Świąteczne drzewko czyli jak zadbać o choinkę w domu

W związku z tym, że kartki z grudniową datą uciekają coraz szybciej, ostatnio przybliżyłam Wam problem wyboru drzewka świątecznego. Wiecie już, że macie do wyboru drzewko sztuczne lub żywe, w przypadku żywego wiecie też w jakich gatunkach możemy wybierać. Kupując świąteczne drzewko chcemy aby wraz z nim klimat świąt gościł w naszym domu jak najdłużej.

green-design-blog_pielegnacja-choinki-10 A jak wiadomo u nas święta zaczynają się zaraz po 1 listopada a kończą się grubo po nowym roku, a zwłaszcza na podlasiu, gdzie 6 stycznia zaczynają się święta prawosławne, więc Ci który obchodzą je podwójne (na przykład ja :) ) świętują na prawdę długo. Zazwyczaj nie wpadamy w świąteczny szał od razu w listopadzie, ale już na początku grudnia owszem. Galerie zapełniają się ludźmi, szukamy prezentów no i pojawiają się stoiska z choinkami. Dziś podpowiem Wam co zrobić aby nasze świąteczne drzewko jak najdłużej zdobiło nasz dom.

drzewko świąteczne pielęgnacja drzewko świąteczne pielęgnacja drzewko świąteczne pielęgnacja

Wybór drzewka

Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się chwilami spędzonymi w rodzinnym gronie przy pięknej i pachnącej choince, warto pamiętać o kilku zasadach związanych z zakupem, dekorowaniem i pielęgnacją świątecznego drzewka.

drzewko świąteczne pielęgnacjaBardzo ważny jest już sam wybór choinki. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na drzewko cięte czy w doniczce, warto zwrócić uwagę czy igiełki mają soczysty zielony kolor, a gałązki są giętkie i elastyczne, co świadczy o tym, że choinka jest świeża. Wybierając takie drzewko mamy pewność, że choinka będzie nam towarzyszyła przez całe Święta. Wspominałam już też, że drzewka najpopularniejszego świerku pospolitego, zazwyczaj dość szybko gubią igły. Dlatego warto zdecydować się jednak na świerk srebrny lub kłujący czy też wybrać najtrawalszą wersję -jodłę.

drzewko świąteczne pielęgnacja

Co robić aby świąteczne drzewko nie gubiło igieł?

Gdy już podejmiemy decyzję i wybierzemy tą najpiękniejszą, idealną i kształtną choinkę musimy o nią odpowiednio zadbać w domu aby cieszyć się nią jak najdłużej.

green-design-blog_pielegnacja-choinki-11 Po przyniesieniu drzewka do domu należy je oczyścić i wybrać miejsce, w którym je ustawimy. Jeśli chcemy przedłużyć radosne chwile pachnące choinką, warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak temperatura w domu, codzienne nawadnianie i odżywianie drzewka – zarówno ciętego jak i w doniczce.

drzewko świąteczne pielęgnacja

Temperatura

Szczególną uwagę należy zwrócić na to aby nasza choinka w żadnym wypadku nie była ustawiona w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła. Unikajmy zatem sąsiedztwa kaloryferów lub kominka. W pomieszczeniu, w którym ulokujemy nasze świąteczne drzewko, temperatura nie powinna przekraczać 20-21°C, czyli optymalnej również dla nas . Zmarźluchom niestety zostają ciepłe swetry i nasze sposoby na zimowe rozgrzewanie.

green-design-blog_pielegnacja-choinki-4

Woda

Pamiętajmy również, aby codziennie sprawdzać poziom wody i uzupełniać jej niedobór. W przypadku materiału doniczkowanego będzie to polegało na kontrolowaniu wilgotności podłoża, a co w przypadku drzewka ciętego ? Przed wstawieniem choinki do stojaka należy obciąć kawałek pnia, około 2-3 cm, a następnie zahartować go wkładając drzewko do wiaderka lub stojaka z ciepłą wodą. Dzięki temu choinka będzie lepiej wchłaniała wodę. Na rynku mamy dostępne stojaki do choinek, które są wyposażone w pojemniki na wodę. Należy tylko pamiętać o tym, aby woda dosięgała poziomu pnia i dolewać ją w małych ilościach a regularnie, ponieważ odstała woda w takim pojemniku może szybko zzielenieć.

green-design-blog_pielegnacja-choinki-5

W przypadku materiału ciętego odpowiednie nawadnianie drzewka nie uchroni go oczywiście przed utratą igliwia. ale sprawi, że nie będzie  ono gubiło igieł tak szybko, a tym samym przetrwa z nami radośnie całe święta.

Inne triki

Nasze świąteczne drzewko,  nie ważne czy ścięte czy doniczkowane potrzebuje do życia i rozwoju witamin oraz mikroelementów. Warto więc raz na jakiś czas dodawać do wody, którą podlewamy drzewko, specjalne odżywki np.: marki Chrysal. Preparat dostępny jest w małych saszetkach jednorazowego użytku, sprzedawanych w kwiaciarniach.  Dzięki temu dostarczymy choince wszystkich niezbędnych składników, aby nie gubiła igieł i pięknie pachniała przez długie tygodnie.

green-design-blog_pielegnacja-choinki-6

 

Jest jeszcze jedna ważna rzecz o której nie wspominałam wcześniej. W przypadku materiału doniczkowanego, odpowiednia opieka nad nim i pielęgnacja pozwoli nam wiosną posadzić drzewko w naszym ogrodzie.

green-design-blog_pielegnacja-choinki-9

Jeżeli z takim zamysłem kupiliście swoje świąteczne drzewko, to chcę zwrócić Waszą uwagę na jeszcze jedną ważną sprawę. Mianowicie aby mieć większą pewność, że nasze drzewko dożyje w doniczce wiosny oraz przyjmie się po posadzeniu warto je zakupić w szkółce roślin ozdobnych, sklepie ogrodniczym lub u zaufanego sprzedawcy. To nam daje pewność, że kupujemy materiał doniczkowany, a nie wykopany i zadoniczkowany na potrzeby świąt.

Spytacie co to za różnica? Znacząca! Drzewka, które są doniczkowane w szkółkach lub przez profesjonalnych ogrodników mają prawidłowo rozwinięty system korzeniowy, który umożliwia im właściwą egzystencję w doniczce. Natomiast drzewka kopane przed świętami, to materiał tak na prawdę ukszkadzany i wkładany do doniczki na pewną śmierć, gdyż nie jest to odpowiedni termin na takie zabiegi, ponadto drzewka są wkładane do zbyt małych doniczek, które uniemożliwiają im jakikolwiek rozwój. Dzieje się to oczywiście ze względów marketingowych – no bo kto kupi drzewko świąteczne, którego donica będzie niemal tak wielka jak choinka? :)

Jak nie dać się oszukać?

Co prawda w tym roku w dużych sieciach handlowych zauważyłam tendencję, że informuje się klienta na etykiecie poza tym z jakim gatunkiem ma do czynienia również o tym, że jest to materiał kopany. Pozytywnie mnie to zaskoczyło, jest to przynajmniej uczciwe, ponieważ klient może zdecydować się na zakup ze świadomością, że to drzewko prawdopodobnie nie przeżyje. Ale i bez takiej informacji na etykiecie bardzo łatwo jest poznać, że drzewko zostało niedawno wykopane. Jak? Sprzedawcy zazwyczaj dodatkowo maskują doniczkę plastikowym, nieprzejrzystym workiem, niby ze względu na zachowanie czystości. Chodzi głównie o to abyśmy nie widzieli, że drzewko w doniczce nie jest dobrze ukorzenione. Zazwyczaj ponad doniczkę wystaje też spory kopczyk ziemi, co w przypadku materiału doniczkowanego jest niedopuszczalne. Nasze podejrzenia powinno też zwrócić to, że drzewko w doniczce jest przekrzywione czy też niestabline.

Mam nadzieję, że dzięki moim radom Wasze świąteczne drzewka będą tworzyły klimat świąt jak najdłużej.

green-design-blog_pielegnacja-choinki-13 green-design-blog_pielegnacja-choinki-14

Dbając o choinkę należy mieć jeszcze na uwadze , że czasami pomimo naszych starań….

drzewko świąteczne pielęgnacja

A jak tam u Was? Drzewka już w pełnej krasie czekają na święta czy dopiero zaczynacie poszukiwania? Pochwalcie się w komentarzach swoimi choinkami.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments