Projekt altany ogrodowej czyli modernistyczny gardenhouse w Starogardzie Gdańskim

Wyobraźcie sobie, że ostatnio mieliśmy przyjemność projektować ogród w Starogardzie Gdańskim czyli w mieście, które jest oddalone od naszego biura o ponad 400 km :) No i cóż, ten projekt pokazuje, że w projektowaniu terenów zieleni odległość wcale nie jest przeszkodą  :)

Jak możecie zauważyć poniżej, cały nasz projekt staraliśmy się utrzymać w nowoczesnym, geometrycznym stylu i myślę, że samą altanę spokojnie można określić jako typowo modernistyczny gardenhouse. Została ona usytuowana w niedalekiej odległości od domu, w miejscu gdzie były wyprowadzone już wcześniej przyłącza.

Droga do altany biegnie od tarasu budynku mieszkalnego i w pewnym momencie rozdziela się na dwie ścieżki. Jedna prowadzi bezpośrednio do altany, druga zaś kieruje do części z ogniskiem.  Finalnie zdecydowaliśmy, że płyty zostaną wycięte z granitu, a ich wierzch będzie płomieniowany. Jeżeli chodzi o rośliny, to pomiędzy ścieżkami proponujemy łąkę kwietną z ozdobnych rozplenic japońskich odmiany Hameln (Pennisetum alopecuroides ‚Hameln’) połączonych np. ze złocieniem właściwym odmiany Alaska (Leucanthemum vulgare ‚Alaska’). Sugerujemy te dwie rośliny, ponieważ zanim pojawią się piękne, jesienne kłosy rozplenicy,  możemy cieszyć oczy uroczymi, białymi kwiatami tak zwanych ‚margerytek’. Jako ciekawostkę powiem Wam również, że idąc w stronę ogniska, tuż po prawej stronie mijamy mały kwadrat, który jest wysypany grysem – znajdują się tutaj źródełka, które po włączeniu tworzą wodną, podświetloną kompozycję, umilającą szumem wody przesiadywanie nie tylko w altanie ale również i na tarasie :)

Green Design_Altana GardenHouse_16

Po dotarciu do ogniska zauważymy, że przestrzeń ta została usytuowana w obniżeniu terenu. Zastosowaliśmy taki zabieg, by bardziej uwydatnić to miejsce jako oddzielne, przytulne wnętrze. Jak zapewne zauważycie, całość kompozycji jest bardzo geometryczna. Chcąc delikatnie przełamać geometrię tego obszaru zaprojektowaliśmy tutaj również dodatkowy element z głazów, który przy odpowiednim ich ułożeniu może spełniać funkcję siedziska. Po dokładnym przyjrzeniu się zauważycie również, że bryły tworzące betonowe ławki nie dotykają podłoża. Ten manewr wykonaliśmy specjalnie by wydzielić tam przestrzeń dzięki której możemy pod ławkę schować część stolika Romeo firmy Oltre. Dzięki temu ten stolik możemy dowolnie przesuwać i nie zabiera on cennego miejsca. Same poduszki na siedziska nie są standardowe i należy je wykonać na zamówienie. No ale nie powiedziałam jeszcze o najważniejszym, czyli o centralnym punkcie jakim jest oczywiście palenisko :) W tym miejscu proponujemy model Cuba firmy CookKing, który również możemy dowolnie przesuwać.

Green Design_Starogard Gdanski_14

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_13

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_12

Green Design_Starogard Gdanski_15

Idąc w stronę głównego pomieszczenia altany zauważymy, że w tym miejscu centralnym punktem jest duży stół, który może pomieścić do 8 osób. Do stołu dobraliśmy krzesła firmy Oltre model Amanda. Nad stołem zaś, proponujemy oświetlenie w postaci trzech połączonych ze sobą lamp firmy Pablo Swell  model String 3 Mixed. Za stołem umieściliśmy blat kuchenny ze zlewozmywakiem, pod którym znajdują się szafki na schowanie drobnych rzeczy kuchennych. Po lewej stronie możecie zauważyć również wnękę, gdzie znajduje się kominek z funkcją grilla. Tuż pod nim zaprojektowaliśmy przestrzeń do ułożenia drewna, które zostanie użyte do rozpalania kominka.

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_16

Na elewację do ścian w altanie mamy dwie propozycje. Jedna to tak zwane ‚betonowe drewno’, druga zaś to cegiełki. Oba te materiały znajdują się dekoracyjnie w elewacji głównego budynku.

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_20

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_10

Dodatkowym, ciekawym elementem budującym modernistyczny gardenhouse, jest tutaj także przestrzeń z wędzarnią ogrodową, która znajduje się tuż za kominkiem. W tym miejscu dobraliśmy wędzarnię firmy CookKing model Hamburg. Jest to wysoka wędzarnia podzielona na dwie części. Miejsce z paleniskiem znajduje się w dolnej komorze, w której umieszczamy materiał palny. Górną częścią jest natomiast komorą robocza wędzarni. Jak powszechnie wiadomo wędzenie jest doskonałą metodą konserwacji żywności: mięsa, ryb, serów itp. za pomocą dymu, a w wyniku tego procesu wędzone produkty uzyskują specyficzny zapach, smak i trwałość. I co najważniejsze takie wyroby możemy tworzyć sami w zaciszu naszej przydomowej altany :) Obok wnęki z wędzarnią zaprojektowaliśmy również ‚okienko’ z miejscem gdzie możemy zawiesić nasze wędzonki. Dodatkowo, w dolnej części tej wnęki stworzyliśmy także niewielką szufladkę ze stali kwasoodpornej do której może skapywać tłuszcz z wyrobów wędzarniczych. Samą szufladę dzięki zastosowanemu materiałowi można bez problemu myć i konserwować.

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_07

Na przeciw wędzarni zaprojektowaliśmy także niewielki stolik, który oprócz blatu roboczego stanowi zarazem miejsce przechowywania drewna do wędzarni. Do wędzenia używa się specjalnego materiału, który może zagubić się w drewutni przy pomieszczeniu gospodarczym, dlatego też woleliśmy wyselekcjonować to małe miejsce, tak w razie potrzeby :) Jeżeli jesteście ciekawi jakiego drewna powinno używać się przy wędzeniu polecam Wam artykuł o wpływie rodzajów drewna na smak i kolor wędzonek.  Znajdziecie tutaj wiele ciekawych informacji :)

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_07

W altanie na prośbę Inwestorów zaprojektowaliśmy również niewielką toaletę, aby uniknąć częstego chodzenia pomiędzy altaną a domem.  Sam projekt jej wnętrza zakłada zastosowanie tylko najpotrzebniejszych rzeczy. Jedynym ponadprogramowym elementem jest tutaj wysokie lustro, które proponujemy, by optycznie powiększyć tę małą przestrzeń. Szafki, półka i lustro zostały zaprojektowane specjalnie przez nas, aby dopasować się do danej powierzchni.

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_08

Projekt altany zakłada również zastosowanie przesuwnych, szklanych drzwi, które mają za zadanie chronić przed wiatrem czy deszczem, bez konieczności opuszczania altany. Jest to taka alternatywa, którą można zastosować nawet w późniejszym etapie użytkowania altany :)

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_02

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_04

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_03

Jak możecie zauważyć za altaną znajduje się pomieszczenie gospodarcze, którego powierzchnia dostosowana jest do przechowywania narzędzi ogrodniczych oraz traktorka koszącego trawę. Jak wiadomo na rynku są różne rodzaje i modele takich kosiarek. My proponujemy serię X300 firmy John Deere. Możecie znaleźć w tej serii 5 modeli, które na pewno dobierzecie odpowiednio względem swoich potrzeb.

Na ścianie pomieszczenia gospodarczego od strony altany umieściliśmy drewutnię, która stanowi również element dekoracyjny widoczny z części jadalnianej.

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_06

Oba budynki zostały połączone również trzema dekoracyjnymi belkami, które mają za zadanie integralnie scalać obie konstrukcje.

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_08

Tuż za pomieszczeniem gospodarczym zaprojektowaliśmy dwie donice, które będą spełniać rolę zwykłego warzywnika, ale w modernistycznej odsłonie :) Znajduje się tutaj również mały sadek przy którym umieściliśmy miejsce z ławeczką, by można było sobie spokojnie przysiąść i delektować się smakiem zerwanych wcześniej owoców.

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_21

I tak na koniec jeszcze jedna wizualizacja przedstawiająca widok na altanę z tarasu przy głównym budynku :)

Green Design_Modernistyczny GardenHouse_11

Mam nadzieję, że podoba się Wam nasz modernistyczny gardenhouse. Jak zapewne zauważyliście, ja po prostu uwielbiam projektować w minimalistycznym i nowoczesnym stylu i na szczęście mam ku temu wiele możliwości, nie tylko z Białegostoku i okolic ;) Ostatnimi czasy dostaję mnóstwo telefonów z całej Polski i niektóre rozmowy kończą się owocną współpracą, jak chociażby ta w Starogardzie Gdańskim :) Niebawem pokażemy Wam naszą altanę, którą projektujemy pod Toruniem. Będzie to nieco inny model, bo Inwestorzy chcą mieć w niej jacuzzi :) Zachęcam Was zatem do systematycznego odwiedzania naszego bloga, bo jeszcze wiele projektów czeka w kolejce na publikację :)

A jeżeli chcielibyście abyśmy zaprojektowali altanę specjalnie dla Was, to dzwońcie do mnie na numer 603 444 128  lub piszcie na karolina@green-design.com.pl, postaram się udzielić Wam szczegółowych informacji jak przebiega współpraca z nami :)

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments