Niezwykły Show Theatre zaprojektowany przez Steven Chilton Architects

Położony w pobliżu jeziora Taihu w Wuxi, w prowincji Jiangsu w Chinach, teatr Wuxi Taihu Show Theatre został zainspirowany parkiem Sea of Bamboo w Yixing. Jest on największym lasem bambusowym w Chinach. Teatr ma 2000 miejsc i zaprojektowano go tak, aby pomieścić stały pokaz wodny autorstwa Franco Dragone.

Wygląd budynku

Na wygląd budynku składają się trzy podstawowe elementy: kolumny, zadaszenie i elewacja budynku. Smukłe białe kolumny są rozmieszczone na obwodzie budynku. Ma to zapewnić ekran pomiędzy fasadą budynku a otaczającym go krajobrazem. Kolumny „bambusowe” otaczają różne wejścia do budynku, tworząc ramy dla wejść do budynku. Kolumny teatru nazwane są bambusowymi, ponieważ tworzą abstrakcyjne wrażenie lasu bambusowego.

Daszek cieniujący owija się wokół obwodu budynku na poziomie dachu. Koncepcyjnie, reprezentuje on baldachim z liści, które znajdują się na szczycie lasu bambusowego. Zadaszenie składa się z różnych trójkątnych przęseł zawierających rzędy żaluzji z anodowanego na złoto aluminium. Każde przęsło zorientowano losowo, aby stworzyć organiczną jakość struktury. Na powłokę budynku w ciągu dnia padają różne wzory światła i cienia. Każde przęsło żaluzji ustawiono pod różnymi kątami, aby spotęgować wrażenie zmienności, gdy patrzy się na nie pod różnymi kątami.

Konstrukcja

Pod względem konstrukcyjnym, każde przęsło żaluzji wsparto na trójkątnej konstrukcji kratowej. Usztywnia ona wierzchołki kolumn i przenosi ich obciążenie na główną konstrukcję budynku. Celem środowiskowym zadaszenia i kolumn jest zapewnienie cienia na powierzchni fasady, aby pasywnie obniżyć obciążenie chłodnicze budynku.

Przegrody zewnętrzne budynku składają się głównie z tynkowanych i malowanych bloków oraz przeszklonych ścian osłonowych. Przeszklenie zajmuje wysokość budynku w holu wejściowym i nad nim, aby zapewnić maksymalne widoki do i z głównych stref publicznych. Przeszklenie ozdobiono białymi i złotymi pasami, które biegną przez całą wysokość budynku. Naśladują kolumny „bambusowe” i przyczyniają się do efektu, że budynek jest zewnętrzną krawędzią lasu bambusowego.

Teatr nocą

W nocy bryła budynku jest podświetlona od dołu, stając się eteryczną latarnią, prześwitującą pomiędzy lasem „bambusowych” kolumn. Przyciąga widzów i publiczność z całego jeziora i okolicznej zabudowy.

Teatr otwarto w grudniu 2019 roku i jest finalistą World Architecture Festival Future Project Award w kategorii kulturalnej. Autorem projektu oraz powyższych zdjeć jest SCA | Steven Chilton Architects.

13 kwietnia 2021|Ciekawe miejsca, Inspiracje architektoniczne|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments