Dendrobium nobile – storczyk dla początkujących

Wielokrotnie dostawałam pytania odnośnie storczyków: Jak o nie dbać?; Jak podlewać?; Jaki gatunek wybrać?. Dzisiaj śpieszę Wam z pomocą i chcę przedstawić pokrótce jeden z moich ulubionych storczyków, który idealnie nadaje się dla początkujących hodowców ;) Mowa tutaj o Dendrobium nobile’ czyli o ‚Dendrobium szlachetnym’. Większość z Was storczyki kojarzy zapewne  z rodzajem Phalaenopsis, czyli z tymi, które standardowo dostępne są w supermarketach. Niezaprzeczalnie są one również piękne, jednak na mojej liście dendrobium jest number one! :)

Występowanie

Storczyki tego rodzaju występują w całej Azji Południowej, łącznie z wyspami.

Dendrobium epifitem

A teraz mała ciekawostka odnośnie naturalnego występowania dendrobium i innych storczyków. Ta trudna nazwa czyli epifit oznacza sposób życia tej rośliny. Epifity są to rośliny, które nie zakorzeniają się w glebie, lecz rosną na drzewach, krzewach i krzewinkach. Co najważniejsze nie czerpią substancji pokarmowych z gospodarzy (tak jak robi to jemioła, która prowadzi pasożytniczy tryb życia ;) ), a jedynie uzyskują lepsze warunki świetlne.

Epifity przymocowują się szczelnie do roślin korzeniami czepnymi i tworzą plątaninę, w której gromadzi się detrytus czyli martwa materia organiczna oraz sole mineralne, z których roślina pobiera składniki pokarmowe. Wodę deszczową i parę wodną epifity pobierają najczęściej całą powierzchnią ciała, a przede wszystkim specjalną tkanką korzeniową.

Jak dbać o dendrobium?

Tak jak wspomniałam już wyżej, dendrobium nobile jest storczykiem bardzo prostym w uprawie, który polecany jest początkującym hodowcom. Każdy kto posiada storczyk, ten wie z jaką niecierpliwością czeka się, aż będzie on powtarzał kwitnienie, które niestety jest zależne od wielu czynników. Dendrobium natomiast obsypie nas kwiatami w momencie zapewnienia mu przede wszystkim odpowiednich warunków w okresie spoczynku.

Dendrobium w okresie uśpienia, czyli jesienią i zimą, wymaga chłodnego, suchego i jasnego pomieszczenia. Najlepiej jest postawić roślinę na jasnym parapecie, gdzie nie ma w pobliżu grzejnika. W tym czasie również nie powinniśmy obficie podlewać rośliny. A co ciekawsze, niektórzy hodowcy w okresie spoczynku w ogóle nie podlewają dendrobium. Oczywiście jesienią i zimą również nie nawozimy rośliny.

Okres uśpienia kończy się mniej więcej w lutym i wtedy też roślina budzi się do życia. Ponawiamy wtedy podlewanie oraz nawożenie dendrobium. Ideałem byłoby aby woda do podlewania była miękka, pozbawiona wapnia i miała temperaturę pokojową :)

Jeżeli dendrobium zadomowi się u Was na dobre, to może obsypać Was nie tylko kwiatami, lecz również keikami.

Na pierwszy rzut oka, keiki może i nie wyglądają zbyt pięknie, ale najważniejsze, że są to młode roślinki, które traktuje się jako samodzielne sadzonki. Gdy sadzonki wypuszczą korzenie można je oddzielić od rośliny lub ewentualnie pozostawić na niej.

Jeżeli moim wpisem zainspirowałam Was do kupienia dendrobium, to życzę Wam aby Wasza przygoda z tymi storczykami na tym jednym się nie skończyła! :)

A ja sama już nie mogę doczekać się kiedy zobaczę dendrobium na żywo, na jednym z azjatyckich drzew :)

 

21 lutego 2018|ABC ogrodnika, Katalog roślin, Lifestyle, Praktyczne porady|0 komentarzy