Wielokrotnie dostawałam pytania odnośnie storczyków: Jak o nie dbać?; Jak podlewać?; Jaki gatunek wybrać?. Dzisiaj śpieszę Wam z pomocą i chcę przedstawić pokrótce jeden z moich ulubionych storczyków, który idealnie nadaje się dla początkujących hodowców ;) Mowa tutaj o ‚Dendrobium nobile’ czyli o ‚Dendrobium szlachetnym’. Większość z Was storczyki kojarzy zapewne z rodzajem Phalaenopsis, czyli z tymi, które standardowo dostępne są w supermarketach. Niezaprzeczalnie są one również piękne, jednak na mojej liście dendrobium jest number one! :)
Występowanie
Storczyki tego rodzaju występują w całej Azji Południowej, łącznie z wyspami.
Dendrobium epifitem
A teraz mała ciekawostka odnośnie naturalnego występowania dendrobium i innych storczyków. Ta trudna nazwa czyli epifit oznacza sposób życia tej rośliny. Epifity są to rośliny, które nie zakorzeniają się w glebie, lecz rosną na drzewach, krzewach i krzewinkach. Co najważniejsze nie czerpią substancji pokarmowych z gospodarzy (tak jak robi to jemioła, która prowadzi pasożytniczy tryb życia ;) ), a jedynie uzyskują lepsze warunki świetlne.
Epifity przymocowują się szczelnie do roślin korzeniami czepnymi i tworzą plątaninę, w której gromadzi się detrytus czyli martwa materia organiczna oraz sole mineralne, z których roślina pobiera składniki pokarmowe. Wodę deszczową i parę wodną epifity pobierają najczęściej całą powierzchnią ciała, a przede wszystkim specjalną tkanką korzeniową.
Jak dbać o dendrobium?
Tak jak wspomniałam już wyżej, dendrobium nobile jest storczykiem bardzo prostym w uprawie, który polecany jest początkującym hodowcom. Każdy kto posiada storczyk, ten wie z jaką niecierpliwością czeka się, aż będzie on powtarzał kwitnienie, które niestety jest zależne od wielu czynników. Dendrobium natomiast obsypie nas kwiatami w momencie zapewnienia mu przede wszystkim odpowiednich warunków w okresie spoczynku.
Dendrobium w okresie uśpienia, czyli jesienią i zimą, wymaga chłodnego, suchego i jasnego pomieszczenia. Najlepiej jest postawić roślinę na jasnym parapecie, gdzie nie ma w pobliżu grzejnika. W tym czasie również nie powinniśmy obficie podlewać rośliny. A co ciekawsze, niektórzy hodowcy w okresie spoczynku w ogóle nie podlewają dendrobium. Oczywiście jesienią i zimą również nie nawozimy rośliny.
Okres uśpienia kończy się mniej więcej w lutym i wtedy też roślina budzi się do życia. Ponawiamy wtedy podlewanie oraz nawożenie dendrobium. Ideałem byłoby aby woda do podlewania była miękka, pozbawiona wapnia i miała temperaturę pokojową :)
Jeżeli dendrobium zadomowi się u Was na dobre, to może obsypać Was nie tylko kwiatami, lecz również keikami.
Na pierwszy rzut oka, keiki może i nie wyglądają zbyt pięknie, ale najważniejsze, że są to młode roślinki, które traktuje się jako samodzielne sadzonki. Gdy sadzonki wypuszczą korzenie można je oddzielić od rośliny lub ewentualnie pozostawić na niej.
Jeżeli moim wpisem zainspirowałam Was do kupienia dendrobium, to życzę Wam aby Wasza przygoda z tymi storczykami na tym jednym się nie skończyła! :)
Jakie produkty polecam przy hodowaniu dendrobium nobile?
Moim zdaniem jedną z bazowych rzeczy jest doniczka. Polecam Wam taką z podstawką, gdzie ucieknie nadmiar wody. Ja używam takich przezroczystych:
Amazon – https://amzn.to/48vSaoX
Bo jak wiadomo nie ma nic gorszego niż korzenie stojące w wodzie.
Kolejną rzeczą są tyczki, które będą podtrzymywały naszą roślinę. Ja nie lubię takich zwykłych wystających ‚prętów’, wole delikatniejsze rozwiązania i dlatego też stosuję takie podpórki, które są od razu z takimi haczykami:
Dzięki tym haczykom nie musimy już kupować żadnych klipsów ani zapinek :)
Amazon – https://amzn.to/48SSsG7
A ja sama już nie mogę doczekać się kiedy zobaczę dendrobium na żywo, na jednym z azjatyckich drzew :)
Tymczasem dendrobium w moim biurze umila mi czas spędzony na tworzeniu projektów, które możecie zobaczyć w naszym sklepie internetowym :)
Witam,
czy Dendrobium również wymaga przezroczystej doniczki ?
Dostałam w cieniutkiej , plastikowej ale białej.
Przesadzić do przeźroczystej ?
Z mojego doświadczenia to lepiej sobie radzą w przezroczystej. Może to też moje jakies przekonanie, ze wtedy dostają więcej światła? W każdym razie wszystkie moje storczyki są w przezroczystych doniczkach :)
Witam
Czy po przekwicie obciąć łodygi?
Pozdrawiam
Pani Joanno jak po przekwitnięciu usuwałam jedynie kwiaty :)
Mam ten rodzaj storczyka od około 4 lat – jest to jedna z niewielu roślin, które u mnie przeżyły tak długo… :) Mam dość kiepskie warunki dla roślin – parapet północno-wschodni z grzejnikiem. Po przekwitnięciu najpierw usuwałam kwiaty, ale liście tych łodyg po kilku tygodniach wysychały i opadały, więc obcinałam również te puste badylki – nie wiem czy słusznie, ale wtedy nowe łodygi zaczynały ładnie i szybko rosnąć.
Pani Karolino, jakiej ziemii należy użyć aby posadzić keiki i jak często w ogóle przesadzać roślinę?
Dokładnie tak Pani Liliano, mam wrażenie, ze te storczyki są nieśmiertelne :D Keiki poradzą sobie w specjalnej ziemi do storczyków. Musimy pamiętać o tym, żeby miały też odpowiednia wilgotność. Chodzi o to aby po posadzeniu zraszać je wodą :)
tu znalazłam kompletnie odmienną opinię fajnyogrod.pl/porady/8-najpopularniejszych-odmian-storczykow-zobacz-wybrane-rodzaje-storczykow/ „Gatunki storczyków – dobre dla średnio zaawansowanych ogrodników – Cattleya i Dendrobium”Wśród storczyków wyróżnia się gatunki łatwe i dość ciężkie w uprawie. Gatunek Cattleya i Dendrobium należą właśnie do tych nieco cięższych w uprawie, dlatego przed ich zakupem powinniśmy zapoznać się z tym, jakie mają one wymagania i jak powinna przebiegać ich pielęgnacja.
Dzień dobry Pani Doroto, każdy może mieć odrębne zdanie na ten temat. Ja mówię na podstawie swoich doświadczeń i obserwacji, a w swoim życiu już trochę storczyków miałam ;) i nadal twierdzę, że Dendrobium jest najmniej uciążliwe w uprawie, stąd też jest to idealny storczyk dla początkujących :)
Mam Dendrobia już kilka lat, ale zawsze po przesadzeniu rośliny, gniją młode psb. Przesadzam gdy podłoże jest suche. Po wyjęciu z doniczki namaczam korzenie przez 15 min, sadzę i podlewam za 10 dni. Po miesiącu gniją młode psb. Nie mam pojęcia jaki błąd popełniam przy przesadzaniu.
Jeżeli chodzi o przesadzanie to zbytniego doświadczenia nie mam. Może ktoś z naszych Czytelników będzie w stanie podpowiedzieć co może być nie tak u Pani Weroniki podczas przesadzania? :)
Ja jestem zachwycony tym kwiatem skorzystam z rad i zobaczymy. A na razie pięknie do kwitnie