Starzec Rowleya – zwisające, zielone perełki

Starzec Rowleya jest niezwykle interesującą i mało znaną rośliną. Jego nietypowy wygląd sprawia, że można mieć wątpliwości, czy jest on rzeczywiście kwiatem doniczkowym. Na pierwszy rzut oka przypomina bardziej naszyjnik zielonych perełek lub różaniec.

Do rodzaju Senecio należy ponad tysiąc gatunków, między innymi Senecio cineraria, czyli popularna roślina rabatowa, potocznie nazywana mrozami. Kto by przypuszczał, że do tego samego rodzaju zaliczymy naszego starca Rowleya.

Występowanie

Starzec Rowleya (pieszczotliwie nazywany przez niektórych „rowlejanuszem” :) w naturze występuje w Afryce Południowej i Zachodniej na obszarach półpustynnych. Jest rośliną okrywową, jego płożące pędy łatwo korzenią się w miejscach, gdzie styka się on z podłożem. Preferuje miejsca cieniste, rośnie w cieniu wyższych roślin lub u podnóża skał.

Starzec Rowleya  – uprawa

Zapoznając się z pochodzeniem starca można łatwo wywnioskować, jakie stanowisko będzie dla niego najlepsze. Sukulent ten nie lubi ostrego słońca, zatem wystawa południowa nie będzie dla niego najlepszym miejscem. Zadbajcie o zapewnienie mu stanowiska o rozproszonym świetle.

Podlewanie Senecio nie jest takie proste jakby się wydawało, pamiętajcie, że z wodą należy ostrożnie postępować, szczególnie kiedy mamy do czynienia z sukulentami. Starca podlewamy wtedy, gdy ziemia dobrze przeschła od czasu ostatniego podlewania. Zniesie on chwilowy niedobór wody, ale jej nadmiar może go skutecznie unicestwić.

Starzec lubi wilgoć w powietrzu, dlatego zrobicie mu przyjemność, gdy od czasu do czasu zrosicie jego listki wodą.

Aranżacja

Przez swój zwisający pokrój strzec ma pewne ograniczenia jeśli chodzi o ekspozycję. Na przykład stojąc w niskiej osłonce na parapecie

nie będzie:

  • a. dobrze wyglądał,
  • b. będzie się niszczył.

Dlatego należy zapewnić mu: (niepotrzebne skreślić)

  • a. wysoką osłonkę,
  • b. wiszącą osłonkę lub kwietnik (jest ich teraz bardzo duży wybór w sprzedaży)
  • c. miejsce na pewnej wysokości, gdzie jego pędy będą mogły swobodnie zwisać (na przykład na półce)

Czy te zielone perełki nie są urocze? Swoje zdanie na ten temat możecie wyrazić w komentarzu :)

Źródło zdjęć: pinterest

15 listopada 2020|ABC ogrodnika, Katalog roślin|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments