Krokusy czyli kwitnące zwiastuny wiosny

Nareszcie! – do jednego z ‘naszych’ ogrodów zawitała już wiosna w 100% :) To za sprawą krokusów, które w ostatnich dniach zakwitły ukazując swoje kielichowate kwiaty. Z niecierpliwością wyczekiwaliśmy na ten moment od jesieni minionego sezonu kiedy to sadziliśmy w ogrodzie setki małych cebulek tych roślin. Kępy posadzonych swobodnie krokusów na trawniku pod koronami brzóz utworzyły zjawiskowy biały kobierzec ciągnący się wzdłuż ścieżki. Do nasadzeń wybraliśmy odmianę krokusa wiosennego ‘Jeanne d’Arc’ (Crocus vernus ‘Jeanne d’Arc’) firmy Benex charakteryzującą się białą barwą kwiatów z delikatną fioletową smugą u nasady ich płatków. Krokusy te idealnie współgrają w zestawieniu z białą korą rosnących tu brzóz. Czas podzielić się z Wami tym niesamowitym widokiem :)

Green-Design-Blog_krokusy_photo1

Green-Design-Blog_krokusy_photo1a

Green-Design-Blog_krokusy_photo1b

Green-Design-Blog_krokusy_photo1d

Green-Design-Blog_krokusy_photo1f

Green-Design-Blog_krokusy_photo1e

Green-Design-Blog_krokusy_photo1g

Green-Design-Blog_krokusy_photo1h

Green-Design-Blog_krokusy_photo1i

Krokusy wegetację rozpoczynają bardzo wcześnie, bo już na przełomie lutego i marca niekiedy przy utrzymującej się jeszcze pokrywie śnieżnej. Jednak by móc cieszyć się wiosennym widokiem krokusów w ogrodzie powinniśmy pamiętać o ich posadzeniu możliwym już późnym latem (koniec września, początek października). W zależności od odmiany mamy do wyboru kwiaty o barwie: białej, żółtej, liczne kombinacje odcieni barw fioletu i niebieskiego, bez trudu znajdziemy też odmiany dwubarwne. Wąskie, trawiaste liście krokusów silniej rozrastają się po kwitnieniu. Jeśli Wy również znaleźliście miejsce swoim krokusom na trawniku to pamiętajcie, że z koszeniem trawy trzeba zaczekać, aż krokusowe liście zaschną. Takie zbyt wczesne skoszenie liści jest dla nich niekorzystne, ponieważ liściom zawdzięczamy lepszy przyrost bulw. To z bulw przybyszowych w kolejnych sezonach wyrosną kwiaty i będziemy mogli cieszyć się bardziej zwartą i gęstą ich kępą.

Green-Design-Blog_krokusy_photo2

Green-Design-Blog_krokusy_photo3

Green-Design-Blog_krokusy_photo4

Green-Design-Blog_krokusy_photo5

Green-Design-Blog_krokusy_photo6

Green-Design-Blog_krokusy_photo6a

Green-Design-Blog_krokusy_photo6b

Green-Design-Blog_krokusy_photo7

Green-Design-Blog_krokusy_photo8

Najbardziej podobają mi się krokusy fioletowe, całe szczęście, bo odmian w tym kolorze jest najwięcej i naprawdę jest w czym wybierać :) Pozostając przy fioletowej tonacji mogę polecić krokusy wiosenne (Crocus vernus) odmiany ‘Grand Maitre’, ‘Remembrance’, ciekawą odmianę ‘Pickwick’ i ‘King of Striped’ – obie o białych kwiatach, ale z fioletowym paskowaniem czy ‘Vanguard’, w której płatki zewnętrzne są jaśniejsze od środkowych. O fioletowym zabarwieniu znaleźć można także krokusa tommasiniego (Crocus tommasinianus) odmiany ‘Ruby Giant’, który charakteryzuje się jasnopurpurowymi kwiatami. W gronie ciemnofioletowych płatków popularne są odmiany Crocus vernus ‘Negro Boy’ czy ‘Flower Record’. Intersujące ubarwienie ma krokus złocisty (Crocus chrysanthus) ‘Spring Beauty’, jego kwiaty posiadają aż trzy odcienie: środkowe płatki fioletowe, a zewnętrzne jasnofioletowe z biegnącym od nasady wyśrodkowanym ciemnofioletowym pasem. Spójrzcie poniżej jak prezentują się takie fioletowe krokusowe piękności. Choć małe to jak bardzo potrafią cieszyć :) Pamiętajcie oczywiście, że Wy w swoich ogrodach również możecie mieć takie rabatki kroksuowe! Na stronie www.cebule-kwiatowe.pl/ znajdziecie mnóstwo odmian krokusów w każdych kolorach, które dodadzą pięknego wiosennego akcentu po szaroburej zimie ;)

Green-Design-Blog_krokusy_photo9
Green-Design-Blog_krokusy_photo10
Green-Design-Blog_krokusy_photo11

Krokusy możemy posadzić również w donicach ustawiając je w widocznym miejscu na tarasie czy balkonie lub udekorować nimi wnętrze naszego mieszkania – niektóre gatunki nadają się bowiem do pędzenia, o którym więcej wspominałam w poście poświęconym roślinom cebulowym.

Green-Design-Blog_krokusy_photo14
Green-Design-Blog_krokusy_photo15
Green-Design-Blog_krokusy_photo16
Green-Design-Blog_krokusy_photo17

Krokusy kojarzą się chyba wszystkim z wiosną, jednak czy wiecie, że są gatunki, które kwitną jesienią? Zakwitają we wrześniu, październiku i utrzymują się nawet do listopada. Krokusy jesienne mają wymagania podobne do krokusów wiosennych, z tą różnicą, że należy je jednak posadzić latem, w pierwszej połowie sierpnia.

źródła: pinterest.com

 

11 kwietnia 2016|ABC ogrodnika, Katalog roślin, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments