Pawilon Obserwacyjny Norweskiego Centrum Dzikich Reniferów autorstwa Snøhetta

Norweski Pawilon Dzikich Reniferów znajduje się w spektakularnym miejscu na obrzeżach Parku Narodowego Dovrefjell, na wysokości około 1250 metrów nad poziomem morza, z widokiem na górę Snøhetta. Głównym celem budynku o powierzchni 75m^2 jest zapewnienie schronienia dla grup szkolnych i zwiedzających, podczas gdy przewodnicy górscy będą prowadzić wykłady na temat unikalnej fauny i flory oraz historii płaskowyżu Dovre.

Niezwykły dom dla dzikich zwierząt

Dovrefjell jest domem dla dzikich stad reniferów, wołów piżmowych, lisów arktycznych i wielu endemicznych gatunków botanicznych. Długa historia pełna podróżników, tradycji myśliwskich, górnictwa i działań wojskowych odcisnęła swoje piętno na tej ziemi. Dziś, nowoczesna turystyka i rekreacja nadal kształtuje krajobraz kulturowy tego miejsca. Dovrefjell ma również duże znaczenie w świadomości Norwegów. Narodowe legendy, mity, poezja, muzyka na zawsze pozostaną w pamięci kolejnych pokoleń, które przekazuje się z ‚dziada pradziada’.

Mistyczny krajobraz

Naturalne, kulturowe i mityczne krajobrazy stanowią podstawę idei architektonicznej. Projekt budynku opiera się na kontraście pomiędzy sztywną powłoką zewnętrzną a miękkim, organicznie ukształtowanym rdzeniem wewnętrznym. Drewniane wnętrze umieszczono w prostokątnej ramie z surowej stali i szkła. Rdzeń ma kształt skały lub lodu erodowanego przez siły natury, takie jak wiatr i płynąca woda. Jego kształt tworzy schronienie i ciepłe miejsce spotkań, jednocześnie zachowując dostęp zwiedzających do spektakularnych widoków.

Wnętrze pawilonu

Duży nacisk położono na jakość i trwałość materiałów tak, aby budynek mógł wytrzymać surowy klimat. W rezultacie prosta forma schroniska i wykorzystanie naturalnych materiałów budowlanych nawiązują do lokalnych tradycji budowlanych. Jednocześnie zastosowano nowe technologie, które zapewniają nowoczesną wydajność procesu produkcyjnego. Drewniany rdzeń wyprodukowano przy użyciu wielkogabarytowej frezarki sterowanej robotem na podstawie cyfrowych modeli 3D.


Tverrfjellhytta to solidny budynek, który udoskonala lokalne tradycje budowlane, zapewnia chronione miejsce spotkań dla odwiedzających i wzbogaca unikalny krajobraz Dovrefjell.

28 września 2021|Ciekawe miejsca, Inspiracje architektoniczne|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments