Dzień florysty – 27 kwietnia

27 kwietnia – dzień florysty

Od 2010 roku floryści świętują swój dzień 27 kwietnia. Zawód ten, choć praktykowany od wielu lat, dopiero w 2002 roku wpisany został na listę klasyfikacji zawodów i specjalności prowadzoną przez MPiPS. Dzień florysty w Polsce upowszechnił się dzięki osobom związanym z Forum kwiatowym.

 

Kim jest florysta?

Florysta zajmuje się tworzeniem dekoracji z roślin, w pełni wykorzystując ich walory zdobnicze i estetyczne. Często pracuje podczas organizacji różnych imprez i uroczystości, gdzie ważna jest oprawa wizualna (śluby, komunie, itp.). W swojej pracy opiera się na wiedzy z zakresu właściwości roślin, rodzajów kompozycji roślinnych, czy aranżacji wnętrz.

Florystyka ma różne specjalności. Florystyka okolicznościowa, ślubna, funeralna (pogrzebowa), bożonarodzeniowa – związana jest z okolicznościami, które florysta uświetnia swoimi dekoracjami. Florysta powinien potrafić przygotować kompozycję na każdy rodzaj uroczystości. Każda kwiaciarnia, czy pracownia ma swoją specyfikę i zazwyczaj specjalizuje się w pewnej grupie usług. Inną specyfikę mają pracownie ślubne, a inną kwiaciarnie, gdzie od ręki można kupić bukiet okolicznościowy.

Wyzwania

Floryści pracują z towarem, który jest bardzo delikatny i nietrwały. Muszą mieć niezbędna wiedzę, by móc jak najdłużej zachować trwałość kwiatów, które są głównym narzędziem ich pracy. Jak zachować trwałość kwiatów ciętych w wazonie podpowiadałam Wam nie tak dawno w poprzednim wpisie.

Czas pracy florysty często nie jest normowany. W dni świąteczne i je poprzedzające, np. Dzień Kobiet, Walentynki florysta pracuje po kilkanaście godzin dziennie. W sezonie od wiosny do jesieni popyt na kwiaty jest większy, niż zimą przez co pracy również jest więcej.

Jest to praca twórcza. Nie ma dwóch takich samych zleceń. Od osoby na tym stanowisku wymaga się kreatywności i umiejętności wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Zdolności manualne są niezbędne by móc wykonać precyzyjne elementy techniczne wiązanek, wianków, czy elementów biżuteryjnych.

Prawdziwi floryści, to ludzie z powołania, którzy kochają kwiaty i wyrażają to przez kompozycje wykonywane z zastosowaniem zasad obowiązujących we współczesnej florystyce. Florysta powinien być na bieżąco z roślinnymi trendami, szkolić się na warsztatach i odwiedzać od czasu do czasu kwiatowe wystawy.

Muszę Wam powiedzieć, że kocham kwiaty i po prostu nie mogę bez kontaktu z nimi. Uważajcie. To może być zaraźliwe! :)

27 kwietnia 2019|Przemyślenia|1 komentarz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
5 lat temu

Wykonywanie takiego zawodu musi byc bardzo przyjemne. Otoczenie tak wielu pięknych kwiatów wpływa chyba pozytywnie na nastrój.