Każdy z nas marzy o przestrzeni, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale również odzwierciedli naszą osobowość, styl życia i potrzeby. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby projektowanie było niepowtarzalne i dopasowane do indywidualnych oczekiwań. W dzisiejszym wpisie chcę podzielić się z Wami wyjątkowym projektem, który miałam przyjemność stworzyć – od pierwszej koncepcji, aż po ostatni detal. Tematem był ogród śródziemnomorski, który miał otulać oranżerie jako wejście do domu, wiatę garażowa, altankę oraz niewielki taras wypoczynkowy. Ten projekt to coś więcej niż aranżacja – to historia Osoby (pozdrawiam serdecznie Pani Kasiu :) ), która pragnęła, by jej dom stał się oazą spokoju, inspiracji i piękna. Wspólnie przeszliśmy przez każdy etap, od poznania marzeń, poprzez planowanie, aż po wizualizacje, które zachwyciły wszystkich Przyjaciół Pani Kasi (Państwa również serdecznie pozdrawiam :D). Właśnie to podejście – pełne uwagi na szczegóły i indywidualnych potrzeb – sprawia, że każdy projekt nabiera duszy i staje się wyjątkowy.
Zapraszam Was do zanurzenia się w tej opowieści i odkrycia, jak marzenia zamieniają się w rzeczywistość. Mam nadzieję, że ten projekt zainspiruje Was do kreowania własnej wymarzonej przestrzeni!
Nietuzinkowe wejście do domu – oranżeria
Tak jak wspominałam wyżej moim zadaniem było między innymi zaprojektowanie oranżerii. Należało wpasować ją w fasadę budynku w stylu klasycznym, z jasnymi ścianami i czerwonym dachem dwuspadowym. Jak po raz pierwszy zobaczyłam ten dom na zdjęciach, to od razu na myśl przyszedł mi ogród śródziemnomorski i wiedziałam, ze w tym duchu będzie całość założenia.
Projektując tę przestrzeń bardzo chciałam aby oranżeria była elegancką, przeszkloną konstrukcją, która będzie pełnić funkcję estetycznego i funkcjonalnego przedłużenia domu.
Jak widzicie ramy oranżerii są w kolorze białym, co idealnie współgra z jasną elewacją budynku, nadając całości lekkości i harmonii. Samo oświetlenie oranżerii miało być subtelne i eleganckie. Po obu stronach przeszklonych drzwi umieściłam klasyczne kinkiety ścienne o prostym, geometrycznym designie. Lampy te mają ciemną obudowę, która dobrze kontrastuje z jasnymi ramami oranżerii.
Konstrukcja oranżerii jest klasyczna, z prostymi liniami, które pasują do tradycyjnego stylu domu. Duże przeszklenia sprawiają, że wnętrze oranżerii zyskuje jasny, przestronny charakter a przeszklony dach nad gankiem zwiększa dostęp światła, tworząc wrażenie otwartości i kontaktu z otoczeniem.
W środku można dostrzec również elementy roślinne, co sugeruje, że oranżeria jest zarówno mini-ogrodem zimowym jak i przestrzenią do wypoczynku. Zastosowałam tutaj rośliny typowe , które każdy ogród śródziemnomorski powinien posiadać takie jak np. drzewka oliwne. Jak widzicie całość aranżacji tworzy miejsce idealne na relaks, czytanie książki, czy po prostu cieszenie się pobliskim widokiem :)
Wychodząc z oranżerii zobaczymy dalszą część ogrodu, małą architekturę i ogrodzenie, które również wchodziło w skład mojego projektu.
Ogrodzenie
Centralnym punktem jest drewniana brama z czarnymi okuciami, obok której znajduje się furtka. Są one osadzone w białym murze z czerwoną cegłą, co podkreśla śródziemnomorski styl.
W samym murze wykonałam dodatkowa bramę na ustawienie koszy na odpady. Mur jest dopasowany oczywiście kolorystycznie do bramy i furtki.
Na podjeździe zauważycie nowoczesną kostkę brukową z delikatnymi łukami, który nadaje przestrzeni uporządkowanego charakteru.
Będąc jeszcze w temacie ogrodzenia pokażę Wam jak wygląda sam wjazd na działkę oraz boczne ogrodzenie widoczne od strony ulicy.
Ogród śródziemnomorski
Skupmy się już jednak na głównym punkcie projektu którym jest ogród śródziemnomorski. Jak widzicie ganek i podjazd otoczony został pastelowym ogrodem, w którym znajdują się krzewy hortensji, lawendy i inne rośliny ozdobne.
Wiata garażowa
Ogród śródziemnomorski często podzielony jest na różne strefy, takie jak patio, zacienione altany lub pergole oplecione winoroślą. W moim projekcie chciałam również wprowadzić te elementy i dlatego też przy wjeździe zauważycie konstrukcję wiaty garażowej, która ozdobiona jest drewnianymi lamelami oplecionymi dekoracyjnym pnączem. Wejście do budynku od strony oranżerii wykonałam po łuku. Chciałam aby ten element małej architektury był zadaszeniem, które naturalnie wpisze się w całość projektu.
Altana ogrodowa
Za wiatą zaprojektowałam miejsce na altanę ogrodową z niewielkim tarasem wypoczynkowym.
Wnętrze altany
Tak jak wszystkie elementy projektu również samo wnętrze altany utrzymane jest w stylu śródziemnomorskim. Znajdują się tutaj klasyczne szafki kuchenne z frezowanymi frontami w jasnych odcieniach. Zaprojektowałam również otwarte półki z wyeksponowaną ceramiką, słoikami z przyprawami i ziołami. Centralnym punktem natomiast jest drewniany stół z krzesłami.
Nad zlewem dodałam mozaikę z płytek, które przywołują południowoeuropejskie klimaty.
Łazienka w altanie
Ostatnim elementem projektu jest łazienka w altanie. Zastosowałam tutaj naturalne, jasne kolory oraz akcenty z niebieskim dekorem na ścianach. Zależało mi na tym aby ta przestrzeń była przytulna i łączyła się harmonijnie z całym założeniem.
Mam nadzieję, że podoba się Wam całość mojego projektu i, że chociaż na chwilkę mogłam przenieść Was w piękne śródziemnomorskie tereny :)
Marzy Ci się przestronna altanka? A może chciałbyś stworzyć miejsce wypoczynkowe oparte na Twoich indywidualnych potrzebach?
Chętnie pomogę Ci spełnić ogrodowe marzenia
Zapraszam do kontaktu:
mailowo: karolina@green-design.com.pl
lub telefonicznie: 603 444 128
A jeżeli jesteście na etapie szukania inspiracji to zapraszam Was do obejrzenia naszego sklepu z gotowymi projektami altan ogrodowych :)