Czy właściciel posesji musi odśnieżać chodnik?

Od paru lat marzą mi się białe, mroźne święta :) Co w tym roku zaserwuje nam aura? Czy na Boże Narodzenie spadnie śnieg? Trzymam kciuki, że w tym roku w końcu się uda! Tym optymistycznym akcentem zapraszam do dzisiejszego wpisu – porozmawiamy o śniegu. 

Zima już coraz bliżej, a wraz z nią powstaje wiele dylematów prawnych. Dlatego postanowiłam omówić kwestię związaną z odśnieżaniem chodników.

Jeśli siedzicie już wygodnie, z gorącą herbatą i kocem – możemy zaczynać. Na pierwszy ogień, weźmy pod lupę tytułowe zagadnienie. 

Czy właściciel posesji musi odśnieżać chodnik?

Tak, jeżeli jest to chodnik położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – właściciele nieruchomości powinni utrzymywać porządek na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości. Zatem to właśnie do ich obowiązków należy uprzątnięcie z chodnika błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń.

Pamiętajmy, że zgodnie z Kodeksem wykroczeń za niewywiązywanie się z obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie posesji grozi kara grzywny do 1500 złotych albo kara nagany.

Warto też dodać, że w ostatnich latach istniały spory dotyczące obciążania właścicieli nieruchomości obowiązkiem utrzymania porządku na chodniku. Podkreślano, że chodniki nie są z reguły ich własnością, a ponadto utrzymanie czystości i porządku na ulicach jest zadaniem gminy. Ostatecznie przeważyło jednak stanowisko, że odśnieżanie należy do obowiązków właścicieli posesji. 

Jednak właściciele nieruchomości są zwolnieni z obowiązku uprzątnięcia chodnika w sytuacji, gdy na chodniku:

  • pobierana opłaty z tytułu postoju,
  • dopuszczone jest parkowanie pojazdów (z uwagi na to, że wtedy chodnik faktycznie nie służy ruchowi pieszemu),
  • znajduje się przystanek (wtedy jest to obowiązek przedsiębiorstwa komunikacyjnego).

Co więcej, właściciele nie muszą odśnieżać chodnika, który jest oddzielony od granicy nieruchomości, np. trawnikiem lub pasem zieleni – w takiej sytuacji za odśnieżanie odpowiada gmina.

A jak Wy myślicie? Doczekamy się w tym roku białych świąt? W takim klimacie nawet obowiązek związany z odśnieżaniem nie byłby straszny :)

 

 

 

Zdjęcia: Pinterest [dostęp: 7.12.2020].

Na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2020.1439, t.j. ze zm.) i ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. 1971 Nr 12 poz. 114, t.j. ze zm.).

 

10 grudnia 2020|Prawo w architekturze krajobrazu|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments