Portrety roślin – Lawenda wąskolistna

Bardzo często o niej mówimy , bardzo często pojawia się w projektowanych przez Nas ogrodach , po prostu ją uwielbiamy! Dziś w nieco innym kontekście , bo w ramach naszego cyklu wpisów o roślinach miododajnych , w roli głównej – lawenda wąskolistna !

Lawenda jest bardzo popularną rośliną, więc zapewne jest Wam dobrze znana, każdy kojarzy prowansalskie widoki….

można się w nich zakochać!

Green_design_lawenda 1

Wiemy już, że lawenda pięknie kwitnie, pięknie pachnie, o jej różnorakim zastosowaniu jeszcze wspomnę. Jednak powinniśmy wiedzieć o lawendzie coś jeszcze. Sadząc ją w swoim ogrodzie pomagamy owadom, zapylającym, od których przy krzaczkach kwitnącej lawendy aż się roi. Z powodu zapachu lawenda wabi do siebie pszczoły, trzmiele i motyle, a odstrasza komary i mszyce.

Green_design_lawenda 3

Green_design_lawenda 4

Oto kilka podstawowych informacji o lawendzie wąskolistnej:

Wygląd:

 • Zimozielony krzew
 • Wytwarza sztywne, wzniesione, kanciaste na przekroju  pędy, pokryte szarym kutnerem, z wiekiem drewniejące w dolnej części.
 • Liście, o podwiniętych brzegach, są pokryte również srebrzystym kutnerem, równowąskie, lancetowate, silnie aromatyczne, na pędach ułożone naprzeciwlegle.
 • W Polskich warunkach klimatycznych krzew dorasta do około 50 cm wysokości i około 70 cm szerokości. Górują nad nim nieulistnione pędy kwiatostanowe, dorastające do około 80cm wysokości.
Green_design_lawenda 5

Kwitnienie:

 • Fioletowe kwiaty, o różnych odcieniach, zebrane są w nibyokółkach, w kwiatostany typu kłos.
 • U odmian uprawnych kwiaty przybierają barwy od czysto białej, poprzez różne odcienie różu i purpury, do ciemnego fioletu.
 • Kwitnienie przypada na lipiec i sierpień.
Green_design_lawenda 6
.
Green_design_lawenda 7

Stanowisko:

 • Najlepiej rośnie na słonecznych, ciepłych stanowiskach.
 • Na przepuszczalnych, łatwo nagrzewających się glebach, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
 • Lawenda potrzebuje miejsca  dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża, najlepiej z dużą zawartością wapnia (zbyt kwaśną ziemię trzeba zwapnować kredą lub dolomitem). Jeśli ma być posadzona na gruncie słabo przepuszczalnym, na dnie dołka warto ułożyć drenaż z kawałków potłuczonej doniczki. Lawneda nie lubi podmokłego gruntu i przeciągów. Do uprawy trzeba wybierać odmiany lawendy mrozoodporne.

Green_design_lawenda 8

Green_design_lawenda 9

Uprawa:

Lawendę można rozmnażać z nasion, choć w naszych warunkach klimatycznych może przysporzyć to nieco kłopotu. Najlepiej rozmnaża się przez kilkucentymetrowe (5-7 cm) sadzonki zielne, pobierane z wierzchołków młodych pędów lub pędy boczne z tzw. piętką, oderwane ze starszych pędów (najlepiej tych lekko już zdrewniałych). Sadzonki można pobierać w zasadzie przez niemal cały okres wegetacyjny (oprócz gorących i suchych letnich dni).

Green_design_lawenda 2

Pielęgnacja:

Lawenda nie wymaga w zasadzie żadnych znaczących zabiegów pielęgnacyjnych poza systematycznym cięciem. Zabieg ten pozwala na uzyskanie zwartych i ładnie uformowanych roślin. Bardziej szczegółowo ten zabieg omówił Łukasz we wpisie o formowaniu i terminach cięcia.

Green_design_lawenda 10

Zastosowanie:

Dla celów medycznych używany olejku aromatycznego z lawendy albo suszonych kwiatów. Posługujemy się nimi drogą zewnętrzną (olejek albo kwiaty w wodzie do kąpieli), drogą doustną (napar albo olejek aromatyczny) albo jako inhalacja (olejek aromatyczny w dyfuzorze).

Green_design_lawenda 11

Lawenda znajduje również wiele zastosowań w :

 • przemyśle perfumeryjnym,

Green_design_lawenda 22

 • w przemyśle kosmetycznym – co nasz zespół sprawdził na własnej skórze produkując lawendowe kosmetyki :)

Green_design_lawenda 23 Green_design_lawenda 20 Green_design_lawenda 19 Green_design_lawenda 17

 • w produkcji detergentów,
 • w kuchni (do aromatyzowania sorbetów albo lodów, na przykład).

Green_design_lawenda 13 Green_design_lawenda 14 Green_design_lawenda 15 Green_design_lawenda 16 Green_design_lawenda 19

Torebki z suszoną lawendą, umieszczone pod poduszką, ułatwiają zasypianie a umieszczone w szafie sprawią, że nasze ubrania będą pięknie pachniały.

Green_design_lawenda 21Green_design_lawenda 18

O lawendzie będziemy jeszcze wspominać nie raz. Przygotowujemy dla Was fotorelacje z naszej kolejnej wizyty w Dworzysku, gdzie tym razem podziwialiśmy lawendowe pole w pełnej krasie! :)

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments