Motyle w ogrodzie

Motyle w ogrodzie

Motyle w ogrodzie  stanowią niezwykłą wartość. Oprócz tego, że stanowią niezwykłą ozdobę pełnią bardzo ważne funkcje w przyrodzie. Należą do owadów zapylających. Większość postaci dorosłych motyli odżywia się nektarem kwiatów, przy okazji je zapylając. Dzięki temu pozwalają na zawiązywanie się ich owoców.

Coraz bardziej agresywna działalność człowieka pozbawia motyle ich naturalnych siedlisk. Łąki poddawane są melioracjom  i osuszaniom oraz bywają zastępowane leśnymi i rolnymi monokulturami. Z drugiej strony duża część nowopowstających ogrodów składa się głównie z trawnika i kilku odmian roślin iglastych. A w takich warunkach… żaden motyl nie będzie chętnie fruwał. Co zrobić, by cieszyć się z pięknego widoku motyli o poranku? Zaraz po krótce Wam opowiem :)

Rośliny przyjazne motylom

Aby zaprosić te piękne owady do naszych ogrodów należy zapewnić im odpowiednie warunki do bytowania. Innymi słowy muszą mieć pożywienie. Obecność motyli uzależniona jest od występowania roślin żywicielskich, na których żerują gąsienice motyla. Czasami larwy bywają uciążliwe w uprawie roślin, na przykład kapusty – lubi ją podjadać bardzo znany bielinek kapustnik. Motyle to owady, które podlegają przeobrażenie zupełnemu. Jak pewnie pamiętacie z lekcji biologii z jaj powstaje larwa, z larwy poczwarka, a z poczwarki postać dorosła nazywana  imago.

Motyle przyciągają do siebie rośliny miododajne oraz takie, które mają jaskrawe kwiaty. Występują gatunki szczególnie lubiane przez tą grupę owadów. Tradycyjnie wybrałam dla Was kilka z nich:

  • lebiodka pospolita – Origanum vulgare
  • budleja Dawida – Buddleja davidii
  • jeżówka purpurowa – Echinacea purpurea
  • lawenda wąskolistna – Lavandula angustoifolia
  • cynia purpurowa – Zinnia elegans
  • naparstnica purpurowa – Digitalis purpurea
  • płomyk wiechowaty – Phlox paniculata 

Wszystkie rośliny w towarzystwie motyli wyglądają jak żywe obrazy. Są doskonałym celem na bezkrwawych łowów z aparatem fotograficznym. Mam nadzieję, że wzbogacicie swoje ogrody o rośliny nektarodajne, które będą sprzyjały bytowaniu tych pięknych owadów. Dzięki uprawie roślin przyjaznym motylom sprzyjamy zwiększeniu bioróżnorodności, która jest bardzo ważna w obecnych czasach.

Zdjęcia: pixabay, unsplash

19 lipca 2019|Ogrody przydomowe, Praktyczne porady|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments