Wrzos – kolor w jesiennym ogrodzie

Jesień jest bardzo kolorową pora roku ze względu na pięknie przebarwiające się drzewa. Z tego samego powodu gama kolorów jest dość jednolita: żółcie, pomarańcze, czerwienie, bordo i brązy królują. Niektórzy uważają, że ogrody w tym okresie są smutne bo wszystko przekwita i ratują go tylko rośliny iglaste. Otóż nie koniecznie, gdyż są rośliny dodające uroku naszym ogrodom także jesienią. Pisałyśmy już o magi traw ozdobnych a teraz przypomnę Wam o wrzosach. One nie tylko upiększają rabaty ale także nadają się do dekoracji zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz domów.

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) to niska, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych, tworząca kobierce i przypominająca wrzośca.Wrzosy są roślinami szczególnie cenionymi za obfite kwitnienie. Kolory drobnych beczułkowatych kwiatów, podobnie jak i liści, różnią się od siebie w zależności od odmiany. Znajdziemy wrzosy w odcieniach bieli, różu, purpury , czerwieni, a nawet złota. Dzięki takiej gamie kolorystycznej nasz ogród będzie wyglądał przepięknie. Pewnie nie wszyscy z was wiedzą, że niektóre odmiany zaczynają już kwitnąć pod koniec lipca i kwitną do pierwszych przymrozków. Równie szeroka jak kolorystyka jest wielkość wrzosów. Obecnie liczne odmiany powodują, że możemy posadzić wrzosy tworzące niewielkie kępy o wysokości 15 cm ale również takie które urosną do 50-60 cm wysokości.

Mała ciekawostka o znaczeniu nazwy łacińskiej gdyż nie jest ona przypadkowa, słowo Calluna pochodzi od słowa „zamiatać”, co wiąże się z dawnym  zastosowaniem wrzosów czyli produkcją mioteł.

Wrzos w przyrodzie

Wrzos pospolity występuje prawie w całej Europie. W naturalnym krajobrazie najczęściej można go spotkać w świetlistych lasach sosnowych gdzie tworzy pięknie kolorowe polany. W krajobrazie można też spotkać rozlegle wrzosowiska na otwartym terenie. Występują one głównie wzdłuż wybrzeży, a największe są w Szkocji i Skandynawii. Warto wspomnieć, że te piękne masywy powstają w wyniku niszczycielskiej siły człowieka, najczęściej tworzą się w wyniku masowej wycinki lasów, wówczas następuje znaczne zubożenie gleby co utrudnia odbudowę lasu ale stwarza idealne warunki dla roślinności wrzosowatej. W Polsce największe wrzosowiska tworzą się na opuszczonych lub wciaż czynnych poligonach. Tak jest z największym wrzosowiskiem w Polsce i jednym z największych w Europie czyli Wrzosowiska Kłomińskie w rezerwacie „Diabelskie Pustacie”. Piękne są również wrzosowiska w Mostówce koło Warszawy

Wrzos w ogrodzie

Wrzos w ogrodzie potrafi wyglądać zjawiskowo szczególnie sadzone w dużych łanach. Idealnie nadają się do ogrodów leśnych, na rabaty iglaste jako akcent kolorystyczny, lub sadzone w niewielkich grupach dopełniając ogrodowe kompozycje podczas jesieni.

Wrzos w dekoracjach

Na przełomie września i października w kwiaciarniach, marketach i sklepach ogrodniczych pojawiają się wrzosy, królują w restauracjach, hotelach, jako drobne dekoracje, często także w naszych domach czy na balkonach. Prawda jest że wrzos idealnie nadaje się do dekoracji w tym okresie. Możemy dodać go do kompozycji wraz z innymi roślinami w donicach, możemy lub ładnie udekorować doniczkę aby zdobiła nam wnętrze. Ciekawym i całkiem dobrym rozwiązaniem dla tych bardziej kreatywnych jest wykorzystanie ciętych kwiatów do stworzenia wieńca lub niewielkich dekoracji na stół.

Chciałabym tylko Was uczulić, że wrzos pospolity kupiony w supermarkecie nie koniecznie będzie się nadawał do wystawienia na balkon czy posadzenia na zewnątrz. Nie zawsze, ale bardzo często są to rośliny wyhodowane w „pod dachem”, nie są więc zahartowane i chłodne noce mogą spowodować, że roślina szybko straci swój urok. Kupując wrzos w markecie lepiej pozostawcie go do dekoracji domowej, kupując w kwiaciarni zapytajcie ekspedientkę na pewno pędzie z Wami szczera, a jeżeli chcecie wykonać dekorację zewnętrzną udajcie się do szkółki lub profesjonalnego sklepu ogrodniczego.

Uprawa wrzosów

Podstawowa sprawa w uprawie wrzosów: wrzosy są roślinami kwaśnolubnymi co oznacza, że potrzebują kwaśnej ziemi, czyli takiej, która ma pH 4.5 – 5. Dobrze sadzić je w towarzystwie innych kwaśnolubnych roślin, jako podszyt iglastych lub po prostu w rabacie wyłożonej korą. Wrzosy naturalnie występują na stanowiskach słonecznych jednak teraz jest tak dużo różnych odmian, że będą sobie dawać dobrze radę i w półcieniu :). Wyjątkiem są wrzosy złote i pomarańczowe: potrzebują słońca do wybarwienia się.

Pielęgnacja i nawożenie

Do istotnych zabiegów pielęgnacyjnych należy okrywanie wrzosów na zimę oraz wiosenne przycinanie. W kwietniu obcina się wszystkie pędy tuż pod zasuszonym kwiatostanem. Dzięki temu rośliny bujnie odbijają świeżymi przyrostami. Podlewać należy rzadko, ale za to obficie. Nie stwarza się wtedy warunków sprzyjających rozwojowi szarej pleśni.

Mimo, że wrzosy w warunkach naturalnych rosną na mało zasobnych glebach to w ogrodzie nie możemy zapomnieć o ich nawożeniu. W sprzedaży dostępne są specjalne nawozy do wrzosów. Najlepsze efekty dają wieloskładnikowe nawozy mineralne (najlepiej o spowolnionym działaniu – stosujemy je tylko raz w sezonie). Nawozy szybko działające należy stosować w niewielkich ilościach – w najniższej dawce, podanej przez producenta (2-3 razy w sezonie)

Odmiany

Uprawianych jest ok. 300 odmian wrzosów, oto kilka z nich:

  • ‘Allegretto’ – o pojedynczych, purpurowoczerwonych kwiatach występujących od sierpnia do września;
  • ‘Boskoop’ – o żółtych liściach i delikatnych liliowych kwiatach rozwijających się na przełomie sierpnia i września;
  • ‘Gold Haze’ – o jasnożółtej barwie liści i białych kwiatach pojawiających się od sierpnia do września;
  • ‘Long White’ – o zielonych liściach i białych kwiatach występujących od września do października;
  • ‘Silver Knight’ – o charakterystycznych szaroomszonych liściach i pięknie kontrastujących fiołkowych kwiatach pojawiających się od sierpnia do września.

Październikowym Pannom Młodym polecam wrzosową wiązankę, prosta ale efektowna i można mieć ją w dowolnym kolorze :)

 

 

24 września 2019|Balkony i tarasy, Katalog roślin|1 komentarz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
metal-meb
metal-meb
2 lat temu

Uwielbiam wrzosy! Są cudownym dodatkiem do ogrodu!