się wpis i , że w waszych ogrodach kosaćce również pięknie kwitną. Napiszcie z jakimi roślinami najbardziej lubicie je łączyć.

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments