Nowoczesny czy tylko nowy?

Idea założenia Green Design Blog wzięła się nie tylko z chęci pokazania „Światu” naszych projektów, pracy, pasji i dzielenia się inspiracjami; głównym czynnikiem było szerzenie wiedzy o architekturze krajobrazu. Chcielibyśmy przez nasze posty pokazywać Wam czym jest ten zawód, skąd się wziął, jaką ma tradycję i jak wygląda w innych krajach oraz czym zajmują się architekci krajobrazu, bo nie jest to tylko projektowanie ogrodów przydomowych.

Wszystko to w swoim czasie a dzisiejszym wpisem chciałabym Was wprowadzić w wycieczkę po historii architektury krajobrazu oraz stylach ogrodowych. Nie martwcie się nie będę się wymądrzać i przynudzać, przynajmniej postaram się. Chciałabym po prostu przybliżyć Wam trochę ten obszerny temat i sprzedać kilka ciekawostek. Jak na wspomniany wstęp do historii zacznę dość nietypowo bo od teraźniejszości .

Zdarza się, że dzwonią do nas nowi kliencie i mówią, że budują dom, będzie on nowoczesny i chcieli by równie nowoczesny ogród. My wówczas jesteśmy bardzo podekscytowani bo to nasz ulubiony temat, jednak na miejscu okazuje się, że z nowoczesnego zostało tylko „nowo”. Pamiętajcie, że nie każde nowe jest od razu nowoczesne. Istnieją pewne cechy charakterystyczne dzięki czemu możemy daną budowlę bądź ogród zakwalifikować do nowoczesnych. Oczywiście są od tego mniejsze i większe odstępstwa ale z umiarem. Na temat budynków nie będę się wypowiadać, pozostawię to architektom natomiast co do ogrodów…..

Ogrody nowoczesne wolę nazywać modernistycznymi bo to pozwala: po pierwsze uniknąć pomyłek takich jak nasza wspomniana w tytule a po drugie po prostu ładniej brzmi :).  Zatem ogrody modernistyczne wcale nie są takie nowe, zaczęły one powstawać w XX wieku tuż po I Wojnie Światowej. Bardzo duży wpływ na powstające wówczas ogrody, jak w każdej epoce miała oczywiście sztuka. W tym przypadku to szeroko pojęta abstrakcja geometryczna. Wpływy Kubizmu bardzo zmieniły postrzeganie ogrodu. Zaczęto doceniać prostotę i przejrzystość kompozycji. Praktycznie w całości zrezygnowano z dekoracyjnych detali i ozdobników. Pojawiły się geometryczne formy, często przenikające się podobnie jak w obrazach i rzeźbach. Trochę innego znaczenia nabrał również kolor w ogrodzie, gdyż postawiono na silny kontrast i grę plamą. Bardzo ważna stała się wówczas w ogrodzie funkcjonalność co nie do końca można było dostrzec we wcześniejszych epokach. Ogród od tej pory nie miał tylko wyglądać ale także być integralną częścią domu.

Minimalizm, prostota, geometria w czystym wydaniu :)

modernistycznie XXw 2

W XXI wieku ogrody, które możemy nazwać nowoczesnymi, nawiązują do wspomnianych wyżej cech jednak trochę ewoluowały. Obecnie modernizm w ogrodzie to silna geometria w którą wplatamy formy naturalistyczne w postaci nasadzeń. Jeszcze większy nacisk kładziony jest na funkcjonalność. W dużej mierze ogrody nowoczesne to przestrzenie minimalistyczne. Poza formą ważny jest kontrast i zastosowanie materiałów. W ogrodzie nowoczesnym dominują zdecydowane barwy, najczęstszą bazą jest biel, szarość, czerń oraz intensywna soczysta zieleń. Stosowane materiały to przede wszystkim: metal, szkło, beton, drewno. Nasadzenia powinny opierać się o zasadę im mniej tym lepiej, dlatego dobieramy najczęściej nie wielką ilość gatunków jednak sadzonych w dużych ilościach tworząc jednobarwne kształty. Często pojawiają się rośliny strzyżone oraz zimozielone. Jednym z najważniejszych zadań do jakich darzy się projektując ogrody nowoczesne jest zatarcie jednoznacznej granicy pomiędzy domem a ogrodem. Modernistyczna architektura pomaga w tym gdyż często domy posiadają dużo otwartych przestrzeni i przeszkleń. Otworzenie domu na otoczenie pozwala zarówno kompozycyjnie jak i funkcjonalnie połączyć mieszkanie z ogrodem.

geometryczny wodospad

geometria
Green garden

geometria wśród roślin

gra materiałami

mała geometria

minimalistyczny ogród frontowy

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

nowoczesny detal

nowoczesny minimalizm

ogród nowoczesny 2

ogród nowoczesny 3

ogród nowoczesny

Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam a powyższe informacje pozwoliły trochę zrozumieć czym jest i skąd się wywodzi ogród modernistyczny. Pamiętajcie nie każde nowe jest nowoczesne. Z pewnością będziemy kontynuować temat nowoczesnych ogrodów skupiając się na poszczególnych cechach.

Źródła : houzz.com ; amandapatton.co.uk ; archello.com ; blogspot.com ; hameleogardens.co.uk ; fajneogrody.pl ; gardenbouilders.co.uk ; indylgy.ccio.co ; myfancyhome.com ; ogrodido.eu ; sgd.org.uk ; worldlandscapearchitects.com ;

4 grudnia 2014|Inspiracje architektoniczne, Nowoczesne, Projektowanie|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments