Magiczny Supraśl – Podlasie Slow Fest

Supraśl to małe urokliwe miasteczko oddalone około 10 kilometrów od Białegostoku. Ja zakochuję się w nim z roku na rok coraz bardziej.  Na specyficzny klimat tego miejsca składa się wiele czynników:

  • położenie na skraju Puszczy Knyszyńskiej – znajdziecie tu liczne pokryte lasami wzgórza i doliny niewielkich rzek,
  • walory ekologiczne miasta – czystość powietrza, brak ośrodków przemysłowych,
  • statut uzdrowiska – cisza, spokój, sielskie klimaty, rewelacyjny mikroklimat Puszczy Knyszyńskiej ze złożami borowin,

Supraśl udostępnia nam ogromną gamę  możliwości, możemy wybrać się na grzyby lub na ryby,  wygrzać się na plaży, na amatorów dwóch kółek czekają liczne trasy rowerowe, można zorganizować spływ kajakowy. A i amatorom spokojnych spacerów i zwiedzania nie zabraknie atrakcji, piękny Monaster z genialnym Muzeum Ikon  czy ciekawa architektura miasteczka np. budynek Liceum Plastycznego. Supraśl zaskakuje każdym zaułkiem, jeśli jeszcze nie byliście – wybierzcie się koniecznie!

W tym roku do poznania Supraśla zachęca coś jeszcze…zobaczcie jakie atrakcje czekają na Was całe lato!

źródło: www.podlasieslowfest.pl

Podlasie Slow Fest

Otóż znany polski działacz kulturalny, Pan Roman Gutek ( twórca m.in. Warszawskiego Festiwalu Filmowego) postanowił zorganizować w Supraślu festiwal.

źródło: www.podlasieslowfest.pl

Ale nie będzie to typowy festiwal. Na stronie dedykowanej wydarzeniom związanym z Podlasie Slow Fest przeczytamy o nim : „…to interdyscyplinarny festiwal realizujący idee ruchu slow, dający możliwość kontaktu ze sztuką w otoczeniu natury.” Brzmi ciekawie, prawda?

Aż przez trzy miesiące będzie się odbywał leniwy festiwal powolności łączący różne dziedziny sztuki, kulinaria i naturę. Wiec jeżeli myślicie, że trzeba mocno spiąć kalendarz, żeby zaliczyć wszystkie wydarzenia to tu spotka Was niespodzianka! Jesteście zmęczeni typowymi, jak ja to nazywam „festyniarskimi” wydarzeniami kulturalnymi, które kulturę mają tylko w nazwie? Chętnie wybrali byście się na tego typu wydarzenie ale przeraża Was masa ludzi i dziki pęd z miejsca na miejsce? Nic z tego! Ku mojej wielkiej radości tu zapowiada się inaczej, ma być to propozycja właśnie dla kogoś takiego jak ja! Czyli? Dla ludzi zmęczonych dużymi festiwalami,  w trakcie których ogląda się po pięć filmów dziennie albo słucha siedmiu koncertów. Tu w spokoju będzie można kontemplować różne formy sztuki, szczerze? Ja jestem zachwycona! I cieszę się, że to własnie w naszych okolicach będzie odbywał się tak ciekawy festiwal!

Festiwalowy Supraśl

Zajrzyjcie koniecznie na stronę www.podlasieslowfest.pl ! Tam macie rozpisany dokładny plan całego festiwalu, możecie też poczytać o jego twórcy Panu Romanie czy też o idei tego wydarzenia.

źródło: www.podlasieslowfest.pl

Szperając w zakładkach szybko zorientujecie się, że na prawdę każdy znajdzie tam coś dla siebie! Kino,teatr, muzyka, słuchowiska, przeglądy literackie, cała masa wydarzeń kulinarnych, przeróżne tematyczne warsztaty, liczne wycieczki z przewodnikami… Szukajcie a znajdziecie!

Mało tego, bądźcie czujni, bo udział w niektórych wydarzeniach jest zupełnie darmowy! Wystarczy tylko pobrać wejściówki!

Zatem wskakujcie w zakładkę „Bilety” i bierzcie póki jest, czuję, że ten Festiwal będzie się cieszył sporym zainteresowaniem! Bilety można nabyć też w kasie Domu Ludowego. Jeżeli zostaną po sprzedaży internetowej, będą także sprzedawane w dniu odbywania się danego warsztatu lub koncertu, pół godziny przed jego rozpoczęciem, w miejscu gdzie dany warsztat lub koncert się odbywa. Na niektóre wydarzenia ,zwłaszcza te związane z naturą,bilety będzie można kupić także bezpośrednio przed tymi wydarzeniami. A bilety na wycieczki i szwendaczki będzie można kupić bezpośrednio w firmach je organizujących. Te informacje podane są na stronie internetowej festiwalu.

Plantacja

źródło: www.podlasieslowfest.pl

To pierwsze z wydarzeń w ramach PSF, w którym mam zamiar wziąć udział! Jak Wam opowiem na czym polega to będziecie wiedzieć dlaczego po prostu muszę tam być :)

Od 10go czerwca rusza cykl warsztatów ceramiki. Przedmioty, które zostaną wylepione w ramach tych warsztatów posłużą potem do hydroponicznej uprawy roślin –czyli takiej bez użycia ziemi, tylko w wodzie. Więcej opowiem Wam o tym w następnym wpisie, już po warsztatach, zobaczycie co wylepiłam :).

źródło: www.podlasieslowfest.pl

Co dalej? Przez cały czas trwania Podlasie SlowFest w podświetlanej altanie wg projektu arch. Szymona Hanczara będzie hodowana Planacja! Przez kogo? Przez uczestników festiwalu! Ukorzeniane będą różne rośliny- avocado, mango, drzewka szczęścia, geranium itd. A co najlepsze? W ostatnim dniu festiwalu będzie je można zabrać do domu! Plantacja pojedzie dalej w świat, a uczestnicy warsztatów już zawsze będą częścią tej niezwykłej inicjatywy. Jak dla mnie – MEGA!

Dlatego tez serdecznie Wam polecam właśnie to wydarzenie, szerzej o nim, jak już wspominałam, w następnym wpisie już po warsztatach. Terminy są aż do 24 sierpnia, więc spokojnie, na pewno zdążycie!

A jeśli nie kręci Was akurat ta dziedzina sztuki, zaglądajcie na stronę wydarzenia, szukajcie czegoś dla siebie i przybywajcie do Supraśla! Warto!

Dajcie nam znać na co się wybieracie, kto wie, może się spotkamy, bo nasze (wberw pozorom!) nie ograniczają się tylko do „zielonych” tematów :)

 

Zapisz

8 czerwca 2017|Ciekawe wydarzenia, DIY ;), Lifestyle, Praktyczne porady|2 komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ewcia
Ewcia
6 lat temu

Może w następnym roku ;) Akurat fajna inspiracja na zdjęciu :) Zrobię coś takiego u siebie… pozdrawiam :)