‚Piknik z niedźwiedziami’ czyli wędrówka po Appalachian Trail

Kontynuując wątek przygód w lesie, który w ostatnim wpisie rozpoczęła Marta swoją recenzją o Pax’ie, dzisiaj chcę przedstawić Wam moją propozycję książkową, która ostatnio wpadła mi w ręce. ‚Piknik z niedźwiedziami’, bo o niej jest właśnie mowa, przedstawia Appalachian Trail oczami wędrowca amatora czyli samego autora- Billa Brysona.

O autorze: Bill Bryson

Urodził się on 8 grudnia 1951 (dzisiaj są Billa urodziny! ;) ) w Des Moines w stanie Iowa. Przez dwadzieścia lat mieszkał w Anglii, gdzie pracował dla czasopisma „Times” i „Independent”. Pisał dla większości najważniejszych brytyjskich i amerykańskich publikacji. Jego książki zawierają wspomnienia z podróży („Ani tu ani tam. Europa dla początkujących i średnio zaawansowanych”,” Herbatka o piątej!”, „Zapiski z wielkiego kraju”) oraz książki o języku (The Mother Tongue; Made in America). Jego opowieść o próbach poruszania się Szlakiem Appalachów ‚Piknik z niedźwiedziami’, była wielkim bestsellerem New York Timesa. Znany jest również z ‚ciętego języka’ i bardzo specyficznego humoru, który możemy znaleźć w wielu książkach napisanych przez Billa.

O książce: Piknik z niedźwiedziami

„Piknik z niedźwiedziami” to podróż pełna zabawnych faktów związanych z Szlakiem Appalachów, pokolorowana wieloma anegdotami oraz opowieściami o faunie i florze z tego obszaru. Jak możemy dowiedzieć się z książki, przebieg szlaku Appalachian Trail nie ma żadnych podstaw historycznych. Trasa nie pokrywa się z żadnymi ścieżkami indiańskimi czy kolonialnymi drogami pocztowymi. Nie była wytyczona pod kątem najlepszych widoków, największych wzniesień czy najciekawszych miejsc. Ostatecznie jednak cały szlak liczący ponad 3300 kilometrów jest i tak piękna trasą, która zachwyca niejednego człowieka spragnionego wrażeń.

Bill Bryson w książce opisuje to co napotyka na swojej drodze. Są to między innymi trasy z wielkimi różanecznikami czy malownicze doliny i przełęcze, które wyglądają mniej więcej tak:

Piknik z niedźwiedziami Bill Bryson Appalachian Trail

Piknik z niedźwiedziami Bill Bryson Appalachian Trail

Piknik z niedźwiedziami Bill Bryson Appalachian Trail

Piknik z niedźwiedziami Bill Bryson Appalachian Trail

‚Królem’ książki jest oczywiście niedźwiedź, którego główni bohaterowie bali się spotkać na swoim szlaku z wiadomych względów :)

W jednym z rozdziałów możemy dowiedzieć się, że ucieczka przed niedźwiedziem da nam jedynie około siedmiu sekund przedśmiertelnych refleksji. Czy jest zatem jakiś sposób na misia? O tym możecie dowiedzieć się czytając ‚Piknik z niedźwiedziami’ ;)

Autor w swojej książce pokazuje również jak szlak zmienił się na przestrzeni lat pod presją działalności człowieka. Możemy dowiedzieć się tutaj o dziesiątkach wymarłych gatunków, które niestety wyginęły między innymi przez bezmyślność jednostki zarządzającej szlakiem czyli Forest Service.  W stanach organizacja ta skutecznie likwiduje chronione obszary, które przeznacza między innymi pod budowę dróg. Jak pisze autor: ‚(…) całkiem niedawno wycięto 84 hektary tysiącletnich sekwoi w Parku Narodowym Umpqua w stanie Oregon. (…)”.

Czyli jak widzicie, wycinka drzew nie jest tylko problemem Puszczy Białowieskiej, bo taką bezmyślność możemy napotkać w każdym zakątku  świata. Ja uważam, że natura i tak upomni się o swoje, prędzej czy później.

Wracając już do samej książki (bo z tą wycinką drzew może powstać zaraz drugi wpis :P), to jest ona w formacie 23,7 x 30,5 cm, posiada 360 stron, jest w miękkiej oprawie klejona z papieru typu ekobook. Cena regularna to 35,90 zł.

Na okładce znajduje się uśmiechnięty ‚miś’ a w tle powiewa flaga nawiązująca do symbolu narodowego USA. Wnętrze książki kryją ilustracje pochodzące ze zbiorów Pearson Scott Foresman. Książka wydana przez wydawnictwo ZYSK i S-ka.

Piknik z niedźwiedziami recenzja książki Billa Brysona Green Design Blog

Moja recenzja:

Osobiście uwielbiam wszelkie książki podróżnicze, które wpisują się w literaturę faktu i ta pozycja zdecydowanie do nich należy. Tak jak pisałam już wyżej, jest tutaj mnóstwo ciekawostek związanych z opisywanym szlakiem, co mnie bardzo ucieszyło od samego początku. Każdy rozdział oprócz tego skrywa osobiste przeżycia autora odnośnie jego przygód na szlaku, które niejednokrotnie wywoływały uśmiech na mojej twarzy. Musicie jednak pamiętać, że humor Billa Bryson’a jest bardzo specyficzny i to, że mi się podoba taki ‚cięty język’, to nie znaczy, że każdemu może przypaść to do gustu ;)

Piknik z niedźwiedziami recenzja książki Billa Brysona Green Design Blog

Dla kogo jest ta książka:

Jeśli jesteście ciekawi obszarów, przez które przechodzi Appalachian Trail i nie przeszkadza Wam poczucie humoru, które jest naprawdę dość specyficzne (okraszone sporą ilością niecenzuralnych słów), to myślę, że spodoba się Wam ta pozycja ;) A jeśli jesteście wielkimi fanami twórczości Billa Brysona, to ‘Piknik z Niedźwiedziami’ na pewno trafi do Waszego gustu :)

Piknik z niedźwiedziami recenzja książki Billa Brysona Green Design Blog

8 grudnia 2017|Lifestyle, Zielona czytelnia|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments