Pogoda za oknami jest jeszcze co prawda bardzo kapryśna, ale ogłaszamy wszem i wobec, że wielkimi krokami zbliża się już wiosna! :) Czyli czas, kiedy zaczniemy wiosenne porządki w naszych ogrodach.
Uzyskanie pięknego i zadbanego ogrodu to cel, do którego dochodzi się cierpliwością i pracą. Oczywiście w rozmowach z naszymi Klientami słyszymy, że ogród ma być „bezobsługowy”. Niestety Kochani, pomimo rozwoju różnych technologii, nadal nie ma ogrodu, który nie wymaga pielęgnacji. Są natomiast ogrody mądrze zaprojektowane – takie mamy w swojej ofercie – gdzie pielęgnacja ogrodu może być bardzo przyjemnym zajęciem. Zwłaszcza jeśli wyposażymy się w swój niezbędnik ogrodnika!
Kompletujemy niezbędnik ogrodnika
Różne prace ogrodnicze, wymagają różnych narzędzi – inne służą do pielęgnacja trawnika, inne do przycinania drzew i krzewów, jeszcze inne do dbałości o rabaty. Sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór narzędzi – od najzwyklejszych, po droższe – ergonomiczne, trwałe, wykonane z odpornych materiałów. Zadaniem narzędzi ogrodniczych jest zredukowanie do minimum wysiłku wkładanego w pracę i co za tym idzie zwiększenie jej wydajności.
Jak ocenić, czy dany sprzęt nadaje się do naszego ogrodu?
Narzędzia i sprzęty wybierane do pielęgnacji naszego ogrodu muszą być przede wszystkim trwałe, solidne, ale również wykonane z lekkich materiałów, które będą jednocześnie odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne, takie jak niekorzystne warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne itp.
Powinno być również ergonomiczne, uniwersalne i funkcjonalne. Nie powinniśmy za bardzo brać pod uwagę aspektów finansowych. Często pozorne oszczędzanie kończy się tym, że kilka miesięcy później kupujemy kolejny model. Niestraszna narzędziom powinna być susza, wilgoć czy mróz. Jeśli jesteśmy w posiadaniu niewielkiego ogrodu, wtedy oczekujemy, żeby również narzędzia zajmowały mało miejsca, przechowując je w garażu czy piwnicy.
Narzędzia powinny być dostosowane do każdego użytkownika, również starszych osób, które oczekują komfortu i lekkości, żeby pielęgnacja ogrodu nie była uciążliwa. Materiały, z których wykonuje się narzędzia muszą bardziej odporne na uderzenia, więc często korzysta się z usług tworzyw sztucznych. W większości przypadków mamy do czynienia z poliamidami, które są dodatkowo wzmocnione włóknem szklanym czy węglowym.
Jakie narzędzia są niezbędne w ogrodzie?
Szpadel, nożyce do trawnika, kosiarka, łopatka, grabie, taczka, sekator, motyka. Zaopatrzeni w taki zestaw, możemy ruszać do ogrodu. To takie wyposażenie podstawowe, jednak nasz niezbędnik musi być spersonalizowany, czyli dopasowany do naszego ogrodu. W czym możemy wybierać?
Narzędzia do cięcia, strzyżenia i formowania roślin
Narzędzia ręczne
Sekatory
- Jednoręczne służą do cięcia pędów o średnicy 15 mm, dwuręczne – o średnicy do 40 mm, natomiast modele wyposażone w specjalną przekładnię zębatą bez trudu usuną gałęzie o grubości do 55 mm. W sprzedaży znajdują się także sekatory z ostrzami zapobiegającymi wysuwaniu się pędów, obrotową głowicą, akumulatorem oraz dla osób leworęcznych.
- W dwuręcznych, np. typu tukan, długie rączki tworzą dźwignie i odciążają użytkownika – cięcie wymaga użycia mniejszej siły, a narzędzie sięga do wyżej położonych gałęzi. Modelem o podobnym działaniu jest sekator typu żyrafa, który przeznaczono do wymiennego osadzania na teleskopowej lancy.
Nożyce do żywopłotu i formowania roślin
Mogą mieć długie proste lub pofalowane ostrza, dodatkowo pokryte teflonem oraz gumowe odbijacze na uchwytach.
Siekiery, kliny
To akcesoria dla właścicieli dużych zadrzewionych ogrodów oraz posiadaczy kominków.
Narzędzia mechaniczne
Nożyce elektryczne i spalinowe
Wyposażone są w prowadnice tnące o długości np. 60 cm, 80 cm. Umożliwiają szybkie cięcie długich żywopłotów. Warto zainteresować się modelami z przystawką nagarniającą pędy, z obrotową głowicą (o 180 stopni).
Nożyce elektryczne z napędem akumulatorowym
Przydają się przy formowaniu roślin. Po naładowaniu akumulatora pracują 40–70 minut.
Pilarki łańcuchowe – elektryczne i spalinowe
Obetną najgrubsze gałęzie, które trudno usunąć ręcznie. Są to narzędzia dla zapalonych ogrodników, posiadaczy większych ogrodów, którzy bardzo angażują się w pielęgnację zieleni. W przypadku mniejszych założeń warto z takimi pracami zwrócić się do profesjonalnej firmy zajmującej się pielęgnacją ogrodów.
Urządzenia do rozdrabniania gałęzi i resztek roślin
Nie jest to narzędzie niezbędne, jednak dość przydatne nawet w niewielkim ogrodzie. Z cięciem nierozerwalnie powiązane jest uprzątnięcie resztek roślinnych. Zamiast bezsensownie palić, albo wywozić za opłatą, lepiej je poszatkować i wykorzystać do ściółkowania rabat lub jako dodatek do kompostu. W przydomowych warunkach sprawdzą się elektryczne rozdrabniacze z silnikiem o mocy od 1600 W do 2500 W.
Narzędzia do kopania, sadzenia i grabienia
- Łopaty i szpadle
Nowoczesne modele łopat wyposaża się w specjalnie wyprofilowane trzonki i blachownice, które wykonuje się z różnych materiałów, w tym ze stali szlachetnej. Ergonomicznie zaprojektowane narzędzia są lżejsze i trwalsze niż tradycyjne, a praca nimi łatwiejsza. Ponadto, na jakość pracy duży wpływ ma dopasowanie długości trzonka do wzrostu użytkownika. Dla osób o niskim wzroście właściwy jest trzonek o długości 80 cm, dla wyższych – 90 cm.
- Nieduże łopatki do sadzenia, pazurki
Przydadzą się do spulchniania gleby na rabatach czy w doniczkach. Motyka do usuwania chwastów; jeśli prowadzimy ogród warzywny lub pielęgnujemy liczne rabaty kwiatowe – można się też zaopatrzyć w sadzarki czy szpatułki, które ułatwią sadzenie i pikowanie roślin,
- Grabie
Oferta narzędzi do grabienia jest obecnie ogromna. Na lekkie gleby przeznacza się grabie z wytrzymałego tworzywa i lekkiego metalu. Na ciężkie – grabie z metalu o grubych zębach. Produkuje się grabie sztywne i elastyczne, w rozmaitych kształtach i szerokościach – od wąskich po bardzo szerokie (do 77 cm). W niewielkich ogrodach najbardziej przydatne są lekkie grabie do liści oraz trawnika.
Coraz więcej właścicieli ogrodów ułatwia sobie zbieranie liści, stosując do tego celu elektryczne lub spalinowe dmuchawy i odkurzacze.
Narzędzia do transportu
W żadnym ogrodzie nie powinno zabraknąć odpowiedniego sprzętu transportowego. Do przewożenia ziemi kompostowej, odpadków, worków z nawozami lub ze ściółką, warto sprawić sobie taczki z jednym lub dwoma kołami (wykonane z metalu, tworzywa sztucznego), w mniejszych ogrodach sprawdzi się również mały dwukołowy wózek.
Urządzenia do ochrony roślin
Podobnie jak z wycinaniem większych gałęzi, tak i opryski możemy zlecić profesjonalnej firmy zajmującej się pielęgnacją ogrodów. Jeżeli decydujemy się wykonywać opryski sami w niewielkim ogrodzie wystarczy mały ręczny opryskiwacz, w sprzedaży znajdziemy też większe opryskiwacze plecakowe. Ponieważ większość środków ochrony roślin jest szkodliwa dla zdrowia, koniecznie trzeba zadbać o ochronę dróg oddechowych i oczu. Warto zaopatrzyć się w odzież i akcesoria ochronne: maseczkę i okulary.
Urządzenia do podlewania ogrodu
Gdy w naszym ogrodzie nie ma automatycznego systemu nawadniania powinniśmy zaopatrzyć się w dłuższy wąż ogrodowy, najlepiej na bębnie, konewka będzie praktyczniejsza przy małym ogrodzie lub tylko tarasie, a wąż przy większym. Przyda się też zraszacz np. ręczny, uchylny, wahadłowy, obrotowy.
Nowością na rynku ogrodniczym są lekkie, nieplączące i nie załamujące się węże, które po napełnieniu wodą zwiększają swoją długość aż trzykrotnie, a po zamknięciu dopływu wody wracają do swojej pierwotnej długości. Sprzedaje się je w kilku długościach – 2,5, 5 i 8 m (po napełnieniu osiągają odpowiednio: 7, 14 i 23 m). Ich przechowywanie jest łatwiejsze, niż węży tradycyjnych.
Zobaczyć jak to działa możecie na krótkim filmiku.
Urządzenia do koszenia trawnika
Koszenie trawnika jest zabiegiem pielęgnacyjnym , którego nawet w małym ogrodzie nie unikniemy (chyba, że nie mamy trawnika :) ). Wybierając kosiarkę, należy brać pod uwagę ukształtowanie terenu, wielkość oraz typ trawnika, jak również zdecydować o rodzaju: zasilania (ręczny, elektryczny, spalinowy) i mechanizmu tnącego (bębnowy lub rotacyjny). Kosząc trawnik o powierzchni 1000 m2, pokonuje się każdorazowo do 3 km, co należy jeszcze pomnożyć przez co najmniej 20 koszeń w ciągu całego sezonu. Dlatego ważnym parametrem doboru kosiarki jest jej szerokość robocza. Tutaj rynek wychodzi nam naprzeciw z bardzo szeroką ofertą, każdy znajdzie coś na miarę własnych potrzeb:
- ręczne kosiarki bębnowe
Mają niewielką szerokość koszenia (do 30 cm), nieskomplikowaną budowę (noże zamontowane na bębnie) i polecane są do obsługi małych równych trawników o powierzchni do 50 m2. Nie nadają się do terenów pofałdowanych i leśnych.
- kosiarki elektryczne
To sprzęt lekki i zwrotny, z silnikiem o niewielkiej mocy (zwykle do 1800 W). Szerokość robocza noża wynosi 30–45 cm, dlatego urządzenia przeznacza się do trawników o powierzchni do 500 m2. Im więcej jest w ogrodzie zewnętrznych punktów poboru prądu, tym krótszym kablem manewruje się podczas koszenia, a to przekłada się na usprawnienie pracy.
Bez kabla elektrycznego na trawniku pracują nowoczesne modele zasilane akumulatorem oraz kosiarki automatyczne. Te ostatnie nie potrzebują udziału człowieka, ponieważ obszar koszenia zaznacza, wkopany na obrzeżu trawnika, niskonapięciowy przewód elektryczny. Takie urządzenia zasilane są najczęściej bateriami słonecznymi albo akumulatorem.
Propozycją na miarę współczesnych, zaawansowanych technologicznie czasów, są też kosiarki poduszkowe, przeznaczone na tereny pofałdowane lub z dużym nachyleniem (do 60 stopni). Strumień powietrza, wytworzony przez dmuchawę, unosi urządzenie kilka milimetrów ponad powierzchnię trawnika. Brak tarcia ułatwia manewrowanie kosiarką na trudnym terenie.
- kosiarki spalinowe
Nadają się do większych trawników, bo mają silnik o mocy od 3,5 do 5,5 KM oraz pole koszenia do 55 cm. Liczne modele wyposażone są w dodatkowe funkcje: napęd na koła, regulację wysokości cięcia, rozdrabnianie resztek, elektryczny zapłon oraz kosz na ściętą trawę.
- minitraktorki spalinowe
Urządzenia te zaprojektowano z myślą o największych trawnikach. Mają imponującą charakterystykę: silnik o mocy kilkunastu KM, agregat jedno- lub kilkunożowy z szerokością koszenia od 70 do 150 cm, kosz na ścinki, możliwość montowania wielu przystawek, np. aeratora, pługu, szczotki do mycia twardych nawierzchni. Są komfortowe, ale drogie.
- kosy oraz podkaszarki elektryczne i spalinowe
Docierają wszędzie tam, gdzie nie mogą kosić trawy kosiarki i minitraktorki. Idealnie pielęgnują rowy, miejsca przy ogrodzeniu, rabatach, wokół drzew. Elementem tnącym jest żyłka lub specjalna tnąca tarcza.
Narzędzia do pielęgnacji trawnika
Do przycinania brzegów trawnika przydają się nożyce ręczne albo akumulatorowe i obrotowym, teleskopowym trzonkiem z funkcją włączania i wyłączania. Wypielęgnowany trawnik to w dużej mierze zasługa wiosennej i jesiennej aeracji oraz wertykulacji. Posiadaczom przydomowych ogrodów polecamy zlecić wykonanie tych zabiegów profesjonalnej firmie zajmującej się pielęgnacją ogrodów. Zapalonym ogrodnikom do wykonania tych czynności służą narzędzia ręczne: ostre grabie i widły, skaryfikatory, nakładki na buty z kolcami, wał z kolczastymi pierścieniami. Na większych areałach lepiej sprawdzą się elektryczne lub spalinowe wertykulatory.
Mam nadzieję, że ułatwiłam Wam trochę wybór wyposażenie Waszego indywidualnego niezbędnika. Pamiętajcie przede wszystkim o umiarze :) jak we wszystkim. Tak jak wspominałam przy poszczególnych narzędziach, ważne jest dopasowanie zarówno typu jak i ilości narzędzi do powierzchni ogrodu oraz przede wszystkim do naszego podejścia do pielęgnacji ogrodu :)