Kwiecień – kalendarz prac ogrodniczych

Kwiecień w ogrodzie to czas kiedy zauważamy jak rośliny z dnia na dzień coraz śmielej budzą się z zimowego snu. Już sama nazwa miesiąca wskazuje, że rozpoczyna się okres kwitnienia, nietrudno więc dostrzec pierwsze kolory kwitnących hiacyntów, tulipanów, narcyzów, fiołków wonnych, prymulek czy krzewów forsycji, magnolii, migdałka lub pigwowca. Dzień się wydłuża, a to sprzyja spędzaniu czasu przy pracy w ogrodzie – ucieszą się zatem ci, którzy przez zimę zdążyli za tym zatęsknić :) Obecne kwietniowe prace ogrodnicze polegają przede wszystkim na dokończeniu prac, które zaczęliśmy w marcu, bądź których z braku czasu czy też niesprzyjającej pogody jeszcze nie wykonaliśmy. Warto wobec tego zajrzeć do dostępnego na blogu marcowego kalendarza prac ogrodniczych i bazując również na kwietniowym zaplanować i nadrobić niezbędne wiosenne prace w naszych ogrodach.

Green-Design-Blog_kwiecien_photo0
Green-Design-Blog_kwiecien_photo0a
Green-Design-Blog_kwiecien_photo0b
Green-Design-Blog_kwiecien_photo0c

Drzewa i krzewy:

– Wykonujemy cięcie formujące zimozielonych żywopłotów, topiarów, okazów wolno rosnących (utworzonych np. z bukszpanów, cisów, tui).
– Przycinamy wierzby szczepione na pniu. Cięcie wykonujemy po przekwitnięciu ‘kotków’ ale przed pojawieniem się liści.
– Jeżeli planujemy założenie żywopłotu to o tej porze roku możemy wykorzystać do tego celu rośliny z tzw. gołym korzeniem oraz balotowane (bryła korzeniowa owinięta tkaniną jutową).

Green-Design-Blog_kwiecien_photo1
Green-Design-Blog_kwiecien_photo2

Rośliny cebulowe:

– Przyjrzyjmy się czy kwitnące teraz rośliny cebulowe posadzone są w odpowiednim miejscu, pomyślmy i zaplanujmy gdzie chcielibyśmy, aby pojawiły się za rok. Niedługo będziemy mogli wykopać cebule i jesienią w razie potrzeby znaleźć im nowe miejsce w ogrodzie.
– Pamiętajmy o ogławianiu roślin cebulowych – usuwamy przekwitłe i zwiędłe kwiatostany (łodygę i liście zostawiamy) po to, aby cebule lepiej się rozrastały i w przyszłym roku rośliny obficiej kwitły.

Green-Design-Blog_kwiecien_photo3
Green-Design-Blog_kwiecien_photo4

Ogród:

– Możemy podzielić i przesadzić byliny, które kwitną latem (m.in.: rozchodniki okazałe, rojniki, funkie, zawciągi nadmorskie).
– Wysiewamy do gruntu nasiona roślin jednorocznych.
– Wysadzamy bulwy mieczyków, karpy dalii, cebule lilii.
– Ustawiamy podpórki wysokim bylinom oraz pnączom.
– Nawozimy drzewa, krzewy, byliny, rośliny cebulowe.
– Usuwamy chwasty na rabatach.

Green-Design-Blog_kwiecien_photo5

Trawnik:

– W kwietniu trawnik rozpoczyna swój intensywny wzrost, zaczynamy zatem jego pierwsze w sezonie koszenie, które wykonujemy regularnie, przynajmniej raz w tygodniu.
– Sprawdzamy więc stan techniczny kosiarek do trawy, które będą teraz systematycznie przez nas używane. Ostrza kosiarki powinny być dobrze naostrzone, wówczas trawa zostanie równo ścięta. Tępe noże spowodują, że źdźbła będą poszarpane, ich brzegi przyschną i murawa w konsekwencji będzie miała brzydkie, suche, białe końcówki traw.
– Jeśli na trawniku kwitną krokusy to wstrzymajmy się z koszeniem do momentu, aż przekwitną, a ich liście zżółkną. Rośliny te muszą zaschnąć i zgromadzić odpowiednią ilość składników odżywczych w bulwach, by móc okazale zakwitnąć w następnym roku.
– Jeżeli w marcu nie robiliśmy pielęgnacyjnych zabiegów wertykulacji, aeracji to w kwietniu możemy jeszcze je przeprowadzić.
– Wykonujemy nawożenie trawnika, aby pobudzić trawę do wzrostu.
– W miejscach przerzedzonych dosiewamy trawę.
– Zakładamy nowe trawniki z siewu bądź z rolki.

Green-Design-Blog_kwiecien_photo6

Green-Design-Blog_kwiecien_photo7

Green-Design-Blog_kwiecien_photo8

źródła: pinterest.com

4 kwietnia 2016|ABC ogrodnika, Kalendarz, Pielęgnacje, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments