Żonkile – wiosenne kwiaty pojednania i nadziei

Żonkile to jedne z kwiatów ogrodowych zwiastujących wiosnę. Te w doniczkach można jednak kupić już wcześniej, bowiem kwitną one kilka tygodni wcześniej niż te ogrodowe.

Niektórzy używają zamiennie nazw żonkil i narcyz. Nie jest to prawidłowe, ponieważ… każdy żonkil jest narcyzem, ale nie każdy narcyz jest żonkilem ;) Żonkile to po prostu jeden z gatunków należących do narcyzów. Tak więc przyjęło się – w świecie amatorów – że białe kwiaty to narcyzy, a żółte to żonkile.

Symbol Wielkanocy

Żonkile, czyli narcyzy trąbkowe, to swoisty symbol Wielkanocy. Świetnie się prezentują we wielkanocnych dekoracjach, a ich intensywna barwa i świeżość podkreślają fakt, że przyszła wiosna :)

Kwiaty te nie mają ogromnych wymagań co do warunków glebowych. Bardzo lubią ziemię piaszysto-gliniastą, odpowiednio wilgotną na wiosnę, gdyż wtedy rozpoczynają swój wzrost i potrzebują dużo wody, a także od sierpnia, ponieważ wtedy się znów ukorzeniają. Ogólnie jednak nie przepadają za ciężką i podmokłą glebą, a także za jałowym środowiskiem. Nie przeszkadza im za to letnia susza, gdyż cebulki są wtedy w stanie spoczynku.

Najlepszy czas dla żonkili to drugi i trzeci rok uprawy. Wtedy też kwitną najobficiej i jest to doskonały czas na podziwianie uroku tych kwiatów. Tak właściwie to przez pięć lat od posadzenia nic z nimi nie trzeba robić. Później jednak należy je wykopać, przesuszyć, usunąć wszelkie opadające łuski, ale w taki sposób, by nie uszkodzić piętki cebulowej. Przełom sierpnia i września to najlepszy czas na sadzenie. Jeśli zrobimy to później to żonkile mogą nie mieć wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się przed mrozami.

Warto je też okryć, gdyż nie są zbyt odporne na mróz. Tu doskonale sprawdzi się kompost korowy lub torf. Żonkile świetnie wyglądają zarówno w ogrodzie, jak i w wazonie czy w doniczce na domowym parapecie. Wprowadzają radosny nastrój, ożywiają pomieszczenia i podkreślają, ze wiosna jest tuż.. tuż…:) A dodatkowo dzięki różnorodności odmian możemy wprowadzać również inne kolory do naszych przestrzeni :)

Żonkile to nie tylko symbol wiosny. To także symbol powstania w getcie warszawskim. Marek Edelman, jeden z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, otrzymywał te kwiaty od anonimowej osoby, a potem w każdą rocznice powstania składał bukiet z żonkili pod pomnikiem Bohaterów Getta. Żonkile przynoszą więc nie tylko wiosnę, ale i pojednanie i nadzieję :)

17 kwietnia 2019|ABC ogrodnika, Katalog roślin|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments