Piątek 13-stego – czy naprawdę mamy się czego obawiać?

Piątek 13-stego, według przesądu uznawany jest za dzień pechowy. Na pewno każdy z nas miał czuł kiedyś strach przed tym dniem. Co się wtedy wydarzy? Kiedy muszę uciekać – jak czarny kot przebiegnie mi drogę z prawej strony czy z lewej? Oby sąsiad nie rozstawił tej nieszczęsnej drabiny, pod która będę musiała przejść… Takich „myśli” jest mnóstwo i można by wymieniać w nieskończoność. Ale czy wiecie, że strach przed piątkiem trzynastego został nazwany jako paraskewidekatriafobią? Tak, istnieje na prawdę i powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty), a fobia to po grecku strach.

Skąd ten przesąd?

Mówi się, że feralność tej daty rozpoczęła się 13 października 1307 roku. Tego dnia aresztowano Templariuszy, którzy zostali kłamliwie oskarżeni przez króla Francji Filipa IV o herezję oraz bałwochwalstwo. W rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał w ten sposób pozbyć się wierzycieli. Według tej hipotezy, ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości piątku trzynastego oraz wiara w przesądy pojawiły się dopiero na początku XX wieku.

Najpopularniejsze przesądy

Przesądów związanych z tym dniem jest całe mmnóstwo. W internecie znaleźć można specjalne listy czego nie robić w piątek 13-stego. Poniżej postanowiłam opisać niektóre z nich :)

Lewa noga

Każdemu zdarzy się wstać „lewą nogą”, przyznajcie. Nie mamy wtedy humoru, jesteśmy posępni i najchętniej z nikim byśmy nie rozmawiali. Ma to jednak głębsze znaczenie. Chrześcijanie wierzą, że w dniu Sądu Ostatecznego zbawieni zasiądą po prawicy Ojca, natomiast potępieni po lewej.

Czarny kot

No jak taki czarny kot przebiegnie nam drogę to strach iść dalej, bo to przecież zwiastuje pecha. Jednak w wielu krajach czarny kot to symbol szczęścia i pomyślności. Anglicy uważają go za talizman szczęścia tak bardzo, że kobieta mieszkająca z kotem stanowi obietnicę pojawienia się wielu zalotników i stabilnego związku. Może warto traktować czarnego kota jako tego przynoszącego szczęście, a nie pecha? ;)

Lustro

7 lat nieszczęścia. Kojarzycie to, prawda? Oczywiście mowa o stłuczonym lustrze. Wiara w lustra pochodzi jeszcze z czasów, kiedy przeglądano się w taflach wody. Wierzono wtedy, że w odbitym wizerunku mieszkają dusze, które w czasie przeglądania się opuszczają ciało i przenikają wnętrza obrazu. Tą rolę pełni obecnie lustro,którego stłuczenie powoduje wiele lat nieszczęścia. Ale czy faktycznie aż 7?

Drabiny 

Mówi się, że tego dnia nie powinniśmy pod nimi przechodzić. A jeśli już musimy to zrobić, to skrzyżujmy palce. Niektórzy także twierdzą, że przejście pod drabiną w piątek 13-stego przybliża nas do śmierci.  A co jeśli o tym zapomnimy i przejdziemy? No cóż, musimy wtedy oczekiwać jak jakieś nieszczęście spadnie na nas wprost z nieba.

Obrót raz!

Bardzo często mówi się o tym, że w ten konkretny piątek nie powinno oglądać się za siebie. Co ciekawe, w wielu kulturach od zawsze uważane to było za zły znak. Ale nie ukrywajmy, zazwyczaj robimy to bardzo nieświadomie. Coś nas przestraszyło, usłyszymy, że ktoś za nami idzie albo ktoś nas przez przypadek dotknie i bach! Wzrok automatycznie idzie do tyłu.

Sól

Przesąd z solą również jest mocno zakorzeniony w naszych umysłach. Rozsypanie jej zwiastuje również pecha, a także zapowiada kłótnię domową. Przesąd ten pochodzi jeszcze z czasów, kiedo to sól była bardzo droga, więc kiedy lądowała na ziemi powodowała duże straty. Można jednak odczynić ten urok :) Wystarczy rzucić szczyptę przez ramię, aby oślepić czychającego za plecami diabła i gotowe!

Torebka i podłoga

Stawianie torebki na podłodze, chyba również na co dzień, sprzyja uciekaniu pieniędzy. Kobiety, nie zostawiajmy torebek poniżej kolan, czyli na podłodze czy schodach. Wieszajmy je na krzesłach, wieszakach lub stawiajmy na pufach, krzesłach i biurkach. Ale z dala od podłogi!

Ciekawostka

Nie tylko w Polsce obawiamy się piątku wpadającego w 13 dzień miesiąca. Podobnie jest w Estonii, Niemczech, Finlandii, Austrii, Irlandii, Szwecji, Danii, Słowacji, Norwegii, Czechach, Słowenii, Bułgarii, Islandii, Belgii i na Filipinach. Za to w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy dzień uznaje się wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek siedemnastego.

W ciągu roku możemy mieć piątek 13-stego minimum 1 albo maksymalnie 3. Trzy takie dni w roku to już sporo, prawda? Wymaga to od nas wzmożonej ostrożności, czekania na nieszczęście, niefortunne sytuacje, wypadki czy tragedie. A co jeśli to wyłącznie my przyciągamy negatywnym myśleniem złe emocje i wydarzenia? Życzę Wam, żebyście tego dnia przyciągali do siebie wyłącznie szczęście – ono również istnieje tego dnia!

13 listopada 2020|Ciekawe wydarzenia, Lifestyle, Przemyślenia|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments