Portrety roślin: Dereń – roślina nadająca zimie koloru

Są takie rośliny, które mając liście są po prostu piękne, ale jak już je zgubią i widać tylko gołe pędy są zachwycająco piękne. Do tego grona zaliczamy bohatera dzisiejszego wpisu, czyli derenia białego :) Krzew ten, dzięki swojemu wyglądowi i formie, może mieć wiele zastosowań i być dekoracją nie tylko ogrodów przydomowych, ale także skwerów i parków w miastach. Istnieje wiele odmian derenia, każdy z nich cechuje się innym wyglądem, jednak mają jedną cechę wspólną – jesienią ich pędy wybarwiają się na czerwono, dodając koloru do ogrodów. A teraz wyobraźcie sobie, jak cudownie prezentują się na tle białego śniegu!

Dereń biały

Dereń biały (cornus alba) to szeroko rozrastający się krzew o pokładających się pędach. Może osiągnąć do 3 m wysokości, a jego główną zaletą są ozdobne, czerwone pędy – najlepiej widoczne w okresie bezlistnym. Ozdobą derenia są także liście. Jajowate, ciemnozielone, które przebarwiają się jesienią na bordowo. Białe kwiaty oraz kuliste owoce są jego pięknym dopełnieniem.

Wygląd:

  • Dereń biały to krzew o ozdobnych, czerwonych pędach, których kolor nasila się w okresie zimy.
  • mogą osiągać wysokość od 1,5 do 3 metrów.
  • Liście są jajowate, w kolorze zielonym (są odmiany z białymi obwódkami)
  • Kwiaty są żółtawe, a owoce sinobiałe lub delikatnie niebieskie dojrzewające od sierpnia do października.

Kwitnienie:

  • V, VI

Stanowisko:

  • Derenie preferują stanowisko słoneczne oraz lekko zacienione. W pełnym słońcu ich pędy nabierają intensywniejszego koloru.

Uprawa:

  • Dereń biały lubi gleby wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Jest wytrzymały na okresowe susze, mrozoodporny i spokojnie możemy go przycinać. Znosi zanieczyszczenia powietrza, dobrze rośnie w miastach i okręgach przemysłowych.

Pielęgnacja:

  • Cięcia zasadnicze wykonuje się, aby zwiększyć atrakcyjność zimowego zabarwienia, usuwa się przy tym także pędy chore, cienkie oraz słabe. Od wczesnej wiosny do jej połowy należy usunąć 1/3 pędów, które tworzą szkielet i pozostawić 5 cm pieńki pędów – rozwiną się z nich nowe pędy.

Zastosowanie:

  • Świetnie nadaje się do zadrzewionych osiedlowych parków oraz przydrożnych krajobrazów. W przydomowych ogrodach ładnie prezentuje się przy zbiornikach wodnych, a także między brzózkami (jesienią jego kolor pięknie będzie się odznaczał na tle białej kory drzewa). Dzięki możliwości jego przycinania, dereń doskonale pełni funkcję żywopłotu, jednak trzeba pamiętać, że poprzez jego luźną budowę, nie będzie stanowić zwartej zapory.

Zimą na tle białego śniegu wygląda niesamowicie!

Jeżeli natomiast mieszkanie w rejonach gdzie zdarzają się bezśnieżne zimy, to proponujemy Wam posadzić derenie na tle np. bluszczu zimozielonego, który również pięknie kontrastuje na tle czerwonych pędów.

Sam dereń biały ma sporo odmian na które warto zwrócić uwagę. Oto parę z nich, które polecamy do Waszych ogrodów:

Dereń biały odmiana Aurea

Dereń biały odmiana Elegantisima

Dereń biały odmiana Gauchaultii

Dereń biały odmiana Siberian Pearls

Dereń biały odmiana Sibirica

Dereń biały odmiana Sibirica Variegata

Bardzo ciekawy jest również dereń rozłogowy odmiany Flaviramea. W odróżnieniu do derenia białego posiada żółto-zielone pędy, które, również pięknie kontrastują na tle innych roślin.

Czy wiesz, że…

Dereń kousa (inny rodzaj derenia) ma różowe owoce, które swoim wyglądem przypominają słodkie malinki :) Sprawia to, że ptaki bardzo chętne wyjadają je z krzaczków. Owoce są całkowicie jadalne i mimo, że ich smak porównywalny jest do kwaśnych śliwek, to znakomicie nadają się na dżemy. Cudowna dereniówka za to pomoże w okresie przeziębień :) Ponadto owoce derenia to skarbnica witaminy C oraz wielu innych składników mineralnych.

11 stycznia 2021|Bez kategorii|2 komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Magdalena
Magdalena
3 lat temu

O tym, że owoce są jadalne kompletnie nie wiedziałam! Dżemy powiadacie…. trzeba będzie kiedyś spróbować takie przyrządzić. Pozdrawiam! :)

Karolina
CEO
Karolina
3 lat temu
Odpowiedź na komentarz  Magdalena

Rośliny kryją w sobie naprawdę dużo tajemnic :) postaramy się odkrywać je naszymi kolejnymi wpisami z portretami roślin i zapraszamy do czytania :D