Sekretne życie drzew – recenzja i porównanie

Pojawiają się w moim życiu książki, które coś we mnie zmieniają. Często przychodzą z przypadku, a czasami długo mnie kuszą, a ja z jakiegoś nieznanego powodu, się przed nimi wzbraniam.  I tak właśnie było z „Sekretnym życiem drzew”.

Ta książka atakowała mnie na każdym kroku, kusiła ale też odpychała. Bo takie wow, tyle pochlebnych recenzji, a ja się ciągle zastanawiałam jak można napisać 250 stron o drzewie, żeby chciało się to czytać? Otóż można! Mało tego, można tak napisać, żeby do ludzi w końcu dotarło jak wartościowe i niesamowite to stworzenia.

O autorze:

Peter Wohlleben jest leśnikiem z zawodu i z zamiłowania. Ukończył studia na wydziel leśniczym w Rottenburgu, obecnie jest strażnikiem leśnym pracującym dla Zarządu Lasów Państwowych w Niemczech już ponad dwadzieścia lat. Na co dzień Peter opiekuje się lasem w gminie Hümmel, jest stale zafascynowany drzewami i stara się szerzyć ekologiczne oraz ekonomiczne praktyki leśnicze, które mają przyczynić się do przywrócenia lasów pierwotnych.

O książce:

Sekretne życie drzew to książka którą określiłabym jako edukacyjny reportaż przyrodniczy.  Wiem, że brzmi to zagadkowo. Po prostu Peter Wohlleben przedstawia nam, czytelnikom świat drzew, taki jakiego na co dzień nie dostrzegamy.

Książka podzielona jest na rozdziały opisujące poszczególne zagadnienia z życia drzew. Mamy tu rozdział o społeczeństwie leśnym, o dorastaniu, dojrzewaniu płciowym drzew o tym jak czują, jak się komunikują, o tym jak długo potrafią żyć, nawet gdy nam na pozór wydaje się, że są już martwe. Możemy przeczytać o wewnętrznej walce jaką toczą każdego dnia i ile korzyści możemy czerpać z ich obecności.

Sekretne życie drzew to książka pełna ciekawostek, a co najważniejsze wszystko poparte jest wieloletnimi obserwacjami, bądź badaniami naukowymi i to nie tylko amerykańskich naukowców ;). Wszystko ubrane jest w subtelne przypisy, które nie przeszkadzają w czytaniu, a zebrane na końcu książki pozwalają w razie potrzeby odnaleźć źródło interesującego nas zagadnienia.

Książka jest w formacie 15 x 21 cm, posiada 256 strony i jest szyta z papieru ekobook w twardej oprawie. Cena regularna to 34,90 zł.

Porównanie książek:

Na rynku pojawiła się do wyboru druga wersja książki, wzbogacona pięknymi fotografiami polskich lasów. Zdjęcia są autorstwa Adama Ławnika i Krzysztofa Onikijuka. Książa jest większa oraz cięższa. Dla ciekawskich porównam, że jej wymiary to 17,5 na 24,5 cm i wykonana jest z papieru kredowego.

Ta młodsza siostra jest większą kopią wykonaną z zachowaniem proporcji stron przez co układ rozdziałów i ilość wyrazów na stronach jest taka sama jak u starszej siostry. Musiałam Wam to napisać, bo bardzo lubię taką dbałość o szczegóły.  Cena regularna to 44,90 zł

Moja recenzja:

Sekretne życie drzew zaskoczyło mnie już od pierwszych stron. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i nawet pomimo dużej ilości biologicznych informacji autor używa lekkiego, opisowego języka. Każdy rozdział zaskakuje nowymi ciekawostkami i wydaje mi się, że nawet osoby za pan brat z dendrologią będą nie raz mile zaskoczone. Ja osobiście jestem oczarowana światem drzew jaki ukazał Peter Wohlleben oraz lekkością z jaką to zrobił.

Ja jako osoba wrażliwa na piękno i pożyteczność świata fauny i flory zawsze odczuwałam pewnego rodzaju fascynacje i szacunek do drzew, a mimo to, po tej lekturze jeszcze inaczej spoglądam na drzewa, które mijam na co dzień.

Może to wydać się śmieszne ale zauważam ich cierpienie i skryte radości, ale najbardziej boli mnie postawa ludzi, ich brak szacunku do tych wiekowych olbrzymów. Nie chce absolutnie generalizować i nikogo urazić, ale uważam, że książka daje do myślenia i może otworzyć oczy tym którzy maja w sobie odrobinę rozumu i empatii.

Nie chce zdradzać treści książki, ale naprawdę bardzo gorąco polecam i zachęcam do sięgnięcia po sekretne życie drzew. Autor roztacza przed nami, czytelnikami lekko magiczny świat drzew i daje do myślenia nad potęgą przyrody w której nic nie dzieje się z przypadku.

Dla kogo jest ta książka:

Chciałabym napisać, że dla każdego i że powinna się stać lekturą, tak aby młode pokolenia wyrastały ze świadomością, że drzewo to też istota żywa, a nie przedmiot w krajobrazie i, że odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Może wówczas zmieniło by się coś w podejściu do ekologicznej gospodarki.

Jestem jednak realistką więc schodząc na ziemię napiszę, iż polecam sekretne życie drzew wszystkim miłośnikom przyrody, starszym dzieciom, młodzieży oraz dorosłym ciekawym świata roślin. Zdecydowanie zalecam do sięgnięcia po książkę wszystkich studentów kierunków przyrodniczych, leśnictwa, dendrologii, architektury krajobrazu czy ogrodnictwa.

Zdjęcia lasów znajdujące się we wpisie wykonane zostały przez jednego z autorów fotografii do książki – Adama Ławnika.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

25 stycznia 2017|Zielona czytelnia|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments