Hotel w białym śniegu – MUH SHOOU XIXI by GOA

MUH SHOOU XIXI leży w południowo-zachodnim narożniku XIXI Wetland, czyli na terenie Narodowego Parku Mokradeł w Chinach. Miejsce realizacji projektu znajduje się na północy wśród łagodnie wznoszących się wzgórz i na południu równiny z obfitymi jeziorami. Charakteryzuje się typową ekologią terenów podmokłych z wodną ścieżką, drogą lądową, jak również otaczającą ją rodzimą roślinnością. Architekt starał się przedstawić odwiedzającym naturalne piękno mokradeł – chłód, ciszę, wyjątkowość, dzikość i odosobnienie.

MUH SHOOU oznacza ostatni owoc pozostawiony przez rolników na drzewie ze specjalną intencją podzielenia się nim ze zwierzętami w przyrodzie, aby w ten sposób modlić się o zbiory w nadchodzącym roku.

Rewitalizacja hotelu

Hotel składa się z pięciu starych budynków, które pierwotnie znajdowały się w tym miejscu i  które wyremontowano. Wyzwanie dla architektów polegało na tym, jak spełnić potrzeby nowoczesnego hotelu w sposób optymalny z ekologicznego punktu widzenia. Po przeprowadzeniu wielu badań na miejscu, architekci zakończyli transformację strukturalną i zintegrowany układ systemu przy niezwykle minimalnej interwencji, tak aby budynek mógł być płynnie połączony z otaczającym go lasem i systemem wodnym.

Układ funkcjonalny hotelu jest dostosowany do lokalnych warunków. W wejściu stół z chińską cytrą i kilka drzew persymonowych znajdują się w samym środku wodnego dziedzińca. Horyzontalne połączączenie „dzikiego holu” z szerokim widokiem od strony wschodniej i korytarz od strony zachodniej.

Wykorzystując jako główny materiał korytarzy deski ze starego drewna, stal i płukany marmur, projektant wprowadził do przestrzeni pojęcie „czasu”. Gdy pierwotny połysk i zmysł dotyku materiału ewoluował powoli pod wpływem wiatru, mrozu, śniegu i deszczu, upływ czasu został jednocześnie zapisany w każdym kamieniu i każdym kawałku drewna.

Wokół hotelu rośnie wiele gatunków roślin. Większość z nich to drzewa persymonowe, wśród których najstarsze drzewo ma 100 lat. Zespół budowlany zarejestrował wysokość korzeni, gatunki i nazwy wszystkich drzew o średnicy 10 cm, jedno po drugim, i „wplótł” budynek w otoczenie, tak aby dostosować się do układu oryginalnej roślinności. Projekt oświetlenia oparto na świetle księżyca, który uwzględnia przejścia od światła sztucznego do naturalnego.

Strefa reastauracyjna

Z restauracji wychodzi widok na wodę aż z trzech jej stron. Wystrój wnętrz wykonano zgodnie z zasadą ekologicznego priorytetu – drewno z recyklingu i przetwarzone kamienie jeziorne jako główne materiały. Sala jadalna na pierwszym piętrze nosi nazwę „Xi Ying”. Natomiast prywatne pokoje na drugim piętrze nazwano odpowiednio  „Gui Qiao”, „Fang Xi”, „Yin Yu”, „Xun Ling” i „Xi Shi”. Wszystko w duchu radości życia w odosobnieniu i szczęścia dzielenia się.

Sala bankietowa

Sala bankietowa z bogatym oświetleniem otoczono oknem francuskim o kącie 270°. Jej wewnętrzna przestrzeń, o powierzchni 300 ㎡, płynnie łączy się z zewnętrznymi naturalnymi lasami, trawnikami i tarasem nad wodą. Organizacja bankietu, pokazu odzieży, pokazu samochodowego lub innych imprez w takim leśnym miejscu jest  wyjątkowym przeżyciem.

Mokradła

Projekt krajobrazu jest zgodny z ogólną koncepcją „ekologia przede wszystkim”. Projekt szlaku wodnego oparto na oryginalnym ukształtowaniu terenu mokradeł. Umożliwia osobom odwiedzającym to miejsce podróżowanie starożytną drogą wodną aż do samego hotelu. W falach wody wzburzonych przez wiosła, goście mogą docenić piękno mokradeł z innej perspektywy.

 

18 stycznia 2024|Ciekawe miejsca, Inspiracje architektoniczne, Lifestyle|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments