Astry – jesienne kwiaty

Astry, kto ich nie zna? Kiedy większość roślin przekwita, one swoimi intensywnymi barwami ożywiają nasze ogrody. Astry mają wiele gatunków i odmian, począwszy od miniaturowych do takich, które sięgają 2 metrów. Astry są też potocznie nazywane marcinkami, czy nawet michałkami, ponieważ kwitną w czasie imienin Michała i Marcina. Nazwa rodzajowa Aster pochodzi od starogreckiego słowa ἀστέρı (astéri), co znaczy „gwiazda”. Nawiązuje ona do gwiaździstego kształtu koszyczka kwiatowego. Od niedawna stosuje się też zamienną nazwę rodzajową Symphyotrichum.

Rodzaje

Astry mimo wielości odmian są do siebie dosyć podobne (przyznam się, że miewam czasami problemy z ich rozpoznaniem :) Postaram się opisać Wam kilka najpopularniejszych gatunków.

Astry bylinowe

Najpopularniejsze gatunki uprawiane powszechnie to astry nowobelgijskie,  aster gawędka, aster nowoangielski, czy aster krzaczasty.

Aster nowobelgijski

Posiada liczne formy ogrodowe, o zróżnicowanej gamie kolorystycznej od fioletu po róż. Warto wiedzieć, że dobrze reaguje na hojne odżywianie i nawadnianie. Jak pozostałe gatunki bylinowe mają zróżnicowaną wysokość i pokrój, w zależności od odmiany.

Aster gawędka

W swej typowej formie osiąga 45-60 cm wysokości. Rozrasta się przez podziemne kłącza, ale nie uważa się go za szczególnie inwazyjną roślinę. Jest bardzo odporny na choroby.

Aster nowoangielski

Gatunek obecny jest w uprawie przez swoje liczne odmiany o dużej różnorodności form kwiatów. Osiąga wysokość 1,5 do 2 metrów i ma tendencję do uginania się pod ciężarem dużych luźnych kiści koszyczków, ale potrzebuje podpór. Preferuje wilgotną, żyzną glebę i pełne słońce.

Astry jednoroczne

Aster chiński należy do rodzaju Callistephus. Jest zazwyczaj wysiewany wiosną tak, by zakwitł podczas lata. Lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste, osiąga wysokość od 15 do 70 cm. Jest to roślina uprawiana na kwiat cięty, ze względu na dużą trwałość. Lubi żyzną oraz przepuszczalną glebę. Warto pamiętać, by nie sadzić go w tej samej glebie 2 lata pod rząd, zapewniając jej odpoczynek przez 2 lub 3 lata między kolejnym sadzeniem. Zabezpiecza to rośliny przeciw chorobom grzybowym, które występują w glebie.

Astry chińskie również mają dużo kolorów i kształtów kwiatów. Szczególnie lubię odmiany igiełkowe, nazywam je pieszczotliwie: czupiradła ;)

Źródła:
A-Z Encyklopedia Rośliny ogrodowe Botanica, Koneman, 2005
Wikipedia
zdjęcia: pixabayunsplash,  fajnyogrod.pl 
7 września 2019|ABC ogrodnika, Bez kategorii, Katalog roślin|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments