Plantacja – warsztaty ceramiczne w ramach Podlasie SlowFest

Pamiętacie mój ostatni wpis o Supraślu i festiwalu Podlasie SlowFest? Wspominałam Wam o pierwszym wydarzeniu w ramach festiwalu, które miałam wpisane w swój kalendarz jako obowiązkowe! Zgodnie z obietnicą dziś zdradzę Wam co kryje się pod tajemniczym hasłem „Plantacja”. Byłam, uczestniczyłam, świetnie się bawiłam i polecam Wam serdecznie właśnie te warsztaty!

Plantacja – co to takiego?

Trochę już nakreśliłam temat w poprzednim wpisie. Wspominałam, że w Supraślu, konkretnie przed Domem Ludowym, stanie podświetlana altana w której powstanie tytułowa „Plantacja”. W specjalnych naczyniach rośliny będą ukorzeniane w tzw. uprawie hydroponicznej. Co to oznacza? Hydroponika to bezglebowa uprawa roślin w pożywkach wodnych. Umożliwia ona łatwą uprawę roślin np. w szklarniach czy w warunkach domowych. Chyba każdy z Was pamięta szkolne doświadczenia z biologii z ziarenkiem fasoli hodowanym na gazie w słoiku z wodą :) to właśnie to :)

źródło :http://www.patanowska.pl/

Uprawa hydroponiczna, ta na większą skalę, ma wiele zalet:

  • można zakładać uprawy na terenach nieprzydatnych pod uprawę ziemną,
  • można uprawiać po sobie dowolne rośliny,  ponieważ nie występuje zjawisko zmęczenia gleby,
  • uzyskuje się wyższe plony, dzięki gęstszemu siewowi oraz szybszemu wzrostowi i rozwojowi roślin,
  • można regulować terminy kwitnienia i owocowania poza normalny sezon,
  • eliminuje się niektóre ciężkie prace ręczne – wymiana ziemi, kopanie, motyczenie itp.

Do uprawy musimy zapewnić roślinom odpowiednie pojemniki, tak aby korzenie miały stały dostęp do wody, a pozostała część rośliny w niej nie „pływała”. Zazwyczaj uprawy te wyglądają mniej spektakularnie niż ta o której tu mowa. Ale jest to przecież instalacja artystyczna! :)

 

 

źródło: http://www.patanowska.pl/

Inspirująca autorka Plantacji

Autorką idei i zarazem prowadzącą warsztaty ceramiczne jest przesympatyczna artystka Alicja Patanowska . Łączy ona w swojej pracy szkło z porcelaną i sztukę z projektowaniem. Już po kilku wymienionych zdaniach łapie się od niej niesamowitą energię i pasję do tego co robi! Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu  oraz Royal College of Art w Londynie. Jej produkty są dostępne m.in. w Merci w Paryżu, Barbican w Londynie czy MoMA w Nowym Jorku.  Jest laureatką wielu nagród m.in. nagrody „Gazety Wyborczej” WARTO, British Glass Biennale, plebiscytu must have!,  a jej prace stanowią część kolekcji sztuki i wzornictwa m.in. Shanghai Museum of Glass. To naprawdę szalenie inspirująca osoba!

Charakterystyczną dla jej realizacji jest potrzeba zaangażowania odbiorcy, współtworzenia z nim dzieła. Budowanie takiej relacji  jest możliwe tylko w wyniku świadomej współpracy. Po warsztatach mogę Wam powiedzieć, że to się na prawdę czuje! Mało tego, wydaje mi się, że nawet jeśli ktoś by nie miał ochoty na wylepianie z porcelany, po minucie złapałby bakcyla! Uwielbiam takich ludzi zarażających swoją pozytywną energią i pasją, dlatego spędziłam na tych warsztatach ładnych kilka godzin :)

A oto efekt…

plantacja - Podlasie SlowFest

Warsztaty ceramiczne czyli tworzymy Plantację

Plantacja to projekt łączący szkło (szklanki, kieliszki) z porcelanowymi formami, w których posadzone zostaną rośliny. Będzie umożliwiała obserwację wzrastających korzeni i liści. Idea tego projektu jest taka, żeby instalacja powstała wspólnymi siłami, żeby każdy, kto wylepił element Plantacji  miał poczucie, że jest częścią większej całości.

plantacja - Podlasie SlowFest

Dlatego też przedmioty, które zostaną wylepione podczas warsztatów, posłużą potem do hydroponicznej uprawy roślin, czyli będą integralnym elementem instalacji.

plantacja - Podlasie SlowFest

Rośliny będą uprawiane w „Plantacji” przez cały czas trwania Podlasie SlowFest a w ostatnim dniu festiwalu będzie można zabrać do domu. Plantacja, czyli nasze wylepione cuda, pojedzie dalej w świat z tego co pamiętam bodajże do Mediolanu. Więc uczestnicy warsztatów już zawsze zostaną częścią tej niezwykłej inicjatywy. Ba! Ich dzieła będą znane w świecie! Na prawdę warto dołączyć się do tej inicjatywy. Poza tym oczywiście można bardzo miło i twórczo spędzić dzień.

Alicja Patanowska uwielbia opowiadać o porcelanie, o swoich doświadczeniach w pracy, o sztuce i designie, o roślinach… to na prawdę bardzo inspirująca osoba, bardzo ciekawa naszych terenów, więc w zamian  chętnie słucha o Podlasiu, którym jest oczarowana.

Zobaczcie ile prac powstało podczas warsztatów, które się już odbyły.plantacja - Podlasie SlowFest

plantacja - Podlasie SlowFest plantacja - Podlasie SlowFest

Plantacja będzie pokaźna:)

Jak stać się częścią Plantacji?

Warsztaty są darmowe, ja miałam okazję uczestniczyć w nich w magicznym dla mnie miejscu – w budynku Liceum Plastycznego w Supraślu.

plantacja - Podlasie SlowFestplantacja - Podlasie SlowFestplantacja - Podlasie SlowFestplantacja - Podlasie SlowFestplantacja - Podlasie SlowFestplantacja - Podlasie SlowFestplantacja - Podlasie SlowFest

W kolejnym życiu będę się tam uczyć! Ale do rzeczy….

Kolejne warsztaty odbywać się już będą w miejscu, gdzie 1 lipca zostanie oficjalnie otwarta Plantacja czyli przed Domem Ludowym w Supraślu. Można się na nie wybrać w terminach:

1 lipca 2017  od 11:00 do 14:00
2 lipca 2017 od 11:00 do 14:00
24 sierpnia 2017 od 11:00 do 14:00
25 sierpnia 2017 od 11:00 do 14:00
26 sierpnia 2017 od 11:00 do 14:00
Na prawdę polecam Wam udział w tym wydarzeniu, jest to niesamowita frajda zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, a i sama idea jest fascynująca, spróbujcie sami! Chętnie zobaczymy co udało Wam się ulepić :)

 

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
edekvezkrede
edekvezkrede
3 lat temu

Bardzo inspirujący post. Tak trzymaj, blog jest świetny :)

Karolina
CEO
Karolina
3 lat temu
Odpowiedź na komentarz  edekvezkrede

dziękuję! <3