Rośliny do kuchni – zielony parapet przez cały rok

Kuchnia rządzi się swoimi prawami. I bardzo dobrze, ponieważ dla wielu osób jest to serce domu, miejsce, w którym przebywamy najchętniej. U mnie tak właśnie jest – kuchnia i salon, gdzie możemy wszyscy razem siedzieć na kanapie, to nasze ulubione miejsca. Ale to jednak kuchnia jest ważniejsza. To tam gotujemy, przygotowujemy posiłki, razem jemy. Tam podczas imprez stajemy z kieliszkami w dłoniach i rozmawiamy o wszystkim i o niczym. I to właśnie tam są moje ulubione kubki, ukochane książki kucharskie oraz… liczne kwiaty. Według mnie rośliny są dopełnieniem tego pomieszczenia. A jakie są najlepsze? O tym poniżej. Nie zapomnijmy też o tym, by je odpowiednio wyeksponować.

Wyjątkowe warunki panujące w kuchni

Pamiętajmy jednak, że kuchnia ma specyficzne warunki. Nie każda roślina dobrze zniesie wilgoć i osiadający na liściach tłuszcz. Jednak są takie, co sobie poradzą, a para, tłuszcz i podwyższona temperatura im nie przeszkadzają.

Fiołek afrykański (Saintpaulia)

Jedną z takich roślin jest znany fiołek afrykański. Kwiat ten jest prosty w uprawie, ma niewielkie wymagania, jest nie za duży, a więc zmieści się nawet i na kuchennym stole. Jego zaletą jest to, że kwitnie właściwie przez cały rok. Ma zielone, czerwone bądź pstre liście, a kwiatki pachnące i o różnych barwach. Nie lubi południowego parapetu, lubi wilgotne podłoże, ale nie toleruje przelewania.

Skrzydłokwiat

To kolejna dość znana roślinka. Jest ona bardzo atrakcyjna, bujna i posiada dekoracyjne, błyszczące liście oraz białe kwiatostany. Najlepiej czuje się w półcieniu – na słońcu wysycha, a zbyt duży cień powoduje, że kwiat nie kwitnie, a jego liście ciemnieją. Świetnie będzie się czuła na półce blisko kuchennego okna bądź w jasnym rogu kuchni. Skrzydłokwiat należy podlewać, ale uważamy też, by go nie przelać. W ciągu tygodnia raz zraszamy i przecieramy liście ściereczką, by uwydatnić ich urok.

Trzykrotka

To odporna na trudne warunki i prosta w uprawie roślinka. Jej charakterystyczną cechą jest kaskadowy pokrój oraz bardzo dekoracyjne liście. Bardzo często ustawiana jest na szczycie szafek kuchennych, ponieważ jej pędy mają możliwość się rozrastać i pokazywać swój urok. Musimy jednak pamiętać, by nie prowadzić jej nad kuchenką gazową. Jest wiele odmian trzykrotek. Te o wielobarwnych liściach lubią jasne i ciepłe miejsca. Z kolei te o liściach zielonych lubią półcień.

Zioła

Kuchnia to również doskonałe miejsce dla większości ziół. Gdzie zresztą będą się one lepiej prezentować, jeśli nie na kuchennym parapecie? Mięta, melisa, bazylia, cebulka na świeży szczypiorek, kolendra – już te kilka ziół odmieni naszą kuchnię zarówno pod względem wizualnym, jak i kulinarnym.

Kuchnia słoneczna

W kuchni, gdzie jest dużo słońca, świetnie sprawdzą się takie rośliny jak: skrętnik, cibora, gloksynia,  ozdobna papryka, różne rośliny cebulowe, różne gatunki sukulentów, większość ziół.

Skrętnik:

Cibora:

Gloksynia:

Kuchnia zacieniona

Z kolei w kuchni, w której panuje półcień i cień, świetnie sprawdzą się takie rośliny jak: fiołek afrykański, trzykrotka, skrzydłokwiat, pierwiosnek, mięta, melisa, kliwia, fitonia, bluszcze o zielonych liściach, azalia czy różne paprocie.

Kliwia:

Fitonia:

Pamiętajmy też, że ze względu na warunki, kwiaty potrzebują częstego mycia. Wystarczy do wody dodać kilka kropel detergentu by zmyć tłusty osad. Potem należy roślinę porządnie wypłukać, a ziemię zabezpieczyć na ten czas folią.

Zdjęcia: Pinterest

1 października 2019|Katalog roślin, Lifestyle, Praktyczne porady, Przemyślenia|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments