Rośliny doniczkowe we wnętrzach – moda czy konieczność?

 Tęsknota za zielenią

Za oknem od dłuższego czasu biało i … biało. Zapewne wielu z Was podobnie jak ja tęskni za odrobiną zieleni. Na całe szczęście da się temu łatwo zaradzić. Jak? Przez wprowadzenie roślin doniczkowych do domu.

Jeszcze kilka lat temu wyrzucaliśmy wszelką zieleninę z mieszkań, na rzecz ascetycznych dekoracji typu samotny storczyk. Moda się zmienia, a człowiek na dłuższą metę źle się czuje w pozbawionym zieleni wnętrzu.

Green Design Blog Rośliny DOniczkowe 0

Rośliny doniczkowe – wielki powrót

Obecnie kreowany trend mówi, że im więcej roślin w domu tym lepiej. Nie ma czemu się dziwić, coraz więcej pracujemy i coraz mniej czasu spędzamy na łonie natury. Dlaczego zatem nie wprowadzić jej do domu? Zieleń koi, odpręża i uspokaja, pozwala oczom odpocząć od ekranu komputera. Sprawia, że wnętrza stają się przytulne, jednocześnie wnosząc do nich powiew świeżości. Rośliny doniczkowe pasują do wszystkich rodzajów wnętrz publicznych i prywatnych, niezależnie od stylu, w którym są urządzone.

Green Design Blog Rośliny Doniczkowe

 Oczyszczanie powietrza

Rośliny doniczkowe mają też jeszcze jedną, ostatnio bardzo podkreślaną funkcję – oczyszczają powietrze. Potrafią chronić się przed zanieczyszczeniami wchłaniając niebezpieczne substancje i wiążąc je w postaci, która przestaje być szkodliwa. Nie oznacza to, że mając kilka kwiatów w doniczce całkowicie oczyścimy powietrze w domu. Na pewno jednak w jakimś stopniu przyczynimy się do poprawy jego jakości. NASA już dawno temu opublikowała listę roślin, które poprawiają jakość powietrza w domu. Są to m. in.

aglaonema Aglaonema modestum

daktylowiec niski Phoenix roebellini

Green Design Blog Rośliny Doniczkowe

sansewiera gwinejska Sansewiera trifasciata

Green Design Blog Rośliny Doniczkowe

palma areka Dypsis lutescens

Green Design Blog Rośliny Doniczkowe

nefrolepis wyniosły Nephrolepis exaltata

zielistka Sternberga Chlorophytum comosum

Green Design Blog Rośliny Doniczkowe

scindapsus Epipremnum aureum

Trujące rośliny w domu

Zawsze podchodzę  z rezerwą do stwierdzenia, że kwiaty doniczkowe są trujące. Wynika to, z faktu, że rośliny nie są przeznaczone do spożycia. Praktycznie każda roślina doniczkowa na etykiecie ma napis do „not for consumption / decoration only”. I tak, nawet w przypadku, gdy zakupicie drzewko cytrusowe, nie polecam jedzenia z niego pomarańczy, chyba że macie pewność, że pochodzi ono z hodowli ekologicznej. Trzeba mieć świadomość, że do produkcji roślin stosuje się nawozy i środki ochrony roślin, które mogą szkodzić lub uczulać.

Oczywiście… dzieci potrafią zjeść wszystko, dlatego przezornym polecam unikanie roślin z gatunków: diffenbachia, fikus, wilczomlecz, anturium, bluszcz, kroton, czy cyklamen. Ustawienie ich poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych też może okazać się pomocne :)

 

Rośliny warte pokochania

Są gatunki niezastąpione, które wiele zniosą, a dobrze zadbane odwdzięczą się pięknym wyglądem i wprowadzą do Waszych wnętrz kojącą zieleń. Napisałam o nich trochę szerzej, zapraszam do zagłębienia się w temat po kliknięciu w nazwę rośliny.

Zamiokulkas zamiolistny – Zamioculcas zaamifolia

Monstera dziurawa – Monstera deliciosa

Rośliny doniczkowe – kropka nad i w dekoracji wnętrz

Dekoracje kwiatami – to ostatni i chyba najbardziej wyczekiwany (przynajmniej przeze mnie;) moment w aranżacji wnętrz. Ale nawet najpiękniejszy kwiat, stojący w nieodpowiednim miejscu może wyglądać źle. Może też chorować ze względu na nieodpowiednie stanowisko. Jak dobrać odpowiednie stanowisko dla Waszych kwiatów oraz jak je odpowiednio wyeksponować, dowiecie się wkrótce w moich kolejnych wpisach.

Mam nadzieję, że lubicie zazielenione wnętrza. Jak można ich nie lubić? :)

Fot. Wood from farmhouse / Pracownia Wnętrz Naturalnych

 

Zdjęcia: PintrestWood from farmhouse / Pracownia Wnętrz Naturalnych

30 stycznia 2019|Lifestyle, Praktyczne porady, Przemyślenia|4 komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hanna
Hanna
2 lat temu

Nadchodzi moda na rośliny doniczkowe i to jest po prostu super! Nie ważne czy to biura czy prywatne domy czy małe mieszkania, rośliny zupełnie zmieniają klimat.

Karolina
CEO
Karolina
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz  Hanna

to sie zgadza w 100% :) nawet niewielka doniczka z zielenią od razu poprawia humor! <3

Malanuku
Malanuku
4 lat temu

Uwielbiam rośliny doniczkowe, jednak przy ich wyborze muszę mieć na uwadze kota.

Karolina
CEO
Karolina
2 lat temu
Odpowiedź na komentarz  Malanuku

Słyszałam, ze niektóre koty lubią zajadać się kwiatami doniczkowymi, dlatego tez trzeba uważać na te rośliny które są trujące ;)