Piwniczki ogrodowe – pomysły i inspiracje

W moich wpisach dość często pojawiają się inspiracje na różnego rodzaju aranżacje ogrodowe. Przy współpracy pytacie mnie po prostu, czy znam jakieś pomysły, które można zastosować bez większej ingerencji w ogród. I tak też właśnie było w temacie piwniczek ogrodowych.

Piwniczki ogrodowe – gotowe rozwiązania

Wykonie wpisu o piwniczkach bardzo długo chodziło mi po głowie. Kiedy natknęłam się na Cool Cubby, uznałam, że koniecznie muszę się tym z Wami podzielić!. Te ogrodowe spiżarnie są po prostu genialne w swojej prostocie.  Tłumaczę już dlaczego tak uważam ;)

Przy mojej pracy ‚w terenie’ dość często widzę jak Inwestorzy mają już dosyć prac budowlanych, jak wszystko się ciągnie i wydłuża. Terminy przesuwają, ekipy zmieniają, a do efektu końcowego nadal daleko. Wiadomo nie od dziś, że ogród robi się po to żeby w nim odpoczywać :) Jeżeli w moich rozmowach z Inwestorami pojawiał się temat piwniczek ogrodowych, to praktycznie każdy Klient miał taką wizję: przecież to trzeba murować, trzeba zrobić odpowiednia wentylację i jeszcze musi być to estetycznie połączone z całością ogrodu!  Co do drugiego i trzeciego punku, to bezapelacyjnie się zgadzam. Odnośnie pierwszego, to udowodnię Wam dzisiaj, że niekoniecznie ;)

Co powiecie na montaż piwniczki w całości w zaledwie 6 godzin?

Firma SOFIC sp. z o.o., która na co dzień zajmuje się przemysłem stoczniowym (projektowanie i wykonawstwo), wymyśliła i opatentowała piwniczki ogrodowe o których tutaj mowa. Ich konstrukcja wykonana jest z laminatu poliestrowo szklanego w technologii bliźniaczej do budowy kadłubów łodzi. Daje nam to odporność na wilgoć, długowieczność materiału oraz 100% szczelność. Co ciekawe montować piwniczki możemy w dowolnym miejscu, bez względu na poziom wód gruntowych.

Istotnym jest również fakt, że zarówno lakier sklejki wodoodpornej oraz  wewnętrzna warstwa poszycia stykająca się z przechowywanymi produktami posiadają atest do kontaktu z żywnością, dlatego tez z czystym sumieniem można powiedzieć, ze jest to produkt premium.

Ciekawe jest również to, że te piwniczki są całoroczne. Średnie temperatury zimą wynoszą od +5, natomiast latem do +12. Możemy tutaj przechowywać zatem żywność, przetwory, wina czy też suszone zioła i warzywa. Piwniczka ma 12m3 pojemności, 10m2 półek o łącznej długości 28 metrów, co umożliwia przechowanie nawet do 600 kg zapasów!


Montaż takiej piwniczki można zrealizować w przeciągu 12h – ręcznie lub też 6h z wykorzystaniem koparki. Jedyne co potrzebujecie to wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie. Najbezpieczniej jest przeznaczyć kwadrat o szerokości 5 x 5 m. Chodzi tutaj o wykonanie nasypu nad piwniczką. Wszystkie parametry spiżarni prezentują się następująco:

Gabaryty oraz układ półeczek jest niezmienny, a sama piwniczka dostarczana jest w jednym elemencie.  Możemy oczywiście wybrać kolor przednich drzwiczek z ośmiu propozycji producenta.

Jeżeli wybraliśmy już miejsce dla naszej piwniczki, to wystarczy teraz tylko wykopać otwór pod piwniczkę, ulokować ją w zagłębieniu i wykonać nasyp. Jeżeli jesteście ciekawi jak wygląda taki montaż, to zapraszam Was do obejrzenia filmiku.

Zagospodarowanie terenu przy piwniczce

Najprostszą aranżacją zieleni na nasypie jest oczywiście położenie trawy z rolki. Jeżeli macie jednak ochotę i siłę na ‚coś więcej’, to przygotowałam Wam kilka inspiracji :)

Przestrzeń przy piwniczce można oczywiście wymurować i przyozdobić różnej wielkości kamieniami. Dzięki temu stworzymy bardziej ‚naturalny’ obszar. Idealnym rozwiązaniem będzie dodanie ozdobnej roślinności, która  tak naprawdę może rosnąć bez pielęgnacji, tworząc nam swoistą łąkę kwietną. Ja osobiście jestem fanką takich ‚dzikich’ przestrzeni, gdzie natura żyje swoim życiem.

Przy tworzeniu murków donice możecie wykonać  ‚kaskadowo’, dzięki czemu projektowana roślinność będzie mogła sobie swobodnie zwisać. Efektownie prezentować się tutaj będą wszelkiego rodzaju macierzanki, płomyki szydlaste i wszelkie inne rośliny przewieszające się. Ciekawym pomysłem jest również dołączenie do naszego nasypu ławeczki, którą może stanowić duży głaz lub grupa kamieni.

Oprócz kamieni do zabezpieczenia nasypu możecie użyć drewnianych palików,tak jak na dolnym zdjęciu po prawej stronie.

Jeżeli macie natomiast jeszcze więcej powierzchni i przede wszystkim siły na aranżację przestrzeni wokół piwniczki, to jak widzicie na inspiracjach, stworzenie scenerii rodem z powieści Tolkiena jest również w zasięgu Waszej ręki :)

23 sierpnia 2019|DIY ;), Ogrody przydomowe, Praktyczne porady|2 komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Przed zakupem piwniczki ogrodowej - analiza orgodu - piwniczki.pl
2 lat temu

[…] Zachęcamy również do przemyślenia w jaki sposób zagospodarować powierzchnię nad piwniczką. Ciekawe pomysły na aranżacje znajdziecie na blogu Green Design Architektura Krajobrazu. […]

Grzegorz Paska
Grzegorz Paska
4 lat temu

Jak i jest koszt takiej piwnicy?