Kalendarz prac ogrodniczych – luty

Luty w ogrodzie!

Choć przyroda jeszcze uśpiona w zimowym śnie, to jednak pod koniec lutego na niebie może udać się dostrzec pierwsze klucze gęsi oznajmiające swoim gęganiem, że wkrótce nadejdzie wiosna. Jest to najlepsza wiadomość jaką mogą usłyszeć miłośnicy prac ogrodowych! Tymczasem nie zapominajmy jednak o naszych zimowych obowiązkach ogrodnika.

zima2

Druga połowa lutego to dobry czas na cięcie drzew i krzewów owocowych takich jak: porzeczka i agrest (zabieg ten należy wykonać, zanim rozwiną się nowe pączki). Także w drugiej połowie lutego wykonujemy cięcie prześwietlające drzew owocowych. Jako pierwsze zabiegowi temu poddajemy wytrzymałe na mróz odmiany jabłoni i gruszy. Wszystkie rany zabezpieczajmy smarując je preparatem grzybobójczym. Podczas zabiegu cięcia starajmy się usuwać wszystkie gałęzie z objawami chorób, wycinamy pędy pokładające się i zachodzące na siebie . Usuwamy także pędy, które konkurują z przewodnikiem. Zabieg cięcia należy przeprowadzać w suche, ciepłe dni, gdy temperatura jest wyższa niż -5°C.

Jak wspominałem już w poście styczniowym, ciągle musimy pamiętać, że podczas obfitych opadów śniegu należy otrzepywać gałęzie z zalegającego śniegu. Przy niskich temperaturach, kontrolujmy okrycia naszych roślin. Jeżeli w ogrodowym stawie zimują ryby, pamiętajmy aby tafla wody nie zamarzała.

Rozbijamy skorupę śnieżną, która tworzy się, gdy nocą zamarza nadtopiony w dzień śnieg. Zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu pleśni śniegowej, która może zniszczyć trawnik.

Środek zimy to trudnyptak okres dla zwierząt a szczególnie ptaków, bo kończą się zapasy oferowane przez matkę naturę. Warto więc pamiętać o skrzydlatych sprzymierzeńcach, które pomagają w tępieniu szkodników. A więc dokarmiajmy naszych skrzydlatych gości najlepiej ziarnami zbóż lub kaszą. Tutaj możecie znaleźć nasze propozycje na oryginalne karmniki i domki dla ptaków.

 

Green Design Blog _ Nasze Realizacje 2014 _ Sikorki na balkonie

Pozdrawiam, wiosna tuż tuż… ;)

 

Źródła zdjęć:
www.photofreak.us
www.pinterest.com
3 lutego 2015|ABC ogrodnika, Kalendarz, Pielęgnacje|0 komentarzy
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments