Jak mogliście już zauważyć po naszych projektach, my osobiście zwracamy ogromną uwagę na detale. Przy komponowaniu każdego miejsca staramy się, aby było ono jak najbardziej przytulne. Najprostszym zabiegiem, który tworzy klimatyczny zakątek jest oczywiście oświetlenie. Jeśli zatem mamy już wymarzone miejsce odpoczynku na świeżym powietrzu, w ogrodzie, na balkonie, czy tarasie, albo planujemy i projektujemy taką przestrzeń warto zwrócić też uwagę właśnie na ten aspekt. Spędzanie ciepłych letnich wieczorów w tak przyjemnym miejscu stanie się nieodzowną częścią naszego wypoczynku, czy spotkań z rodziną i przyjaciółmi. A teraz kilka słów jak dobrać klimatyczne oświetlenie w ogrodzie.
Wybór oświetlenia
Przy wyborze musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
-dostęp do prądu, możliwość jego przyłączenia/ podciągnięcia,
-lokalizację altany,
-budżet przeznaczony na założenie oświetlenia i jego eksploatację,
-częstotliwość użytkowania,
-powierzchnię do oświetlenia,
-charakter i styl projektowanej lub istniejącej przestrzeni,
-ukrycie oświetlenia lub jego wyeksponowanie,
-możliwość zamontowania danego typu oświetlenia,
-preferencje użytkowników.
Dostęp do prądu
Jeśli nie mamy możliwości podciągnięcia prądu możemy zdecydować się na oświetlenie np. lampionami na świece, które są niezwykle klimatyczne i wprowadzają tajemniczy nastrój. Wiele jest też typów oświetlenie, które gromadzą energię w ciągu dnia, posiadają bowiem baterie słoneczne i wieczorem możemy bez problemów cieszyć się ich światłem. Tutaj należy jednak sprawdzić żywotność takiej lampy. Istnieje również oświetlenie LED, gdzie do zasilenia są wykorzystane zwykłe baterie.
Łatwy dostęp do prądu z pewnością przemawia za tradycyjnym rozwiązaniem. Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas zakładania takiego oświetlenia.
Przystosowanie
Lampy, które będą znajdowały się na zewnątrz powinny być do tego przystosowane. Szukając lamp w internecie informację znajdziemy przy opisie lampy, czy jest przeznaczona do użytku zewnętrznego. Dużym ułatwieniem jest też szukanie kategoriami (szukamy w kategoriach oświetlenia zewnętrznego lub ogrodowego). Oświetlenie zewnętrzne jest odpowiednio zabezpieczone przed korozją (dobrane materiały) oraz odporne na warunki atmosferyczne (m.in. opady deszczu).
Żarówki
Wybierając żarówki powinniśmy kierować się ich żywotnością, mocą, zużyciem prądu (tutaj proponujemy nastawienie się na oświetlenie energooszczędne) oraz barwą. Niektóre, proste modele lamp, będą doskonałym tłem dla ciekawych, ozdobnych żarówek. Jeśli chodzi o barwę, musimy zdecydować jaki efekt chcemy oświetleniem osiągnąć. Jeśli jest to strefa relaksu to doskonale sprawdzą się ciepłe barwy, które tworzą przyjemny klimat. Jeśli chcemy tylko coś podświetlić, możemy zdecydować się na barwy chłodniejsze (o ile będą takie pasowały do całego założenia ogrodu, czy też domu). Pamiętajmy jednak, aby ujednolicić barwę światła, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie.
Propozycje
A już w następnym wpisie chcemy przedstawić Wam kilka naszych propozycji. Te lampy mają niezwykły klimat i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Są dość zróżnicowane pod względem zasilania, stylu, montowania oraz ceny.
Dodatkowe informacje oraz kolejną dawkę inspiracji znajdziecie również we wpisie Marty :)