Ogrody zimowe, czyli wypoczynek wśród zieleni przez cały rok cz. 2

Jeżeli  przestudiowaliście już część pierwszą o oranżeriach (artykuł znajdziecie tutaj: Ogrody zimowe cz.1), to zachęcamy Was do zapoznania się z dalszymi przygotowanymi przez nas informacjami.

Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 1

Poruszymy dziś temat podłogi, ogrzewania, wentylacji, zacienienia, oświetlenia oraz wystroju ogrodów zimowych. Nie zabraknie również inspiracji, które może Was zmotywują do podjęcia takiej inwestycji  ;)

Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 5 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 2

Podłoga

Podłoga w oranżerii powinna podkreślać jej charakter, ale powinna również być odporna na wilgoć, trwała oraz łatwa w utrzymaniu czystości. Warto zwrócić uwagę na dobór jej wzoru i koloru, ponieważ jeśli są one wyraziste  mogą przytłoczyć wnętrze, w którym główną rolę odgrywają rośliny. Najbezpieczniej zdecydować się na podłogę gładką, w stonowanym kolorze, ewentualnie z delikatnym wzorem. Wszystko jednak zależy od preferencji użytkowników. Jeśli zdecydujemy się na drewno (które doskonale komponuje się z roślinami i ‘ociepla’ wnętrze) to zwróćmy uwagę na to, aby było on odporne na wilgoć (np.drewno egzotyczne). Dobrym rozwiązaniem są też płytki, np. terakota lub klinkier. Zwróćmy uwagę, aby były one antypoślizgowe.

Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 6Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 7

Ogrzewanie

Już na etapie projektowania warto zdecydować, czy chcemy, aby nasz ogród zimowy był ogrzewany (ma to wpływ na wybór m.in. konstrukcji, ponieważ trzeba zwrócić uwagę na jej izolacyjność termiczną). Możemy zaprojektować ogród, który będzie połączony z domem nie posiadając stałej przegrody, wtedy musi być ogrzewany, jednak jeśli jest oddzielony stałą przegrodą (ocieploną) lub jest wolnostojący możemy zrezygnować z ogrzewania. Wybór roślin jakie chcemy uprawiać w ogrodzie ma również wpływ na to, czy będzie on ogrzewany. Chęć spędzania całego roku w tym niezwykłym pomieszczeniu zdecydowanie przychyla nas do decyzji o założeniu ogrzewania.

Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 3 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 4

Jeśli już się zdecydujemy na ogrzewanie mamy kilka opcji. Możemy wybrać ogrzewanie wodne (podłogowe, grzejniki)  lub elektryczne. Najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe (najwygodniejsza i najtańsza opcja, ale trzeba pamiętać, aby nie kłaść ogrzewania podłogowego w miejscach gdzie będą stały rośliny). Grzejniki będą najmniej estetycznym rozwiązaniem. Możemy również zdecydować się na klimatyzację, jednak ta pochłonie większą część budżetu przy eksploatacji.

Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 8

Najoptymalniejsza temperatura w ogrzewanej oranżerii to 20 stopni. W tej ‘pokojowej’ temperaturze najlepiej czują się użytkownicy i możemy hodować w niej większość domowych roślin. Utrzymanie wyższej temperatury (ok. 25 stopni), gdzie moglibyśmy uprawiać roślinność egzotyczną, jest znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne.

Możemy również ogrzewać ogród do temperatury ok. 10 stopni. Mimo iż nie będzie to temperatura do komfortowego przebywania w niej ludzi, to doskonale sprawdzi się do przezimowania roślin wrażliwych na mróz oraz wielu roślin doniczkowych.

Nawet jeśli nie będziemy ogrzewali oranżerii przylegającej bezpośrednio do domu, to nadal będzie ona spełniała funkcję buforu ciepła.

Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 9 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 10

Wentylacja

Odpowiednia wentylacja pomieszczenia ma ogromny wpływ zarówno na wzrost i kondycję roślin, jak i na użytkowników ogrodu zimowego. Odpowiednia temperatura i wymiana powietrza jest aspektem, którego nie możemy pominąć, gdyż w upalne dni temperatura może dojść nawet do 60 stopni. Jeśli zależy nam na utrzymaniu stałej temperatury (np. przy roślinach egzotycznych) warto zdecydować się na wentylację mechaniczną. Warto również założyć klimatyzacją, która w upalne dni będzie chłodzić, zaś w te chłodniejsze ogrzewać. Są to jednak dość drogie rozwiązania zarówno w  zakupie, jak i w eksploatacji.

Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 11

Dobry rozwiązaniem jest wentylacja dachowa, gdzie okna są uchylne lub przesuwne na prowadnicach. Można je obsługiwać ręcznie za pomocą teleskopowego przedłużacza lub automatycznie. Najczęściej jednak stosuje się nawiewniki w oknach. Dopływ świeżego powietrza lokalizuje się w dolnej części okien, zaś ujście zużytego w najwyższym punkcie dachu. Dobrym rozwiązaniem umożliwiającym szybkie wywietrzenie są drzwi przesuwne, harmonijkowe lub uchylno-przesuwne. Skuteczną wentylację zapewniają również profile z niewielkimi szczelinami służącymi do wentylowania.

Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 12 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 13

Zacienienie

Latem, zwłaszcza podczas upałów niezbędne będzie zacienienie ogrodu zimowego, aby nie doszło do przegrzania. Można zastosować osłony zewnętrzne oraz wewnętrzne. Doskonale sprawdzą się markizy, rolety, żaluzje, przesuwne panele, czy zasłony. Należy pamiętać o zacienieniu zarówno przeszklonego dachu, jak i ścian oranżerii.

Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 14 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 15 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 16

Oświetlenie

Dodatkowym atutem naszej oranżerii będzie oświetlenie, które w pełni pozwoli korzystać z pomieszczenia bez względu na porę dnia. Dobrze zaprojektowane światło subtelnie podkreśli rośliny i wprawi nas w niezwykły nastrój. Możemy zaprojektować oświetlenie ukryte, ale również może stanowić one wyraźny akcent, np. w postaci ciekawego żyrandola lub stojących lamp.

Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 17 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 17 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 19 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 20

Wystrój

Tutaj możemy zdecydowanie zaszaleć! W zależności od przeznaczenia i potrzeby możemy umieścić tam dowolne meble. Może pojawić się wygodna kanapa, ale też duży stół do wspólnego spożywania posiłków. Możemy urządzić tam również biuro, czy też pracownię artystyczną (to będzie niezwykłe miejsce do pracy). Możliwości jest wiele. Neutralna przestrzeń pozwala na szybką zmianę charakteru pomieszczenia, czasem wystarczy zmienić tylko kilka dodatków do zmiany atmosfery. Ciekawa kanapa, fotele, czy hamak wśród roślin sprawią, że to miejsce będzie przyciągać domowników. Bo kto by nie chciał poleżeć w zimowy poranek na hamaku w otoczeniu bujnej zieleni?  To również może być doskonałe miejsce do spotkań towarzyskich i rodzinnych.

Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 21 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 22 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 23 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 24 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 26 Ogrod zimowy Oranzeria Green Design Blog 27

Mamy nadzieję, że pomoże Wam to zdecydować się na ogród zimowy oraz jego formę wizualną i użytkową ;)

 

 

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments