Projekt indywidualny Green Design – Kompleks wypoczynkowy z fotowoltaiką

Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a sama fotowoltaika jest jednym z najefektywniejszych sposobów wykorzystania energii słonecznej.  Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu pozwalają na generowanie elektryczności z promieni słonecznych, co daje możliwość zasilania oświetlenia, gniazdek  czy nawet drobnych urządzeń elektronicznych wewnątrz altany. Świadomość Inwestorów w kwestii OZE jest coraz większa i częściej trafiają do mnie zapytania odnośnie projektu z wykorzystaniem paneli słonecznych aby stworzyć kompleks wypoczynkowy z fotowoltaiką. W tym wpisie pokażę Wam efekty takiej właśnie współpracy gdzie zobaczycie, że altany z panelami fotowoltaicznymi to nie tylko estetyczne dodatki do ogrodu, ale także praktyczne rozwiązanie energetyczne.

Połączenie dwóch budynków

Przy tworzeniu tego projektu Inwestorom zależało na tym aby w ich przestrzeni wypoczynkowej znalazły się 2 budynki. Jeden jest inspirowany Altaną z Piwoniami a drugi Altaną z  Miskantami. Na dachach obu budynków umieściłam po 5 paneli od strony zachodniej.

Wypoczynek z fotowoltaiką 02

Altana z Piwoniami – nowe wnętrze

Jak widzicie na wizualizacjach wnętrze Altany z Piwoniami uległo delikatnej modyfikacji. Budynek jest teraz prostokątem i można wstawić tutaj dłuższy stół. W tej przestrzeni zmieniłam również okna od strony tarasu wypoczynkowego na harmonijkowe. Pozwoli to nam w lecie powiększyć altankę i stworzyć dodatkowy salon ogrodowy.

Wypoczynek z fotowoltaiką 09

Wypoczynek z fotowoltaiką 10

Salon ogrodowy

Kluczowym elementem salonu ogrodowego są meble. W zależności od preferencji, można wybrać dowolny zestaw z rattanu, drewna,  czy też aluminium. Ja w tym projekcie postawiłam na wygodne fotele, sofę i stolik kawowy w stylu Hampton. Oczywiście w takim miejscu wskazane są również dodatki – poduszki, dywaniki czy lampiony, które nadadzą wnętrzu jeszcze więcej charakteru.

Wypoczynek z fotowoltaiką 11

Wypoczynek z fotowoltaiką 03

Strefa Grillowa

Jak wiadomo strefa grillowa przy altanie to więcej niż tylko miejsce do przygotowywania potraw na świeżym powietrzu. To centralny punkt spotkań, gdzie aromatyczne smaki spotykają się z atmosferą przytulnego ogrodu, tworząc niezapomniane doznania kulinarne. I w moim projekcie nie mogło zabraknąć również takiej przestrzeni, gdzie Inwestorzy będą mogli wraz ze swoimi gośćmi przygotować grilla czy upiec pizzę na świeżym powietrzu. Przy aranżowaniu takiego miejsca pamiętajmy, że istotnym punktem jest dość spory blat, gdzie można przygotować składniki, postawić talerze czy przybory kuchenne.  Dodatkowo ważne jest zaplanowanie miejsca do przechowywania węgla, drewna opałowego czy akcesoriów grillowych, które uporządkuje naszą strefę grillową.

Wypoczynek z fotowoltaiką 04

Część z paleniskiem ogrodowym

Ogień jest naturalnym elementem, który przyciąga uwagę i budzi wiele emocji. Część z paleniskiem ogrodowym za altanką tworzy miejsce, gdzie można cieszyć się ciepłem ognia, delektując się chwilą wypoczynku w otoczeniu natury. Jest to doskonałe miejsce na grillowanie, pieczenie marshmallows czy po prostu relaks przy płomieniu ogniska.

Wypoczynek z fotowoltaiką 05

Siłownia w ogrodzie

Tak jak wspominałam wyżej, inspiracja do powstania tej siłowni była Altana z Miskantami. Jak widzicie uzupełnieniem tej sportowej przestrzeni jest strefa kominkowa, które dodaje uroku i ciepła nawet podczas wieczornych spotkań. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną w pełni wykorzystać siłownię nie tylko w ciepłe dni, ale także w chłodniejsze wieczory.

Wypoczynek z fotowoltaiką 06

Należy również pamiętać, że siłownia w ogrodzie to nie tylko miejsce do ćwiczeń, ale także oaza zdrowia i spokoju. Dzięki odpowiedniemu wyborowi sprzętu, zaplanowaniu przestrzeni i integracji z otaczającą przyrodą, siłownia w ogrodzie staje się obiektem, w którym poprawia się nie tylko kondycję fizyczną, ale również umysłową, zapewniając harmonię i dobre samopoczucie.

Wypoczynek z fotowoltaiką 07

Wypoczynek z fotowoltaiką 08

Wypoczynek z Fotowoltaiką – Korzyści dla Środowiska i Portfela

Inwestycja w altanę z fotowoltaiką ma wiele zalet. Po pierwsze, wykorzystuje ona czystą energię słoneczną, zmniejszając negatywny wpływ na środowisko poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Ponadto, wyprodukowana energia może być wykorzystana do zasilania różnych urządzeń elektrycznych, co może przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd.

Jak widzicie altana z fotowoltaiką to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących harmonijnego połączenia między funkcjonalnością, estetyką i zrównoważonym wykorzystaniem energii. Zapewniając nie tylko urokliwe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu, ale również dostarczając czystej, odnawialnej energii, stanowi idealne uzupełnienie dla nowoczesnego, ekologicznego domu i ogrodu.

Wypoczynek z fotowoltaiką 01

Marzy Ci się przestrzenna altana z dodatkową funkcją fotowoltaiki ? Chciałbyś stworzyć dedykowaną dla siebie przestrzeń opartą na Twoich potrzebach?

Chętnie pomogę Ci spełnić ogrodowe marzenia

Zapraszam do kontaktu:

mailowo: karolina@green-design.com.pl

lub telefonicznie: 603 444 128

A jeżeli jesteście na etapie szukania inspiracji to zapraszam Was do obejrzenia naszego sklepu z gotowymi projektami altan ogrodowych :)

12 stycznia 2024|3DS Max, Projektowanie, Projekty, Projekty altan|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments