Dzień babci na świecie – jak i kiedy świętują ten dzień inne babcie?

Czasem chciałoby się powiedzieć „Achh, te nasze babcie…”. Ale umówmy się, nikt tak nie umie nas rozpieszczać, jak one. Nawet jak już jesteśmy dorośli, to dla nich zawsze będziemy bobasami, którymi opiekowały się pod nieobecność rodziców. Niektórzy nie mieli okazji ich poznać, innym zastępowały mamy, czasem nas denerwują, czasem rozczulają, chcą pomagać i dawać dobre rady, ale mimo wszystko bardzo je kochamy. Dzisiaj chce Wam przybliżyć jak i kiedy obchodzi się Dzień Babci w innych krajach :)

Skąd wzięło się to święto w naszym kraju?

Dzień babci w Polsce pojawił się dzięki tygodnikowi „Kobieta i Życie”. Magazyn ten w roku 1964 wpadł na pomysł, aby babcie również miały swoje święto :) Dzień ten przypieczętowali poznaniacy wręczając w ten dzień Mieczysławie Ćwiklińskiej tort i kwiaty, oficjalnie ustanawiając 21 stycznia – Dniem Babci. „Ekspress Wieczorny” 21 stycznia 1966 roku oficjalnie ogłosił go Dniem wszystkich Babć, który pozostaje w kalendarzu do dnia dzisiejszego.

Polska

Zapewne większość z nas rysowała babciom laurki, mówiła wierszyki i śpiewała piosenki. W przedszkolach odbywały się przedstawienia, pobudzano w nas kreatywność, testowano walory wokalne oraz umiejętności aktorskie. Rozpierała nas duma, jak na widowni widzieliśmy znajome twarze. W naszym kraju są to już chyba tradycje, które stosuje się do dnia dzisiejszego :)

Bułgaria

Bułgarskie babcie również mają swoje święto 21 stycznia. Dzień ten obchodzony jest z przepychem, a wszystko koncentruje się na najmłodszych dzieciach, czyli tych urodzonych w ostatnim roku. Mama, wraz ze swoim dzieckiem, odwiedza najstarszych krewnych, obdarowując ich również prezentami :)

Stany Zjednoczone

Dzień Babci, wraz z Dniem Dziadka, obchodzony jest w pierwszy poniedziałek września. Święto to powstało dzięki mieszkance Wirginii Zachodniej, która chciała zwrócić uwagę na los osób starszych. Najpierw wprowadzono je tylko w tym stanie, ale w 1978 r. prezydent oficjalnie uznał je jako święto powszechnie obowiązujące. Dzień Babci w Stanach ma także swoje oficjalne kwiaty, którymi są cudowne niezapominajki :) W Stanach Zjednoczonych, z okazji tego dnia, skomponowano również specjalny hymn „A Song For Grandma and Grandpa” autorstwa John’a Prill’a. Ciekawostką jest także, że oprócz Dnia Babci obchodzony jest także Dzień Dziadków, który przypada na pierwszą niedzielę po święcie pracy.

Francja

Dzień Babci w tym kraju obchodzony jest w pierwszą niedzielę marca. Organizowane są tam konkursy na laurki i życzenia oraz na najpiękniejsze wspomnienia związane z babciami :) Organizuje się także pochody na ich cześć, spotkania przy kawie (Cafe Grand’Mere) i cieście, a właściwie to od kawy podawanej w pewnej kawiarni Francja zaczęła obchody Dnia Babci.

Włochy

Dzień Babci obchodzony jest tutaj 2 października, m. in. w kościelne święto aniołów stróżów. Pierwsze oficjalne obchodzy odbyły się w Lombardii, której stolicą jest Mediolan, a pmysłodawcą wprowadzenia tego święta do kalendarza byłprzewodniczący tego regionu, czyli Roberto Formigoni. We Włoszech uważa się, że to właśnie Dziadkowie są takimi aniołami stróżami dla swoich wnuków, dlatego obchodzi się go równolegle ze świętem kościelnym. W tym kraju symbolem tego święta są również niezapominajki :)

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków, który przypada w pierwszą niedzielę października. Obchody zapoczątkowano w 1990 roku wzorując się na USA, bo to właśnie tam narodził sie Grandparents Day. W tym kraj organizuje się przeróżne akcje społeczne oraz spore wydarzenia. W 2016 roku zorganizowano imprezę charytatywną, która miała zachęcać ludzi do gotowania potraw przypominających ich dziadków. Piękna inicjatywa!

Niemcy

W Niemczech święto Babci obchodzi się w drugą niedzielę października. Wprowadzono je dopiero w 2010 roku, więc stosunkowo niedawno. Promuje je Związek Seniorów, a Niemcy starają się pamiętać o seniorce swojego rodu, aby sprawić jej prezent. Dla dzieci jest to okazja, aby odwiedzić babcie i wręczyć jej upominek Dzień Babci jest w Niemczech od niedawna, więc nie obchodzi się go tak uroczyście jak, np. w  Polsce.

 

Są takie momenty w życiu, o którym wiemy, że nigdy nie uda nam się zapomnieć. Nie zapominajmy także, aby dziękować babciom, za to, że są, najczęściej jak to tylko jest możliwe. Zasługują na to.

Może Wy macie jakieś wyjątkowe wspomnienia z Waszymi Babciami? :)

20 stycznia 2021|Bez kategorii, Lifestyle, Przemyślenia|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments