Palmy wielkanocne – historia, tradycja i zwyczaje ich zdobienia

Wielkanoc to nie tylko zajączki, babki, mazurki i koszyczki ze święconką, ale także kolorowe palemki. W wielu regionach to najbardziej charakterystyczny element obchodzenia Świąt Wielkiej Nocy. Palma wielkanocna to nic innego jak gałązka palmy lub wierzby albo wiązanka żywych i suszonych roślin.

Palmy wielkanocne – tradycja

Przygotowywana jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcona podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. Palemka ma bardzo długą historię. Już w IV wieku w Jerozolimie odbywały się procesje z palmami. Ten zwyczaj bardzo szybko rozpowszechnił się w Hiszpanii, Galii oraz na wschodzie. Z kolei kościół zachodni zaczął przejmować ten zwyczaj już w V wieku, a w XI wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej święcenie gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych. Polski kościół także święci palemki od XI wieku – w Niedzielę Palmową jest święcenie, w Wielką Sobotę są palone te zeszłoroczne, a w środę popielcową w następnym roku popiół z tych spalonych palm używany jest do znaczenia i posypywania głów wiernych.

U nas bazą do stworzenia palemki są często wierzbowe witki, gdyż wierzba szybko budzi się do życia i jest też ona znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

Wiele regionów ma swoje charakterystyczne palemki różniące się techniką wykonania i wyglądem. I tak na przykład palma kurpiowska powstaje z pnia ściętej jodły lub świerku, oplecionego na całej długości wrzosem, borówką, widłakiem i zdobionego wstążkami i bibułowymi kwiatami. Czubek takiego drzewka pozostawi się zielony. Ta technika zachowała się na Kurpiach w miejscowości Łyse – tam właśnie od kilkudziesięciu lat odbywa się w każdą Niedzielę Palmową konkurs na najdłuższą palmę.

Palma z innego regionu – góralska czy podhalańska – jest z kolei wykonana z pęku wierzbowych, wiklinowych lub leszczynowych witek oraz z bukszpanu i jałowca. W Bukowinie Tatrzańskiej, w Tokarni, Rabce i w Lipnicy Murowanej organizuje się specjalne procesje, podczas których pokazywane są te wyjątkowe i urocze palemki. A Rabce i w Lipnicy – tu już od 1958 roku – odbywają się konkursy na najpiękniejszą i najdłuższą palmę.

Palmy z okolic Wilna także wyróżniają się techniką wykonania, bowiem są one tworzone z papieru, traw i witek wierzbowych. Palmy wileńskie są bardzo kolorowe i ozdobne, gdyż plecione są aż z 50 różnych gatunków zasuszonych polnych, leśnych i ogrodowych kwiatów.

Rośliny zbierane są o różnych porach roku, dzięki czemu uzyskuje się właściwy efekt kolorystyczny. Palma budowana jest na bazie suchego drewnianego kijka, który otacza się z jednej strony bądź wokół suchotnikiem, krwawnikiem, dziurawcem, mietliczką czy wrotyczą. Do tej palmy wykorzystuje się także kłosy różnych zbóż.

Palmy wielkanocne – handmade

Palmy wielkanocne niewątpliwie mają swój  urok. Niezwykle barwne, efektowne, piękne i do tego zrobione z wielką precyzją i wielkim sercem będą cieszyły na pewno oko przez cały rok.

Więc właśnie, może też zamiast kupować gotową palemkę pokusicie się, by przygotować swoją? Będzie nam miło, jeśli podzielicie się z nami efektami swoich prac :)

10 kwietnia 2019|Przemyślenia|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments