Ekoporadnik – recenzja książki

Przyszedł czas na pierwszą, książkową recenzję na blogu. Jeżeli na bieżąco śledzicie nasz profil na Facebook-u to nie powinno Wam umknąć, że wygrałyśmy w konkursie Ekoporadnik autorstwa Pani Kingi Rusin. Muszę się przyznać, że nie było go na liście w Zielonej Czytelni, jednak gdy książka trafiła w moje ręce to po pierwszym „przewertowaniu” nie miałam wątpliwości, że powinnam ją Wam przybliżyć, ponieważ w pewien sposób wpisuje się w tematykę.

003_ekoporadnik-14

O autorze:

Panią Kingę Rusin zapewne kojarzy większość z Was. Jest Ona znaną w Polsce dziennikarką oraz prezenterką telewizyjną. Występowała jako uczestniczka programu Taniec z gwiazdami a później także jako jurorka programu You Can Dance. Obecnie możemy oglądać Panią Kingę jako prowadzącą program Agent- Gwiazdy.

003_kinga-1

źródło: oficjalny profil facebook Kinga Rusin

Poza działalnością telewizyjną Pani Kinga jest współwłaścicielką i kreatorką marki kosmetycznej Pat&Rub by Kinga Rusin, ambasadorem WWF Polska, wiceprezesem Fundacji Cała Polska czyta dzieciom a także ma na swoim koncie dwie książki: „Co z tym życiem” oraz „Ekoporadnik” i to na tym drugim się dzisiaj skupimy.

003_kinga-2

źródło: oficjalny profil facebook Kinga Rusin

O książce:

003_ekoporadnik-1

Poradnik podzielony jest na pięć części w których Pani Kinga przybliża nam swoje poglądy i doświadczenia w temacie życia w zgodzie z naturą, zdrowej kuchni, naturalnej pielęgnacji, dbania o kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Z książki możemy się dowiedzieć trochę ciekawych informacji o autorce a przede wszystkim o jej podejściu do ekologicznego sposobu życia i przemian jakim się poddała.

003_ekoporadnik-7

003_ekoporadnik-8

003_ekoporadnik-9

Każdy rozdział opatrzony jest pięknymi zdjęciami. Dodatkowo w książce poza przemyśleniami Pani Kingi znajdują się również przepisy na łatwe do zrobienia potrawy, koktajle a także domowe kosmetyki. Znajdziecie tu krótkie charakterystyki produktów: warzyw, owoców, ziół oraz przypraw oraz ich zastosowanie i wpływ na organizm.

003_ekoporadnik-6

003_ekoporadnik-2

Książka jest w formacie 17 x 22 cm, posiada 392 strony i jest szyto-klejona z papieru kredowym przez co trochę waży, jednak takie wydanie jest uzasadnione ze względu na ilość i wielkość zdjęć zastosowanych w książce. Cena regularna to 44,90 zł, ale można go dostać taniej w zależności od księgarni.

Moja recenzja:

Muszę przyznać, że książkę zaskakująco przyjemnie się czyta, ze względu na język jakim została napisana. Pani Kinga w przystępny sposób, po prostu opowiada o ważnych dla Niej aspektach życia codziennego o tym dlaczego i w jaki sposób uczyniła swoje życie bardziej ekologicznym.

003_ekoporadnik-10

Szczególnie przypadł mi do gustu pierwszy rozdział, opisujący dlaczego zdaniem Pani Kingi tak ważne w dzisiejszych czasach jest poszanowanie przyrody i życie w zgodzie z naturą, że ekologia to nie powinny  być tylko puste hasła a realne działania. W 100% zgadzam się z każdym zapisanym tam zdaniem.

003_ekoporadnik-4

Jeżeli chodzi o pozostałą zawartość książki to muszę przyznać, że nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Wynika to z tego, że już od kilku lat interesuje się sposobami i możliwościami wprowadzenia w swoje codzienne życie proekologicznych rozwiązań. Zwracam uwagę na składy kosmetyków i kupowanych przeze mnie produktów. Dlatego treści zawarte w poradniku w większości nie były dla mnie nowością.

003_ekoporadnik-5

Uważam jednak, że przyjemnie jest mieć w domu książkę zbierającą tego typu treści. Nie trzeba szukać w interenecie przepisów na domową maskę do twarzy czy włosów albo informacji o zbawiennych właściwościach i zastosowaniu którejś z roślin, kiedy na półce ma się taki ekoporadnik.

003_ekoporadnik-3

Przy całym pozytywie treści książki jest niestety pewien aspekt, który mnie drażni. Są to „kartki z notatnika”. Co jakiś czas pojawia się zielona strona opisana jako karta z notatnika i wszystko byłoby fajnie gdyby nie to, że często występuje w połowie akapitu. Jej treść z reguły nawiązuje w jakiś sposób do tematyki danego podrozdziału jednak jest to wyrwany z kontekstu dodatkowy akapit pojawiający się, o zgrozo w połowie innego akapitu.

003_ekoporadnik-12

Doprowadziło to do tego, że w większości omijałam te zielone strony a później starałam się do nich wracać o ile o tym pamiętałam. Musicie mnie tu dobrze zrozumieć – podobają mi się kartki z notatnika bo często zawierają ciekawe i praktyczne informacje nie podoba mi się jednak ich lokalizacja w książce.

003_ekoporadnik-11

Podsumowując książka jak najbardziej na plus i chodź sama zapewne bym jej sobie nie kupiła to ucieszyłabym się dostając ją w prezencie bo uważam, że warto mieć taki poradnik w domu.

Dla kogo jest ta książka:

Ekoporadnik autorstwa Pani Kingi Rusin z pewnością przyda się osobom wchodzącym w ekologiczny sposób życia. Jeżeli kogoś z Was interesują kwestie kosmetyków naturalnych, ekożywności czy dbania o harmonię to w tej książce z pewnością znajdziecie podstawy i dowiecie się od czego zacząć oraz dlaczego powinniśmy zacząć dbać o naturę i o nas samych.

Choć nie wierzę w postanowienia noworoczne to tak sobie myślę, że ten poradnik, może być dobrym bodźcem do wprowadzenia wraz z nowym rokiem pozytywnych zmian i zrobienia czegoś dla siebie i dla przyrody.

003_ekoporadnik-13

5 stycznia 2017|Zielona czytelnia|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments