Oczar zimą czyli pierwsze kwiaty w naszym ogrodzie

Jest mi niezmiernie miło poinformować Was, że dużymi krokami zbliżamy się do wiosny!  I z tej okazji przygotowałam Wam małą niespodziankę. Ja osobiście już z niecierpliwością wyczekuję każdego nawet najmniejszego znaku wiosny. Do przebiśniegów jeszcze trochę muszę poczekać, ale jest roślina, która właśnie teraz ma swoją porę kwitnienia. Jest to oczar (Hamamelis). Słyszeliście o nim wcześniej? Jak widzicie poniżej, kwiaty może najpiękniejsze nie są, ale już sam fakt, że roślina budzi się do życia, mnie samą ogromnie podnosi na duchu :)

Oczar zimą Green Design Blog_01

Gatunkami, które możemy spotkać w Polsce są:

  • oczar japoński (Hamamelis japonica)
  • oczar omszony (Hamamelis mollis)
  • oczar wirginijski (Hamamelis virginiana
  • oraz oczar pośredni (Hamamelis intermedia) będący mieszańcem japońskiego i omszonego

Gatunki oczaru mają też oczywiście różne odmiany, które różnią się między sobą przede wszystkim kolorem kwiatów, wysokością oraz porą kwitnienia. Niektóre rośliny zaczynają kwitnąć już nawet w styczniu.

Oczary są krzewami dorastającymi średnio do 4 metrów, posiadającymi  szeroki pokrój i do prawidłowego rozwoju wymagają dużo przestrzeni. Niezbyt dobrze znoszą cięcie, a rany na roślinie powoli się zabliźniają i niestety w ich miejscu nie wyrastają młode pędy, dlatego też z cięciem należy uważać ;) Należy też pamiętać, że młode okazy mogą przemarzać, dlatego zimą wymagają okrywania. A najbezpieczniej będzie jak roślinę posadzimy w miejscu osłoniętym od wiatru.

A szukając zimowych zdjęć oczaru, zdecydowanie najwięcej było tych, o żółtym zabarwieniu kwiatów. Z resztą zobaczcie sami ;)

Jako ciekawostkę powiem Wam również, że oprócz dość nietypowego kształtu kwiatów, który pojawia się zimą, rośliny te mają jeszcze jedną zaletę. Ich liście oraz kora wykorzystywane są w ziołolecznictwie, a produkowane z nich leki stosuje się głównie zewnętrznie, gdyż przyśpieszają regenerację skóry.

Jesienią natomiast liście przebarwiają się na ceglasto czerwony kolor, co jest dodatkową atrakcją także w sezonie jesienno-zimowym.

Tak jak pisałam wyżej kwiaty są małe, niepozorne i zapewne w sezonie letnim większość z nas po prostu przeszła by obojętnie obok tego krzewu, ale teraz zimą widząc taki obrazek, to jak się nie uśmiechnąć, skoro wiadomo już, że wiosna jest blisko? :)

Dlatego też pamiętajcie żeby w tym roku posadzić w swoim ogrodzie taki okaz, aby następnej zimy,  już w nawet styczniu móc cieszyć się przyrodą, która właśnie teraz budzi się do życia :)

5 marca 2018|ABC ogrodnika, Katalog roślin|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments