Pamiętacie mój ostatni wpis o Supraślu i festiwalu Podlasie SlowFest? Wspominałam Wam o pierwszym wydarzeniu w ramach festiwalu, które miałam wpisane w swój kalendarz jako obowiązkowe! Zgodnie z obietnicą dziś zdradzę Wam co kryje się pod tajemniczym hasłem „Plantacja”. Byłam, uczestniczyłam, świetnie się bawiłam i polecam Wam serdecznie właśnie te warsztaty!
Plantacja – co to takiego?
Trochę już nakreśliłam temat w poprzednim wpisie. Wspominałam, że w Supraślu, konkretnie przed Domem Ludowym, stanie podświetlana altana w której powstanie tytułowa „Plantacja”. W specjalnych naczyniach rośliny będą ukorzeniane w tzw. uprawie hydroponicznej. Co to oznacza? Hydroponika to bezglebowa uprawa roślin w pożywkach wodnych. Umożliwia ona łatwą uprawę roślin np. w szklarniach czy w warunkach domowych. Chyba każdy z Was pamięta szkolne doświadczenia z biologii z ziarenkiem fasoli hodowanym na gazie w słoiku z wodą :) to właśnie to :)
Uprawa hydroponiczna, ta na większą skalę, ma wiele zalet:
- można zakładać uprawy na terenach nieprzydatnych pod uprawę ziemną,
- można uprawiać po sobie dowolne rośliny, ponieważ nie występuje zjawisko zmęczenia gleby,
- uzyskuje się wyższe plony, dzięki gęstszemu siewowi oraz szybszemu wzrostowi i rozwojowi roślin,
- można regulować terminy kwitnienia i owocowania poza normalny sezon,
- eliminuje się niektóre ciężkie prace ręczne – wymiana ziemi, kopanie, motyczenie itp.
Do uprawy musimy zapewnić roślinom odpowiednie pojemniki, tak aby korzenie miały stały dostęp do wody, a pozostała część rośliny w niej nie „pływała”. Zazwyczaj uprawy te wyglądają mniej spektakularnie niż ta o której tu mowa. Ale jest to przecież instalacja artystyczna! :)
Inspirująca autorka Plantacji
Autorką idei i zarazem prowadzącą warsztaty ceramiczne jest przesympatyczna artystka Alicja Patanowska . Łączy ona w swojej pracy szkło z porcelaną i sztukę z projektowaniem. Już po kilku wymienionych zdaniach łapie się od niej niesamowitą energię i pasję do tego co robi! Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Royal College of Art w Londynie. Jej produkty są dostępne m.in. w Merci w Paryżu, Barbican w Londynie czy MoMA w Nowym Jorku. Jest laureatką wielu nagród m.in. nagrody „Gazety Wyborczej” WARTO, British Glass Biennale, plebiscytu must have!, a jej prace stanowią część kolekcji sztuki i wzornictwa m.in. Shanghai Museum of Glass. To naprawdę szalenie inspirująca osoba!
Charakterystyczną dla jej realizacji jest potrzeba zaangażowania odbiorcy, współtworzenia z nim dzieła. Budowanie takiej relacji jest możliwe tylko w wyniku świadomej współpracy. Po warsztatach mogę Wam powiedzieć, że to się na prawdę czuje! Mało tego, wydaje mi się, że nawet jeśli ktoś by nie miał ochoty na wylepianie z porcelany, po minucie złapałby bakcyla! Uwielbiam takich ludzi zarażających swoją pozytywną energią i pasją, dlatego spędziłam na tych warsztatach ładnych kilka godzin :)
A oto efekt…
Warsztaty ceramiczne czyli tworzymy Plantację
Plantacja to projekt łączący szkło (szklanki, kieliszki) z porcelanowymi formami, w których posadzone zostaną rośliny. Będzie umożliwiała obserwację wzrastających korzeni i liści. Idea tego projektu jest taka, żeby instalacja powstała wspólnymi siłami, żeby każdy, kto wylepił element Plantacji miał poczucie, że jest częścią większej całości.
Dlatego też przedmioty, które zostaną wylepione podczas warsztatów, posłużą potem do hydroponicznej uprawy roślin, czyli będą integralnym elementem instalacji.
Rośliny będą uprawiane w „Plantacji” przez cały czas trwania Podlasie SlowFest a w ostatnim dniu festiwalu będzie można zabrać do domu. Plantacja, czyli nasze wylepione cuda, pojedzie dalej w świat z tego co pamiętam bodajże do Mediolanu. Więc uczestnicy warsztatów już zawsze zostaną częścią tej niezwykłej inicjatywy. Ba! Ich dzieła będą znane w świecie! Na prawdę warto dołączyć się do tej inicjatywy. Poza tym oczywiście można bardzo miło i twórczo spędzić dzień.
Alicja Patanowska uwielbia opowiadać o porcelanie, o swoich doświadczeniach w pracy, o sztuce i designie, o roślinach… to na prawdę bardzo inspirująca osoba, bardzo ciekawa naszych terenów, więc w zamian chętnie słucha o Podlasiu, którym jest oczarowana.
Zobaczcie ile prac powstało podczas warsztatów, które się już odbyły.
Plantacja będzie pokaźna:)
Jak stać się częścią Plantacji?
Warsztaty są darmowe, ja miałam okazję uczestniczyć w nich w magicznym dla mnie miejscu – w budynku Liceum Plastycznego w Supraślu.
W kolejnym życiu będę się tam uczyć! Ale do rzeczy….
Kolejne warsztaty odbywać się już będą w miejscu, gdzie 1 lipca zostanie oficjalnie otwarta Plantacja czyli przed Domem Ludowym w Supraślu. Można się na nie wybrać w terminach:
Bardzo inspirujący post. Tak trzymaj, blog jest świetny :)
dziękuję! <3