Altana ogrodowa – kreatywne inspiracje

Altana jest elementem architektonicznym bardzo często występującym w polskich ogrodach. Ciężko jest znaleźć adekwatną definicję czym powinna być, bądź jak powinna wyglądać altana, jednak wszyscy mniej więcej wiedzą co się kryje pod tym pojęciem. Nie podlega wątpliwości, że altana to miejsce w ogrodzie, które pozwala cieszyć się jego pięknem niezależnie od pogody. Z reguły ma ona formę ażurowego (nie w pełni zabudowanego) budynku wykonanego z drewna lub murowanego. Altana może być miejscem zarówno w pełni zadaszonym, osłoniętym ażurową konstrukcją jak też z zastosowanym ruchomym zadaszeniem. Podobnie jak z dachem altany sprawa ma się z jej ścianami. Jak już wspomniałam altana jest z reguły kubaturą w dużym procencie otwartą jednak można to zredukować zastosowaniem ruchomych przesłon osłaniających wnętrze altany w razie brzydkiej pogody bądź nadmiernych upałów.  Taką ścianę tworzyć mogą np.rolety, żaluzje, kotary lub firanki.

Altana jest elementem ogrodowym o dużym potencjale dekoracyjnym, trzeba tylko umieć dobrze go wykorzystać. Oczywiście nie ma co ukrywać, że atrakcyjność altany pociąga za sobą koszty jej realizacji. Jednak podobnie jak w przypadku całego ogrodu pamiętajmy, że wszystko można robić etapami i lepiej powoli a porządnie, aby coś nam służyło przez lata, niż szybko i byle jak.

Jeszcze tylko wtrącę uwagę na temat wielkości altany. Mylne jest przekonanie, że musi być ona nieduża. Jedyne ograniczenie w tej kwestii jest takie, że gdy powierzchnia altany przekracza 25m2 (na terenie miasta) lub 35m2 (poza granicami miasta) należy wystąpić o pozwolenie na budowę.

Nie trudno też zauważyć, że w Polsce altanom bardzo często brakuje „tego czegoś”. Czym jest owe „coś”? Trudno to wyjaśnić, łatwiej pokazać, może być to rodzaj użytego materiału, forma architektoniczna, kreatywne rozwiązania kompozycyjne, zawarte w projekcie funkcje użytkowe, sposób usytuowania na działce bądź względem domu. Takich wyróżników sprawiających, że altana jest miejscem wyjątkowym w którym chce się przebywać może być wiele. Ważne aby altana jako element architektoniczny w ogrodzie była jego spójnym elementem pasującym zarówno do charakteru ogrodu jak i architektury domu mieszkalnego.

Ponieważ jak wspomniałam powyżej owo „coś” łatwiej pokazać niż opisać zapraszam do oglądania inspiracji.

Najprostszą formą miejsca wypoczynkowego w ogrodzie może być pawilon. Rozwiązanie to jest też stosunkowo nie drogie i szybkie w realizacji w zależności od użytych materiałów:

prosty pawilon

pawilon ogrodowy 2

pawilon ogrodowy

pawilon ogrodowy 3

Altana w tradycyjnym rozumieniu, dla nas w Green Design wiąże się z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Czasami altana połączona jest z pawilonem co też super wygląda i daje więcej możliwości użytkowych.

trzy altany
altana 2

SONY DSC

altana ogrodowa

altana

bardzo prosta altana

modernistyczna altana ogrodowa

wizualizacja nowoczesnej altany

Coraz modniejsze są duże altany w formie garden house, czyli ogrodowej kuchni połączonej z jadalnią i miejscem do wypoczynku. Takie rozwiązanie jest niesamowicie efektowne, dodatkowo w dużej mierze pozwala na przeniesienie w sezonie letnim życia domowego do ogrodu. Jednak to jest obszerny temat na oddzielnego posta dlatego dzisiaj tylko kilka inspiracji.

garden house 2 garden house

Jeżeli spodobały się Wam nasze inspiracje to zachęcamy Was również do odwiedzenia naszych projektów:

Oraz zachęcam Was do obejrzenia naszych projektów, które mamy w regularnej sprzedaży:

http://www.sklep.green-design.com.pl

A teraz do końca lutego 2020 roku mamy PRE ORDER Altany z Miskantami. Projekt ten możecie nabyć za jedynie 1000zł brutto! (Cena regularna wynosi 2300zł brutto). Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

I zostańcie z nami, bo mamy jeszcze dla Was mnóstwo innych projektów i inspiracji :)

Źródła : pinterest.com ; archicraft.ro ; archpassiondesignblogspot.com ; dekoteriatv.pl ; nowoczesne-ogrody.pl ; patiodesigndepot.com ; projkt.ing.com.pl ; tuin.co.uk ; inotplat.com ; interiordesign2014.com

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz
Lukasz
3 lat temu

Witam ma pytanie poszukuje firmy która wykona zabudowę kuchni ogrodowej /polowej Niewczesnej z grilem wędzarnia i wszystkimi dodatkami jak na zdjęciach z bloga czy możecie dać namiary na firmy które mogą wykonać taki projekt ??

Karolina
CEO
Karolina
3 lat temu
Odpowiedź na komentarz  Lukasz

Dzień dobry Panie Łukaszu, jezeli chodzi o elementy gotowe do kuchni ogrodowych to polecam zerknąć na produkty firmy Cana Concept. Pozdrawiam serdecznie!

beata
beata
7 lat temu

cudne

Karolina
CEO
Karolina
7 lat temu
Odpowiedź na komentarz  beata

Dziękuję Pani Beato )