Bosco Verticale w Mediolanie jest niesamowitą parą mieszkalnych wieżowców, znajdujących się we Włoszech. Ich widok, gdzie są zielone tarasy i balkony, wywołuje niesamowite wrażenia i na długo zapada w pamięć.
Mediolańskie leśne wieżowce
Budynki Bosco Verticale zostały wybudowane w dzielnicy Porta Nuova w Mediolanie i od października 2014 roku są w użytkowaniu. Kompleks Bosco Verticale składa się z 11-piętrowego budynku biurowego (bez żadnych roślin) oraz dwóch wież. Wyższa Wieża Torre E ma wysokość 111 metrów i 27 kondygnacji. Niższa Torre D ma wysokość 76 metrów i 19 kondygnacji. Na pierwszej z nich rośnie około 550 drzew, a na drugiej około 350. W tym celu zostały wybudowane specjalne balkony, tarasy i dachy. Budynki Bosco Verticale musiały zostać specjalnie przystosowane do takiego dodatkowego ciężaru, a same Leśne wieżowce są obowiązkowym punktem podczas wycieczki po Mediolanie.
Niezwykłe apartamenty
W całym kompleksie Bosco Verticale znajduje się 113 apartamentów z niezwykłym widokiem na miasto. Drzewa i rośliny zostały specjalnie wyselekcjonowane pod kątem aktywnej redukcji smogu. Mediolan jest niestety jednym z bardziej zanieczyszczonych miast świata. Takie budynki z zielonymi tarasami i balkonami, są sposobem na zniwelowanie szkód wyrządzonych środowisku przez bardzo intensywny proces urbanizacji.
Wieżowce w finałach światowych konkursów
Zamysł lasu na wieżowcach Bosco Verticale jest bardzo wyjątkowy i efektowny. Pomysł ten został doceniony przez jury wielu konkursów. Już w listopadzie 2014 roku Bosco Verticale zdobył pierwsze miejsce w prestiżowym międzynarodowym konkursie International Highrise Award. Pokonał on 25-ciu innych konkurentów pochodzących z 17 krajów.
W tym samym roku Bosco Verticale zdobyło też drugą nagrodę w konkursie Emporis Skyscraper Award. Jest to ogromne wyróżnienie. Jest to najbardziej prestiżowy architektoniczny konkurs. Jury przyznaje 3 nagrody dla najbardziej unikatowych, funkcjonalnych oraz estetycznych wieżowców w danym roku. Z kolei w 2015 roku został on Najlepszym wieżowcem na świecie w 2015.
Połączenie nowoczesności i natury
Bosco Verticale jest świetnym przykładem na to, jak połączyć nowoczesność z naturą. Jest też obowiązkowym elementem wycieczki po Mediolanie.
Budynki takie jak Bosco Verticale to również doskonały sposób na ograniczenie ekspansji miasta. Każdy wieżowiec stanowi odpowiednik obszaru budownictwa jednorodzinnego, które zajęłoby powierzchnię około 50 tysięcy metrów kwadratowych. Warto więc, by urbaniści z innych miast brali przykład z Mediolanu. A Wy co sądzicie o takim zazielenianiu urbanizowanych przestrzeni? :)
„Mediolan jest niestety bardzo zanieczyszczonych miast świata” warto przeczytać to co sięnapisało.
Dzień dobry Pani Anno, bardzo dziękuje za korektę :)