Fotografia minimalistyczna – kiedy mniej znaczy więcej

Fotografia minimalistyczna jest mi bardzo bliska. To coś, co świetnie pobudza wyobraźnię, bo w przeciwieństwie do fotografii skupiającej się na pokazaniu ogółu, wymaga bardziej wnikliwej obserwacji. Możliwe, że część z Was pomyśli, że fotografia minimalistyczna to niedocenianie piękna jakie daje nam świat, który jest pełen szczegółów. Ja uważam jednak, że ta forma fotografii docenia to piękno jeszcze bardziej poprzez “rozkładanie” rzeczywistości na czynniki pierwsze.

Fotografia minimalistyczna Krzysztof Jeżyna 01

Czysty kadr – wyrwij z rzeczywistości coś dla siebie

Inspiracji do fotografii minimalistycznej jest cała masa. Mogę Wam zagwarantować, że macie w swoich domach multum ciekawych rzeczy do sfotografowania. Skupcie się jednak bardziej na obserwacji, a nie fotografowaniu. Końcowy efekt zależny będzie przede wszystkim od tego, ile czasu poświęcicie na obserwację. Oczywiście nie proszę Was o patrzenie na każdy przedmiot w Waszych domach po parę godzin, chodzi mi raczej o ciekawe ich przedstawienie, a to z kolei wymaga nieco innego podejścia, które wymaga więcej obserwacji.

Fotografia minimalistyczna Krzysztof Jeżyna 02

Fotografia minimalistyczna Krzysztof Jeżyna 03

Zachęcam Was również do wyjścia na zewnątrz. Musicie jednak zmienić nieco podejście do fotografowania. Nie skupiajcie się na wszystkim co Was otacza. Wybierzcie konkretny element i poszukajcie w nim czegoś co Was interesuje. Nie musi to być coś niezwykłego czego nikt wcześniej nie widział. Spójrzcie na otaczający Was świat zupełnie inaczej i poukładajcie go po swojemu :)

Fotografia minimalistyczna Krzysztof Jeżyna 04

Fotografia minimalistyczna – sztuka obserwacji

Moim zdaniem minimalizm jest sztuką studiowania całości i zamykanie jej w skromnej formie. W dzisiejszym świecie gdzie każdy pędzi, warto jest się zatrzymać i odpocząć. Docenić bogactwo które otacza nas wszystkich. Uboga forma tej fotografii na pewno wzbogaci Was bardziej, niż ta przesycona szczegółami. Po prostu sami musicie tą ubogą formę odnaleźć, a osiągniecie to poprzez uważną obserwację.  Nie wykonacie tego pędząc, ponieważ w biegu zbyt wiele stracicie i pominiecie.

Fotografia minimalistyczna Krzysztof Jeżyna 05

Fotografia minimalistyczna Krzysztof Jeżyna 06

Prostota – klucz do ciekawej fotografii

Nie chcę abyście bali się tego typu zdjęć. W fotografii minimalistycznej liczy się zabawa formą. Nie bójcie się eksperymentować i zacznijcie porządkować rzeczywistość po swojemu.

Fotografia minimalistyczna Krzysztof Jeżyna 07

Fotografia minimalistyczna Krzysztof Jeżyna 08

Fotografia minimalistyczna Krzysztof Jeżyna 09

22 września 2017|Fotografia|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments